Prisimenate, ką kalbėjo energetikos ministras Dainius Kreivys ir kiti valdantieji, kai apie veiklos nutraukimą pranešė „Perlas energija"? Skubėkite rinktis kitą nepriklausomą tiekėją, daugiau nė vienas nebežlugs, nes bus prigalvota įvairiausių saugiklių. O dabar iš šešių tiekėjų teliko trys.
Net ir buvęs konservatorių energetikos ministras Arvydas Sekmokas pripažįsta, kad elektros rinkos liberalizacija buvo visiškai nevykęs sumanymas.
„Tiekėjai su savo papildomais kaštais siūlo vartotojams elektrą už didesnę kainą, kadangi prisideda pridėtinės išlaidos. Štai liberalizacijos rezultatas", - konstatavo A.Sekmokas.
Valdantieji visą laiką tvirtino, kad rinkos liberalizacija sustiprins konkurenciją ir sumažins kainas. Visiškai nusišnekėjo. Tiesa, reikia pripažinti, kad liberalizacijos idėja gimė dar prie ankstesnių valdžių.
Kai nebuvo jokių nepriklausomų tiekėjų, „Ignitis" standartinio plano vartotojams elektrą tiekdavo po maždaug 14 centų. Ir taip - vos ne iki karo Ukrainoje pradžios. O biržoje tuo metu elektros kilovatvalandė kainuodavo po 8-10 centų. Dabar kaina biržoje beveik tokia pati - vidutiniškai apie 11 centų. Na, gerai, 1-3 centais didesnė.
O ką gi siūlo nepriklausomi tiekėjai, kuriems leista ateiti į rinką, kad sumažintų kainas? Gerokai per 20 centų už kilovatvalandę. Štai jums ir liberalizacija. Anksčiau politikai išaugusias kainas teisino iki beprotybės pabrangusia elektra biržoje, taip bandydami reabilituoti liberalizavimą. Dabar šiuo melu prisidengti nebegalės.
Ir jokios iniciatyvos kainas reguliuoti. Kita vertus, tuo nereikėtų stebėtis žinant, kad didžiausio rinkos žaidėjo „Igničio grupės" akcininkais (tiesiogiai arba per įmonių įmones) yra ir politikai, formuojantys arba formavę Lietuvos energetikos politiką. O koks gi akcininkas norės mažinti įmonės pelną ir tuo pačiu dividendus sau?