Pasaulinė vyno gamyba yra mažiausia per daugiau nei šešiasdešimt metų. Europos vyninėms gresia didžiulis karštis ir kiti neigiami oro padariniai, perspėja „Forbes".
Šių metų vynuogių derlius rinkimas populiarioje Graikijos Santorino saloje įsibėgėja, tačiau vietinis vyndarys Janis Paraskevopoulosas kupinas pesimizmo. Ekstremali temperatūra kenkia „Assyrtiko" vynuogių veislei, kuri yra labai svarbi tarptautiniu mastu pripažintiems baltiesiems salos vynams.
Slovakijos Respublikos naujienų agentūros ataskaitoje teigiama, kad praėjusių metų jo vyninės „Gaia Wines" produkcija siekė maždaug trečdalį 2022 m. produkcijos apimties.
„Manėme, kad blogiausia jau baigėsi, bet mes apsirikome - 2024-ieji pranoko net blogiausius lūkesčius", - atviravo J.Paraskevopoulosas interviu CNBC.
Praėjusiais metais „Gaia Wines" apskaičiavo, kad „Assyrtiko" veislė gali išnykti iki 2040 m. Šiuo metu jų praėjusių metų įspėjimas atrodo pernelyg optimistiškas. J.Paraskevopouloso teigimu, dabartinė temperatūra signalizuoja, kad veislė gali išnykti dar greičiau.
„Assyrtiko" veislė nėra vienintelė. Tarptautinės vynuogių ir vyno organizacijos duomenimis, 2023 m. pasaulinė vyno gamyba sumažėjo dešimčia procentų iki 237,3 mln. hektolitrų, o tai yra mažiausia apimtis per daugiau nei 60 metų. Neigiamos įtakos derliui turėjo ekstremalios klimato sąlygos.
Vyno darykloms iškilusios problemos paskatino Europos Sąjungą liepos mėnesį įsteigti vyno politikos grupę, kuri aptartų sektoriaus iššūkius ir galimybes.
OIV duomenimis, 2023 m. gamyba Graikijoje sumažėjo daugiau nei trečdaliu, o Italijoje ir Ispanijoje gamyba sumažėjo daugiau nei penktadaliu, nes Pietų Europos vyninės vis dažniau patiria neigiamą oro poveikį, įskaitant stiprų lietų, sausrą ir ankstyvas šalnas.