Paradoksas: nors elektra ir dujos rinkose per kelis mėnesius atpigo ne procentais, o kartais, kitų kainų kritimui tai įtakos neturėjo. Tačiau kai šie du energetikos ištekliai brango, infliaciją Lietuvoje buvo įsiūbavę net iki 20 proc. ir daugiau, klaikiai brango net maistas - būtina prekė. O ir šį balandį metinė infliacija vis dar viršijo 13 proc. o mėnesio siekė 0,2 proc. Kitaip tariant, net ir pingant energetikai, vyravo ne defliacija, o infliacija, labiausiai pasijutusi vis tebeaugančioms maisto kainoms. Tad galima konstatuoti: pernai maistas brango, nes elektra ir dujos brango, o šiemet maistas brangsta, nes elektra ir dujos pinga. Turbūt maistas brangtų net jei verslas elektrą ir dujas gautų nemokamai.
Kad prekės bei paslaugos „pamiršta" atpigti privačiame sektoriuje - dar kiek mažiau stebina. Jei Konkurencijos taryba ir kitos kontroliuojančios institucijos bei sprendimus priiminėjantys politikai leidžia verslui užsidirbti žmonių sąskaita - kodėl jam tuo nepasinaudojus?
Tačiau, deja, lygiai taip pat yra ir viešajame sektoriuje, netgi ten, kur kainas reguliuoja valstybė. Geriausias to įrodymas - keliskart rinkose atpigusios dujos. Tačiau mūsų reguliuotojai nusprendė, kad ir toliau būstus besišildantys dujomis už jas nuo liepos veikiausiai mokės tiek pat, kiek dabar - po 92 centus už kubinį metrą. Ir dar tokia kaina bus po valstybės kompensacijų. Gal esu pernelyg įtarus, bet manau, kad tokios nerealios kainos nustatomos tik tam, jog tos kompensacijos būtų pateisinamos ir mokesčių mokėtojų pinigai padidintų „Ignitis" pelnus.
Labai teisingai pastebėjo energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas: bent jau elektros kaina bus nustatoma mažesnė, nes ją tiekia ne tik „Ignitis", todėl sunkiau suslėpti galus. Bent jau tokia nauda iš vadinamo elektros rinkos liberalizavimo.