Gydytojai Jungtinėse Valstijose pacientei sėkmingai transplantavo kiaulės inkstą. Medikų komanda antradienį pranešė, kad 53-ejų Towanai Looney operacija atlikta lapkritį. Ji yra tik trečias žmogus apskritai, kuriam buvo įsodintas modifikuotas kiaulės inkstas.
Moteris lapkričio 25 d. buvo operuota „NYU Langone“ klinikoje Niujorke. Ligoninė specializuojasi atlikti tokias operacijas, tačiau dabar taikytas metodas dar yra tik pradiniame eksperimentiniame etape. Prieš transplantaciją iš organo pašalinami žmogui kenksmingi kiaulės genai ir į jį įterpiami tam tikri žmogaus genai.
„Jaučiu, lyg man būtų suteiktas antras šansas gyventi“, – medikų komandos pranešime cituojama pacientė. Ji 1999 m. vieną inkstą padovanoji savo motinai. Likęs inkstas nustojo funkcionuoti per nėštumo komplikaciją. Nuo 2016 m. Alabamoje gyvenančiai T. Looney buvo taikoma dializė, o ji nesėkmingai laukė donoro inksto.
Kai moters sveikatos būklė pablogėjo, ji ryžosi operacijai specialioje Niujorko klinikoje. Trūkstant donorų organų, medicinos mokslas vis labiau atsigręžia į gyvūnų organus. Ši tyrimų sritis vadinama ksenotransplantacija.
T. Looney šiuo metu yra vienintelis žmogus pasaulyje, turintis savyje gyvūno organą. Kovą tokia operacija pirmą kartą planetoje atlikta JAV. 62-ejų Richardas Slaymanas gerai atlaikė operaciją, tačiau po dviejų mėnesių mirė. Antra tokia operacija atlikta Lisai Pasano – jai po 47 dienų vėl prireikė dializės, o liepą moteris mirė.