Ar išsikraustė iš proto visa valstybė? Nes tik šizofrenija susirgusioje valstybėje tai galėjo nutikti. Net Lietuvoje, kurioje sunku korupcijos skandalais ką nustebinti, to dar nebuvo.
Metus Lietuva pradėjo linksmai - smagia istorija apie Povilo Poderskio įkurtuves Aplinkos ministerijoje, kur ką tik iškeptas ministras pareikalavo naujo limuzino, telefono ir kabineto baldų.
Šis bemaž anekdotas nustelbė prisiminimus apie pokeistes jo skuboto (net nespėjo išsibraukti iš statybų lobistų) paskyrimo aplinkybes ir ne visai skaidrią praeitį (keliskart supainioti privatūs ir viešieji interesai, specialaus liudininko statusas pandemijos metu pirktų ventiliavimo aparatų byloje).
Savo Vyriausybės nario poreikius su atlaidžia šypsenėle pakomentavo ir premjeras Gintautas Paluckas, pažadėjęs visuomenei aptarti jam neįtikusios „kėdės problemą", kai tik ministras grįš iš atostogų.
Žiniasklaidos ir visuomenės dėmesio paraštėse liko prieš pat Naujuosius Metus, gruodžio 30 d., Specialiųjų tyrimų tarnybos paskelbta sausa, lakoniška informacija: „STT atskleidė korupcijos rizikas VšĮ „Statybų sektoriaus vystymo agentūroje".
Kam įdomi dar viena viešoji įstaiga (VšĮ), kurios šimtais aplipusios visas ministerijas ir savivaldybes. Šių valstybės ir savivaldybių biudžeto siurbėlių, kurios neva skirtos tenkinti viešuosius interesus, ypač nemėgo buvęs Lietuvos banko valdybos pirmininkas ir finansų ministras Reinoldijus Šarkinas, VšĮ vadindamas viešnamiais. Beje, LRT taip pat yra VšĮ.
Bet daugelį - ne tik statybininkus - domina statybų sektorius. Kiek čia interesų ir besisukančių milijonų eurų, nekalbant apie bylas ir dramas dėl teismų sprendimų stabdyti statybas ar nugriauti jau baigtus statinius.
Sunku pervertinti šio sektoriaus vaidmenį valstybės ir miestų ūkiuose, žmonių gyvenime. Todėl STT išvados - tikra bomba, sprogdinanti šį sektorių. Mat „Statybų sektoriaus vystymo agentūra", vykdydama Statybos ir Teritorijų planavimo įstatymų apibrėžtas funkcijas, atsako už sektoriaus pažangą ir plėtrą, specialistų ir rangovų atestavimą, teisės pripažinimą ir kt.
Agentūra atsakinga ir už statybų sektoriaus priežiūrą. Šiuo atveju, kaip nustatė STT, visišką nepriežiūrą.
STT 73 psl. išvadose iš agentūros nepaliekama akmens ant akmens. Pasirodo, Ingridos Šimonytės Vyriausybės 2022 m. valstybinės įmonės „Statybos produkcijos sertifikavimo centras" pertvarkymas į VšĮ „Statybų sektoriaus vystymo agentūrą" baigėsi kaip dauguma konservatorių reformų - sumaištimi ir nuosmukiu. Nors nuolat keitėsi agentūros vadovai, nė vienas neparengė įstaigos reglamento ir atestavimo nuostatų. O juk agentūra atsakinga už statybos dalyvių kvalifikacijos ataskaitų (KA) ir Teisės pripažinimo dokumentų (TPD) galiojimą, stabdymą ir panaikinimą. Agentūra išduoda statybų specialistų ir dalyvių, energetinio naudingumo ekspertų atestatus ne tik fiziniams, bet ir juridiniams asmenims, taip pat užsienio užsienio organizacijoms. Tik neaišku, pagal kokius kriterijus.
Kaip neaišku, kada ir pagal kokius kriterijus rangovams taikomos poveikio priemonės, taip pat skiriami terminai nustatytiems pažeidimams ištaisyti - viskas priklauso nuo „žmogiškojo faktoriaus". Kone atviras pasiūlymas išsipirkti. Kaip ir nuo agentūros darbuotojų malonės priklauso skundų ir pareiškimų nagrinėjimas - tai gali būti daroma ir po 3, ir po 6 mėnesių. Arba iš viso nereaguojama. Tikras savivalės ir korupcijos rojus.
Todėl STT išvados reziumė negailestinga: „Buvo nustatytos itin neigiamos aplinkybės, susijusios su galimu įstaigos neveikimu: neparengtas esminis teisinis reguliavimas, nevykdomos įstatyme numatytos funkcijos, nesilaikoma nustatytų veiksmų terminų. Dėl to kyla ne tik korupcijos rizika, bet ir grėsmė visuomenės sveikatai."
STT pateiktose Aplinkos ministerijai ir agentūrai rekomendacijose nurodytus trūkumus dažniausiai lydi prierašas - esant būtinybei, už tuos trūkumus atsakingiems taikyti poveikio priemones. Suprask: STT siūlo nubausti kaltuosius. Bet kam į galvą galėjo ateiti, kad poveikio priemonė gali būti ir paaukštinimas?!
Būtent taip ir nutiko Povilui Poderskiui, „Statybos sektoriaus vystymo agentūros" direktoriui, kuris po šių STT išvadų paaukštintas į aplinkos ministrus ir galės pats įgyvendinti ministerijai adresuotas STT rekomendacijas, taip pat ir poveikio priemones: atsakingus už agentūros veiklos trūkumus ar neveikimą apdovanoti, paaukštinti pareigomis ar kitaip paskatinti.Agentūros, atsakingos už statybos sektoriaus visišką nepriežiūrą, direktorius paskirtas vadovauti Aplinkos ministerijai, kuriai pavaldus šis sektorius ir visos jį kontroliuojančios įstaigos.
Šį kuriozišką premjero G.Palucko ir prezidento Gitano Nausėdos pasirinkimą gal bus mėginta pateisinti tuo, jog P.Poderskis „Statybų sektoriaus vystymo agentūros" vadovu buvo paskirtas tik pernai rugsėjo mėnesį. P.Poderskio, priversto dėl ventiliavimo aparatūros pirkimo iš neaiškios firmos ikiteisminio tyrimo trauktis iš Vilniaus miesto savivaldybės administracijos vadovo pareigų, buvusioji valdančioji dauguma gatvėje nepaliko, bent besibaigiant kadencijai patupdė į šiltą vietą. Savas nuėjusiems, savas ir atėjusiems.
„Statybų sektoriaus vystymo agentūroje" nutūpęs ir kitas buvęs - agentūros Urbanistikos sektoriui tyliai vadovauja buvęs Vilniaus miesto vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis. Įdomu, kada ir kur jis bus paaukštintas? Ar tuo pačiu P.Poderskio išbandytu maršrutu: Vilniaus miesto savivaldybė - agentūra - ministerija?
Todėl nurimkite, niekas čia neišprotėjo. Ir valstybė neserga šizofrenija. Kadangi autorius ne psichiatras, jis šizofreniją supainiojo su korupcija. Tai korumpuotos valstybės tobulas korupcijos ratas, į kurį įsuktas Lietuvos statybų sektorius.