Šią savaitę nuo insulto Vatikane miręs 88 metus ėjęs popiežius Pranciškus bus laidojamas šeštadienį. Jo laidotuvėse dalyvaus pasaulio lyderiai ir maldininkai, po jų bus sušaukta kardinolų konklava išrinkti įpėdinį. Štai ką žinome apie procesus, vyksiančius prieš naujo popiežiaus išrinkimą.
Pašarvojimas
Trečiadienio rytą Pranciškaus kūnas buvo paguldytas Šv. Petro bazilikoje, gedintieji nuo 11 val. ryto vietos (12 val. Lietuvos) laiku gali pagerbti velionį pontifiką.
Jo atviras karstas – jo nurodymu padarytas iš medžio ir cinko – padėtas ant paprastos medinės pakylos priešais bazilikos altorių, o ne ant puošnesnio podiumo, naudoto jo pirmtakams. Ten jis bus tris dienas.
Nuo pirmadienio vakaro iki palaikų perkėlimo į baziliką popiežiaus karstas buvo Šv. Mortos svečių namų, kur Pranciškus gyveno visus 12 popiežystės metų, koplyčioje. Iš ten jį išnešė nešikai, spalvingoje procesijoje dalyvavo kardinolai, vyskupai, vienuoliai ir vienuolės.
Penktadienį 20 val. Šv. Petro bazilikoje vyks popiežiaus karsto uždarymo ceremonija, trečiadienį pranešė Vatikanas. Jai vadovaus Šv. Romos bažnyčios kamerlengas Kevinas Josephas Farrellas.
Laidotuvės
Pranciškaus laidotuvės vyks šeštadienį 10 val. vietos (11 val. Lietuvos) laiku aikštėje priešais Šv. Petro baziliką. Tada karstas bus grąžintas į vidų, o po to nugabentas į Romą palaidoti Didžiojoje Šv. Mergelės Marijos (Santa Maria Maggiore) bazilikoje.
Tikimasi, kad pasaulio lyderiai ir tikintieji iš viso pasaulio suplūs į Romą dalyvauti ceremonijoje ir pagerbti 1,4 mlrd. pasaulio katalikų lyderį. JAV prezidentas Donaldas Trumpas, Ukrainos lyderis Volodymyras Zelenskis ir Didžiosios Britanijos princas Williamas yra tarp tų, kurie sakė dalyvausiantys.
Valdžia tikisi iki 170 užsienio delegacijų ir apie 200 tūkst. lankytojų, todėl prireiks didelės saugumo operacijos.
Konklava
Nėra žinoma data, kada prasidės konklava, per kurią Pranciškaus įpėdinį išrinks 135 balso teisę turintys kardinolai, tačiau ji turėtų prasidėti ne mažiau kaip po 15-os ir ne daugiau kaip po 20-ies dienų po popiežiaus mirties, taigi, nuo gegužės 5 iki gegužės 10 dienos.
Kardinolai susirinks Siksto koplyčioje, Renesanso brangakmenyje, kurį puošia garsiosios Michelangelo freskos, ir surengs keturis balsavimus per dieną – du ryte ir du po pietų – kol vienas kandidatas surinks du trečdalius balsų.
Po kiekvieno balsavimo biuleteniai sudeginami prie koplyčios esančioje krosnyje, pasaulis stebi virš Apaštalų rūmų pakylančius dūmus. Jei iš kamino, matomo iš Šv. Petro aikštės, rūksta juodi dūmai, popiežiaus išrinkti nepavyko. Balti dūmai rodo, kad išrinktas naujas popiežius.
Kamerlengas
Kamerlengas yra vyresnysis kardinolas, vadovaujantis kasdienėms Vatikano operacijoms nuo popiežiaus mirties iki jo įpėdinio išrinkimo.
Dabartinis kamerlengas yra Airijoje gimęs kardinolas Kevinas Farrellas. Jis vadovauja ir kardinolų susirinkimams, vadinamiems „bendrosiomis kongregacijomis“, kuriose priimami sprendimai dėl popiežiaus laidotuvių ir artėjančios konklavos.
Jis yra vienintelis aukščiausiasis Vatikano pareigūnas, išliekantis pareigose po popiežiaus mirties. Visi kiti Vatikano Romos kurijos nariai po popiežiaus mirties privalo atsistatydinti.
Antradienį, kai buvo pasirinkta laidotuvių data, įvyko pirmasis maždaug 60-ies kardinolų susirinkimas. Trečiadienio popietę numatytas antrasis posėdis.
Mirtinas insultas
Pranciškus mirė nuo „išsiliejimo į smegenis, komos, negrįžtamo širdies ir kraujagyslių nepakankamumo“, sakoma Vatikano paskelbtame mirties liudijime. Apie popiežiaus Pranciškaus mirtį buvo pranešta ankstų pirmadienio rytą.