respublika.lt

Zigmas VAIŠVILA: Kas palaimins Donaldą Trampą?

(189)
Publikuota: 2025 sausio 20 07:02:57, Zigmas Vaišvila, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras
×
nuotr. 1 nuotr.
Zigmas Vaišvila. Asmeninio albumo nuotr.

Taigi, Donaldas Trampas nejuokavo dėl Panamos kanalo, Grenlandijos, Kanados. Danijos ministrė pirmininkė Metė Frederiksen viešai pasibėdavojo, kad ją jau spaudė ir NATO generalinis sekretorius Markas Rutė.

 

Taigi, NATO įgyvendina JAV teritorines pretenzijas kitoms NATO narėms. Net šiandieniniame pasaulyje tai šokas. Ypač tiems, kurie apsimetinėjo ar manė, kad Vakarai - tai tik demokratija. Ir amą praradusiam Lietuvos „elitui".

Galima įsivaizduoti, kaip JAV teisiškai perims Grenlandiją. Įstatymo projektas įregistruotas JAV Kongrese. Pakaks 57 tūkst. grenlandiečių kelių balsavimų referendume. Po 75% jų pritarimo 2008 m. lapkričio 25 d. referendume Grenlandija perėmė savivaldą, policiją, teismus, pakrančių apsaugą ir gamtos resursus. Danija liko atsakinga už gynybą, užsienio politiką ir konstituciją. Tačiau Grenlandija ir Danija nesutinka, Prancūzijos prezidentas paragino Europos šalis ją ginti.

Kaip elgsis kitos NATO narės - antra didžiausia pasaulyje valstybė Kanada ir Jungtinė Karalystė? Kanada - federacinė parlamentinė konstitucinė monarchija, kurios valdovas - Karalius Karolis III, t. y. ir Jungtinės Karalystės valdovas. Jis tvirtina Kanados ministrą pirmininką, kurį išrenka Kanados parlamentas, bei savo atstovą šioje valstybėje - Kanados generalgubernatorių, kurio kandidatūrą siūlo ministras pirmininkas. 

Ar galingiausios NATO šalies ultimatumas paklusniems partneriams pavirs jų kapituliacija? O kokie bus JAV susitarimai su Rusija ir Kinija? NATO „partnerių" šantažui pastiprinti pareikštas vienašališkas JAV reikalavimas didinti karines išlaidas iki 5 proc. BVP. Lietuvos valstybės gynimo taryba jau ištarė: „Klausau - bus 6 proc.!"

Kaip senais laikais: „Dajoš piatilektku! Penkmečio planus - per trejus metus!"

Socialistinis pseudolenktyniavimas kapitalistiniame pasaulyje! Nemaniau, kad sulauksiu to, į ką su atlaidžia šypsena žiūrėjome tarybiniais metais. Tačiau šiandien šypsotis nesinori. Nes Lietuva ir vėl tampa pasaulio galių mainų moneta. Tariama Lietuvos valdžia, manau, taip pat nežino, ar mes dar kartą jau parduoti, bet ir neieško atsakymų, aklai tęsia provokacijas prieš Rusiją.

Jau ne Gabrielius Landsbergis, o Gitanas Nausėda viešai prabilo apie tranzito į Kaliningradą nutraukimą. Matyt, nežino apie ieškinius tarptautiniame arbitraže prieš Lietuvą: „Belaruskalij" - 12 mlrd. Eur reikalavimas, deficitinių kalio trąšų pervežėjų ir perkrovėjų - 15 mlrd. Eur reikalavimas. Kaip juose ginsitės dėl Lietuvos užsienio reikalų ministro G. Landsbergio 2021-12-17 rašto, patvirtinančio, kad JAV sankcijos dėl „Belaruskalij" nėra įpareigojančios Lietuvai? Kokia Lietuvos vardu tokias provokacijas vykdančių asmenų atsakomybė Lietuvos žmonėms? Kur dingo jų priesaika mūsų Konstitucijai, kur mūsų teisėsauga?

Kodėl Tauta neturi teisės žinoti, kas vyksta? Ar Lietuvos valdžios „vizija" dėl mūsų likimo - tik vienai dienai? Kokį pasirinkimą mums siūlote? Ir vėl be referendumo? Ar suvokiate, kad ekonomiškai sparčiai silpstančios Europos šalys tampa ne tik suskaldytomis, bet ir politinės situacijos įkaitais? Kurią pusę pasirinksite - JAV ar Jungtinės Karalystės? Ar pasirašysite kokį nors kapituliacijos aktą, ar tik spruksite iš Lietuvos? Tuomet atsistatydinkite jau šiandien.

