Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock pirmadienį ir antradienį lankysis Kinijoje savo kolegos iš Kinijos Wang Yi kvietimu, penktadienį paskelbė abi šalys.
Pastaruoju metu A. Baerbock ne kartą kritikavo Kinijos vaidmenį keliose tarptautinėse krizėse, įskaitant klimato politiką ir Rusijos karą Ukrainoje. Vokietijos užsienio reikalų ministerija pranešė, kad per susitikimą ji ketina aptarti tebesitęsiančią Rusijos invaziją į Ukrainą ir žmogaus teisių padėtį Kinijoje.
Planuojamas A. Baerbock susitikimas su Wang Yi bus jau trečias šiais metais.
Iš Pekino A. Baerbock vyks į Briuselį ir dalyvaus dviejų dienų NATO užsienio reikalų ministrų susitikime antradienį ir trečiadienį. Pagrindinė diskusijų tema bus tolesnė parama Ukrainai. Kitos temos – hibridinių atakų keliama grėsmė, Rusija ir vis glaudesnis Maskvos bendradarbiavimas su Kinija, Šiaurės Korėja ir Iranu.
Šiuo metu Europos Sąjunga rengia 15-ąjį sankcijų paketą Rusijai. Planuojama nusitaikyti į Kinijoje įsikūrusias įmones, užsiimančias bepiločių orlaivių gamyba karui Ukrainoje. Vokietijos vyriausybė mano, kad Maskva gauna pagalbą iš Kinijos, svarbiausios savo partnerės, Pekinas jai siunčia dronus. Neseniai A. Baerbock perspėjo Kiniją, kad dėl tokios paramos jai gresia padariniai.
Kita tema greičiausiai bus galimas Kinijos vaidmuo, susijęs su neseniai Baltijos jūroje pažeistais dviem povandeniniais kabeliais.
Greičiausiai bus kalbama ir apie bręstantį Kinijos ir Europos Sąjungos prekybos konfliktą. ES kaltina Pekiną per subsidijas iškraipant konkurenciją ir spalį nusprendė įvesti tarifus Kinijos elektromobiliams. Kinija svarsto imtis atsakomųjų priemonių, galinčių turėti įtakos Vokietijos automobilių gamintojams.
Pastarąjį kartą A. Baerbock lankėsi Pekine 2023 m. balandžio viduryje, o tų pačių metų rugsėjį ji sukėlė diplomatinį ginčą pasisakymu per JAV televiziją apie Kinijos valstybės ir partijos lyderį Xi Jinpingą. Per interviu JAV televizijos kanalui „Fox News“ ji paklausė, kokį signalą Rusijos pergalė Ukrainoje pasiųs „kitiems pasaulio diktatoriams, tokiems kaip Kinijos prezidentas Xi Jinpingas“. Šie žodžiai suerzino Kiniją, Pekinas išsikvietė Vokietijos ambasadorių ir „absurdiškais“ pavadino A. Baerbock komentarus. Vokietijos ministrė ramiai reagavo į Pekino pyktį pareiškusi, kad turės tai galvoje.