respublika.lt

Australija uždraudė naudoti DI programą „DeepSeek“ vyriausybiniuose įrenginiuose

(5)
Publikuota: 2025 vasario 05 17:25:00, Emilija Ferdmanaitė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Freepik nuotr.

Trečiadienį Australijos vyriausybė pranešė, kad, remdamasi Kinijos dirbtinio intelekto sistemos „DeepSeek“ keliama privatumo ir kenkėjiškų programėlių rizika, uždraudžia ją naudoti visuose vyriausybiniuose įrenginiuose.

 

 

Praėjusį mėnesį pristatytas „DeepSeek“ pokalbių robotas, sukurtas Kinijos startuolio, pribloškė pramonės atstovus ir sudrebino finansų rinkas.

Tačiau vis daugiau šalių, įskaitant Pietų Korėją, Italiją ir Prancūziją, išreiškė susirūpinimą dėl šios programos saugumo ir duomenų tvarkymo praktikos.

Australijos draudimas naudoti „DeepSeek“ vyriausybiniuose įrenginiuose – kol kas vienas griežčiausių žingsnių.

„Šių veiksmų vyriausybė ėmėsi atsižvelgdama į saugumo tarnybų rekomendacijas. Tai tikrai ne simbolinis žingsnis, – sakė vyriausybės pasiuntinys kibernetinio saugumo klausimais Andrew Charltonas. – Norime apsaugoti vyriausybines sistemas nuo pažeidimų.“

Nacionaliniam transliuotojui ABC A. Charltonas sakė, kad į „DeepSeek“ įkelta informacija „gali būti paviešinta“ ir kad ji „gali kelti kenkėjiškų programėlių riziką“.

Kinija trečiadienį šiuos teiginius atmetė ir pareiškė nepritarianti „ekonominių, prekybinių ir technologijų klausimų politizavimui“.

„Kinijos vyriausybė... niekada nereikalavo ir nereikalaus, kad įmonės ar asmenys neteisėtai rinktų ar saugotų duomenis“, – teigiama Užsienio reikalų ministerijos pareiškime.

„Nepriimtina“ rizika

Australijos vidaus reikalų departamentas praėjusią naktį išleido direktyvą vyriausybės darbuotojams.

„Atsižvelgdama į grėsmių ir rizikos analizę, manau, kad „DeepSeek“ produktų, programų ir interneto paslaugų naudojimas kelia nepriimtiną saugumo riziką Australijos vyriausybei“, – direktyvoje nurodė Vidaus reikalų departamento sekretorė Stephanie Foster.

Nuo trečiadienio visi nekorporaciniai Sandraugos subjektai privalo „identifikuoti ir pašalinti visus „DeepSeek“ produktus, programas ir interneto paslaugas iš visų Australijos vyriausybės sistemų ir mobiliųjų įrenginių“, pridūrė ji.

Direktyva taip pat reikalaujama užkirsti kelią „prieigai prie „DeepSeek“ produktų, jų naudojimui ar diegimui“ visose vyriausybės sistemose ir mobiliuosiuose įrenginiuose.

Direktyva sulaukė visuotinio Australijos politikų palaikymo.

2018 m. Australija uždraudė Kinijos telekomunikacijų milžinei „Huawei“ naudotis nacionaliniu 5G tinklu, motyvuodama nacionalinio saugumo sumetimais.

2023 m. Australijos žvalgybos agentūrų patarimu „TikTok“ taip pat buvo uždrausta naudoti vyriausybiniuose įrenginiuose.

Kibernetinio saugumo tyrėja Dana Mckay pabrėžė, kad „DeepSeek“ kelia realią riziką.

„Visos Kinijos bendrovės privalo saugoti savo duomenis Kinijoje. Ir visus šiuos duomenis tikrina Kinijos vyriausybė“, – sakė ji AFP.

„Kitas dalykas, kurį „DeepSeek“ aiškiai nurodo savo privatumo politikoje, yra tai, jog programa renka klavišų paspaudimų duomenis“, – pridūrė ji.

Pavojaus aliarmas

Praėjusį mėnesį „DeepSeek“ sukėlė aliarmą pareiškusi, kad jos naujasis pokalbių robotas prilygsta JAV pirmaujančių DI programų pajėgumams ir kainuoja žymiai pigiau.

Po šios naujienos Silicio slėnyje kilo sąmyšis, o kai kurie programos efektyvumą ir tariamai žemą kainą pavadino raginimu atsibusti amerikiečių DI kūrėjams.

Kai kurie ekspertai apkaltino „DeepSeek“ atvirkštine inžinerija: esą ji kopijuoja pirmaujančių JAV programų, pvz., „ChatGPT“, funkcijas.

Kelios šalys, įskaitant Pietų Korėją, Airiją, Prancūziją, Australiją ir Italiją, išreiškė susirūpinimą dėl „DeepSeek“ duomenų tvarkymo praktikos, įskaitant tai, kaip ji tvarko asmens duomenis ir kokia informacija naudojama „DeepSeek“ sistemai mokyti.

Kinijos ir Australijos ginčai dėl technologijų ir prekybos tęsiasi nebe pirmus metus.

Pekiną supykdė Kanberos sprendimas dėl „Huawei“, taip pat kova su Kinijos užsienio įtakos operacijomis ir raginimas ištirti „Covid-19“ pandemijos kilmę.

Tarp Kanberos ir Pekino buvo įsiplieskęs multimilijardinis prekybos karas, kuris atvėso tik praėjusių metų pabaigoje, kai Kinija panaikino paskutinę kliūtį – draudimą importuoti australiškus gyvus uolinius omarus.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (5)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar teisinga, jog policininkas, nušovęs moterį, liko išteisintas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar įeis Grenlandija ir Kanada į JAV sudėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +3 C

-2 +4 C

-4 +1 C

-1 +4 C

-1 +6 C

-2 -1 C

0-4 m/s

0-4 m/s

0-6 m/s