„Karingieji" mūsų valdžios veikėjai, paskaitykime drauge NATO sutartį ir jos 5-ąjį straipsnį. Panašu, kad neskaitėte šios trumpos sutarties. Padiskutuokime drauge apie visa tai tiesioginiame LRT eteryje, jei nebijote Tautos. Sutarties preambulė skelbia, kad ja siekiama „didinti stabilumą ir gerovę Šiaurės Atlanto regione", kad šalys narės „pasiryžusios suvienyti savo pastangas kolektyvinės gynybos bei taikos ir saugumo išsaugojimo labui." Tikriausiai Kanados ir Danijos „gerove" jau pradėta rūpintis. Tiesa, kol kas dar nekolektyviai. Individualiais NATO narės JAV veiksmais. Dėl Arkties išteklių.

"Šalys įsipareigoja, kaip nustatyta Jungtinių Tautų Chartijoje, bet kokį tarptautinį ginčą, kuriame jos gali dalyvauti, spręsti taikiu būdu taip, kad tarptautinei taikai, saugumui bei teisingumui neiškiltų pavojus, ir savo tarptautiniuose santykiuose susilaikyti nuo grasinimo jėga ar jėgos panaudojimo bet kuriuo būdu, nesuderinamu su Jungtinių Tautų tikslais." (1 straipsnis).

NATO sutarties 5 straipsnis skelbia, "kad vienos ar kelių iš jų ginkluotas užpuolimas Europoje ar Šiaurės Amerikoje bus laikomas jų visų užpuolimu, ir todėl susitarė, kad tokio ginkluoto užpuolimo atveju kiekviena iš jų, įgyvendindama individualios ar kolektyvinės savigynos teisę, pripažintą Jungtinių Tautų Chartijos 51 straipsnyje, nedelsdama suteiks pagalbą užpultai ar užpultoms Šalims, individualiai ir kartu su kitomis Šalimis, imdamasi tokių veiksmų, kokie atrodys būtini, įskaitant ginkluotos jėgos panaudojimą, Šiaurės Atlanto regiono saugumui atkurti ir palaikyti. Apie kiekvieną tokį ginkluotą užpuolimą bei visas priemones, kurių buvo imtasi užpuolimo atveju, nedelsiant pranešama Saugumo Tarybai. Tos priemonės nutraukiamos po to, kai Saugumo Taryba imasi priemonių, būtinų atkurti ir palaikyti tarptautinę taiką ir saugumą."

Taigi, atsakas į NATO šalies užpuolimą bus: a) individualus arba kolektyvinis; b) bus imamasi veiksmų, kurie atrodys būtini, įskaitant ir ginkluotos jėgos panaudojimą (bet nebūtinai); c) tos priemonės nutraukiamos, jei JTO Saugumo Taryba imsis priemonių.

Ar pasijutote saugūs?

Politinė Europos Sąjunga sukurta 1992 m. vasario 7 d. pasirašant Mastrichto sutartį, kuriai įsiteisėjus 1993 m. lapkričio 1 d., Džordžas Sorošas paskelbė, kad ES ir NATO - dvi neatskiriamos sudedamosios dalys naujo tipo saugumui užtikrinti, o NATO, kuri yra daug platesnė nei kariniai reikalai, turi kištis į valstybių vidaus politinius pokyčius ir santykius tarp valstybių. Dėl šio paatviravimo būtina atidžiai skaityti ir NATO sutarties 6 straipsnį, kuriame apibrėžta 5 straipsnyje panaudota sąvoka „vienos ar kelių Šalių ginkluotas užpuolimas" ir kuriame pasisakoma apie dislokuotas bet kurios iš šalių okupacines pajėgas.

Beje, po antrojo pasaulinio karo Vokietijos buvo nelikę - tik keturios okupacinės zonos. 1949 m. balandžio 4 d. Vašingtone pasirašius NATO sutartį, jos Šalys atmetė TSRS siūlymą sukurti vieną Vokietijos valdžią. Taip buvo sukurtos dvi vokiečių valstybės: 1949 m. gegužės 23 d. - Vokietijos Federacinė Respublika, o 1949 m. spalio 7 d. - Vokietijos Demokratinė Respublika. Rytų Berlynas tapo VDR sostine, Bona - VFR sostine, Vakarų Berlynas - laisvuoju miestu. Mainais į okupacinio statuso panaikinimą, bet paliekant okupacines kariuomenes. 1953 m. birželio 5 d. įsigaliojo Rytų bloko atsakas - sutartis dėl Varšuvos sutarties organizacijos. Šaltasis karas.

