respublika.lt

JAV stebės Kijevui perduodamą paramą

(0)
Publikuota: 2023 rugsėjo 15 14:47:58, Petras Šuliauskas
×
nuotr. 1 nuotr.
Karui tęsiantis antrus metus Pentagonas pagaliau nusprendė griežtinti Ukrainai tiekiamos ginkluotės kontrolę. Asociatyvi EPA-Eltos nuotr.

Pentagonas Ukrainoje kuria naują komandą, kuri turės stebėti kaip Kijevas naudoja iš JAV gaunama pagalbą. Toks sprendimas priimtas atsižvelgus į tai, kad vis daugiau Respublikonų partijos narių ragina griežčiau kontroliuoti lėšų naudojimą, informuoja CNN.

 

Generalinis JAV gynybos ministerijos inspektorius pareiškė, kad aukštas JAV valdininkas veikti Ukrainoje pradėjo rugpjūčio pabaigoje, o iki rugsėjo pabaigos tikimasi sulaukti papildomo personalo.

JAV ambasadoje Kijeve įsikursiantys darbuotojai užsiims Amerikos tiekiamos paramos, kuri nuo JAV prezidento Džo Baideno (Joe Biden) administracijos darbo pradžios jau viršijo 43,7 mlrd. JAV dolerių (apie 42 mlrd. eurų), stebėsena.

Pasak generalinio inspektoriaus spaudos atstovės Megan Rid (Megan Reed), tai bus pirmas atvejis, kai inspekcijos darbuotojai dirbs Ukrainoje nuo Rusijos invazijos 2022 metų vasarį pradžios.

Naujos komandos kūrimas vyksta tuo metu, kai dėl pagalbos Ukrainai teikimo kyla vis daugiau ginčų. Dž.Baideno administracija neseniai kreipėsi į Kongresą prašydama skirti papildomus 24 mlrd. JAV dolerių (apie 23 mlrd. eurų), 13 mlrd. (12,5 mlrd. eurų) iš kurių būtų panaudoti pagalbai saugumo srityje. Toks prašymas pateiktas, nes prezidentas ir kiti aukšti administracijos darbuotojai ne kartą žadėjo, jog rems Kijevą tiek, kiek reikės.

Tuo pat metu kai kurie skeptiškai nusiteikę respublikonai kelia klausimą apie tai, kiek realu, kad abi partijos pritars tokių įspūdingų sumų skyrimui. Vis daugiau Respublikonų partijos narių abejoja tuo, jog tikslinga ir toliau skirti Ukrainai milijardus dolerių bei ragina stiprinti paramos kontrolę.

Tiesa, vieningos nuomonės šiuo klausimu nėra ir tarp pačių respublikonų. Jų partijos lyderis senate Mičas Makonelas (Mitch McConnell) neseniai pareiškė, kad dažnai net iki serijinių numerių galima atsekti, kaip Ukraina naudoja Vakarų ginkluotės sistemas ir transportą.

Pentagonas kiek anksčiau pabandė sustiprinti ukrainiečiams perduodamos ginkluotės ir įrangos kontrolę. Specialiai tam į Kijevą buvo paskirtas gynybos atašė ir suformuota Saugumo užtikrinimo grupė, tačiau prasidėjus karui kariškiams tapo sunku kontroliuoti ginklų tiekimą.

JAV gynybos ministerijos generalinio sekretoriaus ataskaitoje perspėjama, kad šiandien Vašingtono galimybes kontroliuoti milijardus JAV dolerių, kurie skiriami paremti Ukrainą, apsunkina tai, jog šalyje yra per mažai Amerikos atstovų. Per pirmus šešis karo mėnesius Kijeve veikianti Gynybinio bendradarbiavimo valdyba taip ir nesugebėjo atlikti būtinos Ukrainai perduotos karinės įrangos stebėsenos.

2022 metų spaliu datuotoje ataskaitoje pabrėžiama, kad pirmaisiais karo mėnesiais JAV buvo labai sudėtinga sužiūrėti didžiulius ginklų, šaudmenų ir karinės technikos kiekius. Nusikaltėliai, kariai savanoriai ir ginklų prekeiviai mėgino pavogti iš Vakarų į šalį keliaujančią ginkluotę bei techniką dar prieš tai, kai ji pasiekdavo ukrainiečių žvalgybą, nurodoma ataskaitoje.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
13
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar vengiate vairuoti, kai keliuose prisnigta?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dažnai perkate alkoholinius gėrimus savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-8 +3 C

-9 -2 C

-7 -4 C

-4 0 C

-7 -2 C

-7 -3 C

0-5 m/s

0-3 m/s

0-3 m/s