respublika.lt

Indijos sostinę dengiantis toksiškas smogas viršijo PSO nustatytas ribas

(10)
Publikuota: 2024 lapkričio 13 10:39:00, Jūras Barauskas, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Trečiadienį Indijos sostinę Naująjį Delį savo gniaužtuose laikė toksiško smogo debesis. EPA-Eltos nuotr.

Trečiadienį Indijos sostinę Naująjį Delį savo gniaužtuose laikė toksiško smogo debesis, o vis didėjanti oro tarša daugiau nei 50 kartų viršijo Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamą didžiausią vienos dienos lygį.

 

 

Pražūtingiems taršalams išsisklaidyti neleido nukritusi temperatūra ir silpnas vėjas.

Trečiadienį ryte „pavojingas“ taršalų lygis kai kuriose milžiniško, daugiau nei 30 milijonų gyventojų turinčio miesto dalyse viršijo 806 mikrogramų viename kubiniame metre, pranešė stebėsenos agentūra „IQAir“.

Tai daugiau nei 53 kartus viršija Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamą smulkių kietųjų dalelių, dar vadinamų KD2,5 teršalais, kurie į kraujotakos sistemą patenka per plaučius, didžiausią vienos dienos lygį.

Daugelis miesto gyventojų negali sau leisti įsigyti oro filtrų, o jų būstas nėra pakankamai hermetiškas, kad apsaugotų nuo dvokiančio išorės oro.

Miestą kiekvienais metais dengia aitrus smogo debesis, kurio pagrindiniai kaltininkai – ražienas deginantys ūkininkai, tokiu būdu ruošiantys dirvą arti, taip pat gamyklos ir kamuolius išmetamųjų dujų į aplinką išskiriantys automobiliai.

Tačiau, remdamasis per penkerius metus surinktų oro ir dirvos pavyzdžių analize, „The New York Times“ šį mėnesį pranešė, kad pavojingus dūmus į aplinką leidžia ir įrenginiai, kuriuose deginami miesto sąvartyne stūksantys atliekų kalnai.

Dienraščio apklausi ekspertai sakė, kad sunkiųjų metalų kiekiai „kelia nerimą“.

Indijos Aukščiausiasis Teismas praėjusį mėnesį priėmė sprendimą, kad grynas oras yra viena iš pamatinių žmogaus teisių ir nurodė centrinei valdžiai bei atskirų valstijų valdžios institucijoms imtis atitinkamų veiksmų.

Tačiau kritikai teigia, kad kaimyninėms valstijoms vadovaujančių politikų bei centrinės ir valstijų valdžios institucijų nesutarimai tik dar labiau pablogino šią problemą.

PSO teigimu, oro tarša gali būti insulto, širdies ligų, plaučių vėžio ir kitokių kvėpavimo takų ligų priežastimi.

Ji ypač kenkia kūdikiams, vaikams ir vyresniojo amžiaus žmonėms.

Medicinos žurnalo „The Lancet“ atlikto tyrimo duomenimis, 2019 m. oro tarša daugiausiai gyventojų pasaulyje turinčioje šalyje tapo 1,67 mln. mirčių priežastimi.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (10)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar naršote per vaistines, norėdami nusipirkti vaistų mažesne kaina?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje Baltijos valstybėje gyventi geriausia?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +7 C

-2 +7 C

+3 +10 C

+1 +8 C

+3 +9 C

+7 +9 C

0-7 m/s

0-7 m/s

0-10 m/s