Per pastaruosius porą mėnesių Ukrainos ginkluotosios pajėgos, gavusios 31 tanką „Abrams", jau prarado 5 kovos mašinas, teigia aukštu Amerikos valdininku besiremiantis „The New York Times" (NYT). Tankai Kijevą pasiekė praėjusių metų rudenį.
Austrų karinis instruktorius Markusas Reisneris patikslino, kad dar mažiausiai trys tankai, kurie į frontą išvyko metų pradžioje, buvo apgadinti nežymiai. Karinio-analitinio centro „Oryx" skaičiavimais besiremiantis NYT pabrėžia, kad tai - tik nedidelė dalis iš 796 Ukrainos tankų, kurie nuo karo pradžios buvo sunaikinti, užgrobti ar palikti. Leidinys patikslina, kad didžioji praradimų dalis susijusi su rusų ar ukrainiečių gamybos tarybiniais tankais. Tik 140 iš kovose sunaikintų tankų ukrainiečiai gavo iš NATO, mažiausiai 30 iš jų yra vokiški „Leopard".
NYT primena, kad amerikietiškas „Abrams" yra vienas galingiausių tankų, tačiau sunaikinti jį panaudojant dronus yra paprasčiau, negu manė kai kurie valdininkai ir ekspertai. Priklausomai nuo dydžio ir technologinės įrangos, bepilotė skraidyklė gali kainuoti ir 500 JAV dolerių, kai „Abrams" kaina siekia iki 10 mln. JAV dolerių. Pasak Vašingtone veikiančio Hadsono instituto analitiko gynybos klausimais Kano Kasapoglu (Can Kasapoglu), tokia situacija mūšio lauke keičia modernaus konflikto sampratą.
Leidinys pabrėžia, kad nepaisant savo galios, tankai turi lengviau pažeidžiamas vietas - viršų, variklių skyrių ir tarpą tarp korpuso bei bokštelio, kadangi čia šarvai - ploniausi. M.Reisneris patikslino, jog minomis arba raketomis apgadintus tankus „pribaigia" dronai. Dėl to jų vėliau nebeapsimoka vežti iš mūšio lauko ir remontuoti.
Ukrainai gavus „Abrams", prezidentas Volodymyras Zelenskis pažymėjo, kad jam sunku teigti, jog tankų indėlis bus didelis, nes jų gauta labai mažai, priminė NYT. Ekspertai manė, kad Ukrainos karinė vadovybė tausos „Abrams" ateities puolimams, todėl, baimindamasi praradimų, neskubėjo jų siųsti į priešakines fronto linijas. Visgi 2024 m. pradžioje „Abrams" iškeliavo į 47-ąją motorizuotąją brigadą, kovojusią ties Avdejevka, kurią ukrainiečiai paliko vasarį. M.Reisnerio nuomone, dronai galėjo sunaikinti šios brigados tankus, kadangi ji neturėjo artimojo nuotolio priešlėktuvinės gynybos sistemų.
Apie pirmuosius, Ukrainą pasiekusius tankus „Abrams" buvo pranešta 2023 m. lapkritį. Jau tuomet oficialūs, bet panorę neįvardintais likti ukrainiečių oficialūs asmenys abejojo, ar tankai pakeis situaciją fronte. Apie pirmąjį sunaikintą „Abrams" 2024 m. vasarį pranešė rusų paskirtas Chersono srities gubernatorius Vladimiras Saldo. Rusijoje už būtent šių tankų sunaikinimą buvo numatytos premijos.
M.Reisnerio vertinimu, tankai ir toliau išlieka svarbūs kovose, kadangi be jų neįmanoma užimti teritorijų. Visgi, pasak jo, kai kurie analitikai įsitikinę, kad toliau vystantis dronams, ateities karai vyks nuotoliniu būdu: kariai ginkluotę galės valdyti pasislėpę netoli taikinių esančiuose bunkeriuose ir taip užsitikrindami ne tik tiesioginį matomumą, bet ir stabilų radijo ryšį su ginklais.
Analitikas prognozuoja, kad pagrindiniu ginklu tokiose kovose bus dronai ir antžeminis bepilotis transportas, kurie tarpusavyje kausis taip, kaip tai rodoma filme „Terminatorius".