Jungtinės Valstijos antradienį paskelbė, kad traukiasi iš UNESCO, teigdamos, jog ši Jungtinių Tautų (JT) kultūros ir švietimo agentūra, geriausiai žinoma dėl savo pasaulio paveldo objektų sąrašo, yra šališka Izraelio atžvilgiu ir propaguoja „skaldančias" iniciatyvas.
„Tolesnis dalyvavimas UNESCO veikloje neatitinka Jungtinių Valstijų nacionalinių interesų", - pareiškė Valstybės departamento atstovė.
JAV pasitraukimo buvo laukiama valdant prezidentui Donaldui Trumpui, kuris 2017 m. per pirmąją savo kadenciją taip pat buvo įsakęs trauktis iš UNESCO. JAV narystę vėliau atkūrė prezidentas Joe Bidenas.
Valstybės departamento atstovė Tammy Bruce apibūdino UNESCO kaip organizaciją, siekiančią „skatinti skaldančias socialines ir kultūrines iniciatyvas" ir pernelyg susitelkusią į JT tvarumo tikslus, kuriuos ji vadino „globalistine, ideologine darbotvarke".
T. Bruce taip pat atkreipė dėmesį į, pasak jos, antiizraelietišką šios agentūros poziciją priimant Palestiną kaip valstybę. „UNESCO sprendimas priimti „Palestinos valstybę" kaip šalį narę yra labai problemiškas, prieštarauja JAV politikai ir prisidėjo prie antiizraelietiškos retorikos plitimo organizacijos viduje", - kalbėjo T. Bruce.
UNESCO vadovė nurodė, kad apgailestauja dėl JAV sprendimo trauktis iš šios organizacijos, tačiau pridūrė, jog šis žingsnis nebuvo netikėtas.
„Labai apgailestauju dėl prezidento Donaldo Trumpo sprendimo dar kartą patraukti Jungtines Amerikos Valstijas iš UNESCO, - teigė generalinė direktorė Audrey Azoulay. - Kad ir kaip būtų gaila, šio pareiškimo buvo laukiama, o UNESCO tam pasiruošė."
Tuo tarpu Izraelio užsienio reikalų ministras pasveikino JAV sprendimą trauktis iš UNESCO ir padėkojo Vašingtonui už „moralinę paramą ir lyderystę". „Tai būtinas žingsnis, kuriuo siekiama skatinti teisingumą ir Izraelio teisę į sąžiningą elgesį JT sistemoje - teisę, kuri dažnai buvo trypiama dėl šios srities politizavimo", - tinkle „X" parašė Gideonas Saaras.
Minima JT organizacija savo misiją apibūdina kaip švietimo, mokslinio bendradarbiavimo ir kultūrinio supratingumo skatinimą. Ji prižiūri paveldo objektų sąrašą, kuriuo siekiama apsaugoti unikalius aplinkos ir architektūros perlus - nuo Didžiojo barjerinio rifo prie Australijos krantų ir Serengečio Tanzanijoje iki Atėnų Akropolio ir Egipto piramidžių.
D. Trumpas nėra pirmasis žmogus, nutraukęs JAV narystę UNESCO. Tai devintajame dešimtmetyje buvo padaręs ir prezidentas Ronaldas Reaganas, kuris tvirtino, kad ši agentūra yra korumpuota ir prosovietinė. Jungtinės Valstijos į narių gretas grįžo prezidentaujant George‘ui W. Bushui.