1997 m. gegužės 27 d. NATO pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Rusijos Federacija, kad mažinti įtampą, stiprinti saugumą. Sukurta bendra Taryba. Kaip ir su kitomis valstybėmis, o 2023 m. - ir su Ukraina.

Viešai skelbiamoje sutartyje su Rusija formaliai nenumatytas NATO plėtimosi Europoje į Rytus ribojimas. Po atstatydinimo Viktorija Niuland pagarsino 2021 m. įvykius. Birželio 17 d. Džo Baidenas Vladimirui Putinui Ženevoje pareiškė, kad JAV netenkina antrojo pasaulinio karo pasekmės, 2021 m. gruodyje - jau V. Putinas, remdamasis Potsdamo protokolais, pareikalavo NATO plėtros į Rytus sugrąžinimo į 1997 metus, NATO ginkluotės atitraukimo nuo Rusijos ir Ukrainos neutralumo. Antraip - karas.

D. Baidenas atsakė grasinimu priimti į NATO Švediją ir Suomiją. Kas kaltesnis? Kodėl iki 2022 m. vasario 24 d. viešai apie tai nekalbėta, bet iš Ukrainos buvo patraukti Vakarų kariai, diplomatai, o JAV žvalgyba Ukrainai perdavė Rusijos puolimo planus?

Ukrainos Prezidentas Vladimiras Zelenskis apie tai viešai - nė žodžio, nors jo administracija derybas su Rusijos Prezidento administracija vykdė.

Kodėl po 2022 m. vasario 24 d. Ukraina nesikreipė į Rusiją, Jungtinę Karalystę ir JAV dėl įsipareigojimų ginti Ukrainą vykdymo pagal 1994 m. gruodžio 5 d. Budapešto memorandumą dėl saugumo garantijų, susijusių su Baltarusijos, Kazachstano ir Ukrainos prisijungimu prie Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties?

Ką veikia Lietuva NATO posėdžiuose, ar yra tik kvorumo statistė? Toks tokių valstybių „nepriklausomumas".

Ar Gitanas Nausėda tiki tuo, ką jis pasakė š. m. sausio 13 d. prie Seimo keliant Lietuvos trispalves - Ukrainos pergale? Aš netikiu. Pagrįstai. Nes pamirštos Stasio Šalkauskio ir Vydūno esminės išvados - dėl geopolitinės mūsų padėties išlikti galime tik dialogu su Rytais ir Vakarais. Pamiršome ir tai, kad 1990 metais Lietuvos valstybė buvo atkurta ir apginta taikiai. Ir svetima kariuomenė iš Lietuvos 1993 metais išėjo taikiai ir greitai, daug greičiau nei iš VDR - 1994 metais, nors sutartis dėl Vokietijos suvienijimo buvo pasirašyta 1990 m. rugsėjo 12 d.

Gal sulauksime dar vienų nepriklausomybės akto signatarų, kurie pasinaudos ir tuo, kad teisiškai nesame įstoję į Europos Sąjungą? Kaip ir 1990 m. kovo 11 d. taikiai ir teisiškai išmaniai pasinaudojome tuo, kad buvo nepripažįstamas prievarta įvykdytas mūsų įstojimas į TSRS.

Džordžą Sorošą keičia Elonas Maskas. Į kitų šalių valdymą JAV kišasi jau atvirai.

Kas palaimins naująją Donaldo Trampo politiką, kuri kol kas neįrašyta į tarptautinę teisę?

Gal šis pašventinimas įvyks, pavyzdžiui Jeruzalėje š. m. balandžio 20 d., nes šių metų Šventos Velykos visiems krikščionims bus tuo pačiu metu?

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
318
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (189)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip vertinate sprendimą 2026-2030 metų laikotarpiu gynybai kasmet skirti 5-6 proc. nuo BVP?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokie jums buvo 2024-ieji metai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +4 C

-1 +1 C

-1 +3 C

+1 +3 C

-1 +3 C

0 +2 C

0-4 m/s

0-4 m/s

0-3 m/s