Po dvejus metus trukusio tyrimo JAV kongresmenai pareiškė, kad COVID-19 virusas greičiausiai yra laboratorinės kilmės ir išplito dėl nutekėjimo, teigiama parlamentarų pranešime.
„COVID-19 virusas greičiausiai pasklido iš Kinijos Uhano mieste esančios laboratorijos", - nurodoma Atstovų Rūmų priežiūros komiteto koronaviruso pakomitečio dokumente.
Kongresmenai pateikė penkis argumentus, palaikančius galimos dirbtinės viruso kilmės versiją. Pasak jų, COVID-19 turi unikalių biologinių savybių, kurios gamtoje nepasitaiko, o visi infekcijos atvejai kilo iš vieno šaltinio, kai ankstesnės pandemijos plisdavo skirtingais keliais.
Parlamentarai taip pat priminė apie Uhane veikiančią tyrimų laboratoriją SARS virusams tirti. Dokumente sakoma, kad mokslininkai ten dirbo neužtikrinus reikiamą biologinės saugos lygį.
Kongresmenai pažymėjo, kad Uhano virusologijos instituto darbuotojui liga buvo diagnozuota 2019 m. rudenį, likus keliems mėnesiams iki COVID-19 aptikimo laukinių gyvūnų turguje.
„Pagal visus mokslinius standartus, jei būtų natūralios kilmės įrodymų, jie jau būtų atsiradę", - sakoma pranešime.
Rugsėjį žurnale „Cell" buvo paskelbtas amerikiečių ir europiečių mokslininkų straipsnis, kuriame teigiama, kad Uhano jūrų gėrybių turgus tapo koronaviruso plitimo centru.
Pasak ekspertų, šiame turguje buvo prekiaujama žinduoliais, galinčiais platinti virusą, įskaitant bambukines žiurkes ir usūrinius šunis. Mėginiai parodė, kad gyvūnai buvo užsikrėtę, o dauguma nelegalių laukinių gyvūnų pardavimo vietų buvo vakarinėje turgaus dalyje, kur buvo užfiksuoti pirmieji atvejai.
Sausį „The Wall Street Journal", cituodamas Atstovų Rūmams pateiktus JAV sveikatos ir žmogiškųjų paslaugų departamento duomenis, rašė, kad 2019 m. gruodžio 28 d. daktarė Lili Ren (Lily Rehn) iš Pekino patogenų biologijos instituto į duomenų bazę įkėlė beveik visą SARS-CoV-2 struktūros seką. Šią bazę valdo JAV vyriausybė.
Tuomet Pekinas protrūkį Uhane pavadino „nežinomu plaučių uždegimu", o Huanano jūrų gėrybių turgus, kuriame neva prasidėjo protrūkis, ir toliau veikė.
2023 m. balandį Kinijos mokslininkai pranešė, kad 73-uose iš daugiau nei tūkstančio mėginių, paimtų Uhano turguje, buvo aptiktas koronavirusas. Pietvakarinėje turgaus dalyje, kur buvo paimta daugiausia teigiamų mėginių, tuomet tikrai buvo prekiaujama laukiniais gyvūnais.