Būdamas 88-erių metų amžiaus, pirmadienį Vatikane nuo insulto mirė popiežius Pranciškus. Pontifiko laidotuvės vyks šeštadienį, kuriose dalyvaus maldininkai ir garbingi asmenys, o vėliau bus šaukiama kardinolų konklava, kad būtų išrinktas jo įpėdinis.
Štai ką žinome apie popiežiaus mirties aplinkybes ir kas laukia toliau.
Mirtinas insultas
Vasario 14 d. popiežius Pranciškus buvo paguldytas į Romos Gemelli ligoninę dėl bronchito, kuris vėliau virto abipusiu plaučių uždegimu ir vos jo nepražudė. Kovo 23-iąją jis buvo išrašytas iš ligoninės ir jam buvo nurodyta du mėnesius ilsėtis.
Tačiau argentinietis surengė kelis viešus pasirodymus, per kuriuos jis atrodė vis silpnesnis.
Vatikanas apie jo mirtį paskelbė ankstų pirmadienio rytą. Remiantis Vatikano paviešintu mirties liudijimu, Pranciškus mirė nuo „insulto, komos ir negrįžtamo širdies nepakankamumo“.
Pašarvojimas
Jo kūnas pirmadienio vakarą buvo paguldytas į atvirą karstą koplyčioje Šv. Mortos svečių namuose – Vatikano rezidencijoje, kurioje jis gyveno. Vatikano paskelbtose nuotraukose matyti, kad Pranciškus buvo aprengtas raudonais popiežiaus drabužiais, jam ant galvos buvo uždėta popiežiškoji mitra, o rankose jis laikė rožančių.
Jo kūnas trečiadienį 9 val. vietos (10 val. Lietuvos) laiku turėtų būti perkeltas į Šv. Petro baziliką, kur turėtų būti pašarvotas.
Laidotuvės
Pranciškaus laidotuvės vyks šeštadienį 10 val. vietos (11 val. Lietuvos) laiku aikštėje priešais Šv. Petro baziliką. Karstas vėliau bus nugabentas į Romos Didžiąją Švč. Marijos baziliką, kur popiežius bus palaidotas.
Tikimasi, kad į Romą suplūs pasaulio lyderiai ir tikintieji iš visos planetos, jog galėtų dalyvauti ceremonijoje ir atiduoti pagalbą pasaulio katalikų lyderiui.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas yra vieni iš lyderių, pranešusių, kad dalyvaus atsisveikinimo iškilmėse.
Konklava
Konklavos, kurios metu 135 vadinamieji „kardinolai rinkėjai“ rinks Pranciškaus įpėdinį, pradžios data kol kas nežinoma. Tačiau ši procedūra turėtų prasidėti praėjus ne mažiau kaip 15 ir ne daugiau kaip 20 dienų po popiežiaus mirties, taigi tarp gegužės 5 ir 10 d.
Kardinolai susitiks Siksto koplyčioje – Renesanso brangenybėje, papuoštoje garsiosiomis Mikelandželo freskomis – ir per dieną surengs keturis balsavimo turus (po du ryte ir po pietų), kol kuriam nors kandidatui atiteks du trečdaliai balsų.
Kiekvienos sesijos pabaigoje balsalapiai deginami krosnyje, virš Apaštalų rūmų siunčiant dūmų signalą. Jei iš kamino rūksta juodi dūmai, balsavimas buvo nesėkmingas. Balti dūmai liudija, kad buvo išrinktas naujas popiežius.