JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį pasirašė vykdomąjį įsaką, kuriuo siekiama sumažinti valstybės finansavimą žiniasklaidos priemonėms NPR ir PBS, kaltindamas jas šališkumu.
NPR ir PBS yra tik iš dalies finansuojamos JAV mokesčių mokėtojų ir labai priklauso nuo privačių aukų.
D. Trumpo santykiai su dauguma didžiųjų žiniasklaidos priemonių jau seniai yra priešiški, anksčiau jis yra jas pavadinęs „liaudies priešais“.
Ryški išimtis yra galingas konservatyvusis transliuotojas „Fox News“, kurio keletas laidų vedėjų užėmė svarbias pareigas dabartinio prezidento administracijoje.
„Nacionalinis visuomeninis radijas (NPR) ir Visuomeninio transliavimo tarnyba (PBS) gauna mokesčių mokėtojų lėšas per Visuomeninio transliavimo korporaciją (CPB)“, – teigiama D. Trumpo įsake. – Todėl nurodau CPB direktorių valdybai ir visiems vykdomiesiems departamentams bei agentūroms nutraukti NPR ir PBS federalinį finansavimą.“
Jis pridūrė, kad „nė viena iš šių struktūrų nepateikia sąžiningo, tikslaus ir nešališko dabartinių įvykių nušvietimo piliečiams, kurie moka mokesčius“.
Kongresas jau patvirtino CPB biudžetą iki 2027 metų, todėl kyla klausimų dėl D. Trumpo įsako apimties.
Skaičiuojama, kad daugiau kaip 40 mln. amerikiečių kiekvieną savaitę klausosi NPR visuomeninio radijo, o 36 mln. kiekvieną mėnesį žiūri PBS tinklo vietinę televiziją.
NPR direktorė Katherine Maher kovo mėnesį apskaičiavo, kad 2025 metais radijo stotis iš CPB gaus apie 120 mln. dolerių, t. y. „mažiau nei penkis procentus savo biudžeto“.
Žiniasklaidos teisių grupė „Reporteriai be sienų“ (RSF) penktadienį įspėjo apie „nerimą keliantį spaudos laisvės blogėjimą“ JAV valdant D. Trumpui ir „beprecedenčius“ sunkumus, kylančius nepriklausomiems žurnalistams visame pasaulyje.