Per daugiau nei du dešimtmečius, praėjusius nuo referendumo dėl stojimo į Europos Sąjungą, Lietuvos politikai tapo civilizuotesni. Arba bent tokiais apsimeta. Jie jau nerengia referendumo dvi dienas ir joks prekybos centras nedalina balsuotojams alaus bei skalbimo miltelių.
Įdomu, ar netrekštels tas plonytis politinės kultūros luobelis, paaiškėjus, kad vėl nepavyko referendumas dėl taip vadinamo pilietybės išsaugojimo. Pats jį vadinčiau kitaip - referendumu dėl galimybės išvykusiems turėti daugiau teisių nei likusiems čia. Arba referendumu dėl pilietybės statuso nuvertinimo.
Politikai rypauja: gal ne taip agitavome, gal reikėjo kažkaip aktyviau, įvairiau, linksmiau. Išvertus į žmonių kalbą: gal nepakankamai plovėme smegenines. Kaip čia neprisiminsi nemokamų skalbimo miltelių. Su jų pagalba plauti smegenines sektųsi daug geriau. Nemokamas alus irgi praverstų.
Įdomu, kas bus toliau? Ar politikai pagaliau pripažins, kad daugybinė pilietybė žmonėms neatrodo toks besąlygiškas gėris, koks atrodo jiems, ar po pauzės vėl įjungs smegenų plovimo mašiną.
Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad, referendumui nepavykus, „teks ieškoti kažkokių kitų sprendimų". Suprask, ieškoti sprendimų Seime, keičiant įstatymus.
Tačiau kokie galėtų būti tie sprendimai, turbūt nežino net pati Šimonytė.
Man simptomiškas atrodo prezidento Gitano Nausėdos pareiškimas, kad referendumas nepavyko dėl vangių, nuobodžių diskusijų. Neįdomios žmonėms tos diskusijos.
Logiška išvada būtų: jiems daugybinė pilietybė apskritai nelabai įdomi, tai meskite pagaliau šį klausimą į šiukšlinę.
Bet ne, mūsų politikai turbūt pasieks kitą išvadą: mažiau diskusijų, daugiau linksmybių ir kuo primityviausios propagandos.
Todėl, kai jie vėl sugalvos rengti referendumą, nemokamo alaus ir skalbimo miltelių galimybės tikrai neatmesčiau.