Kanada, Meksika ir Kinija paskelbė, kad imsis atsakomųjų priemonių į JAV prezidento Donaldo Trumpo įvestus muitus.
Kanada iš karto pareiškė, kad reaguos atsakomaisiais tarifais. Nuo antradienio bus įvesti 25 proc. muitai JAV prekėms, šeštadienio vakarą spaudos konferencijoje sakė Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau. Otavos planuojami tarifai bus taikomi amerikietiškoms prekėms, kurių bendra vertė 155 mlrd. dolerių. Be to, Kanados vyriausybė planuoja priemones kitose srityse, pavyzdžiui, prekybos svarbiais mineralais.
Meksikos prezidentė Claudia Sheinbaum tinkle X pareiškė nurodžiusi ekonomikos ministrui Marcelo Ebrardui įgyvendinti planą, pagal kurį būtų apsvarstyti atsakomieji tarifai. Ir Kinija paskelbė apie „atitinkamas atsakomąsias priemones“. Be to, siekiant apsaugoti Kinijos teises ir interesus, bus pateiktas skundas Pasaulio prekybos organizacijai (PPO), sakė Kinijos prekybos ministerijos atstovas. Kinija labai griežtai sukritikavo JAV muitus. Tačiau ministerija kol kas neatskleidė, ar atsakomosios priemonės taip pat bus muitų įvedimas.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas prieš tai įgyvendino savo grasinimus ir įvedė muitus prekėms iš Kanados, Meksikos ir Kinijos. D. Trumpas pasirašė atitinkamus įsakus. Jais remiantis, bus taikomi 10 proc. muitai visam importui iš Kinijos ir 25 proc. – importui iš kaimyninių šalių Meksikos ir Kanados. 10 proc. tarifas bus taikomas iš Kanados importuojamai energijai.
D. Trumpo dekretuose yra ir punktas, kad muitai dar gali būti padidinti arba išplėsti, jei šalys reaguos atsakomosiomis priemonėmis, pavyzdžiui, atsakomaisiais muitais prekėms iš JAV. Muitai yra tam tikras papildomas mokestis importuojamoms prekėms. Jie mokami pasienyje. D. Trumpo sprendimas turės rimtų padarinių.
Meksika yra svarbiausia JAV prekybos partnerė. Jokia kita šalis neeksportuoja daugiau prekių į Jungtines Valstijas. S. Trumpo muitų politika, pasak ekonomistų, gali pakenkti abiejų šalių ekonomikai dėl išaugsiančios infliacijos ir darbo vietų praradimo. Daugiau kaip 80 proc. viso Meksikos eksporto keliauja į JAV. Nuo to priklauso tūkstančiai įmonių ir milijonai darbo vietų.
D. Trumpas kritikuoja ne tik prekybos disbalansą. Tarifus jis naudoja ir tam, kad priverstų Meksiką imtis griežtesnių veiksmų prieš migraciją ir narkotikų kartelius. Be to, D. Trumpas tvirtina, kad Kinijos bendrovės apeina muitus investuodamos Meksikoje ir iš ten eksportuodamos į JAV.
Kanadai Jungtinės Valstijos yra svarbiausia ir didžiausia prekybos partnerė. Be glaudaus bendradarbiavimo automobilių pramonėje Kanados įmonės parduoda JAV įvairius žemės ūkio produktus, o pirmiausiai naftą, dujas ir naudingąsias iškasenas.
D. Trumpas baudžiamąsias priemones Kanadai taip pat argumentuoja tuo, kad imigrantai iš Kanados per sieną į JAV „įveža“ nusikaltimus ir narkotikus, o Kanados vyriausybė daro nepakankamai, kad užkirstų tam kelią. Dėl Vašingtono muitų visam importui iš Kanados prekės JAV rinkoje gali pabrangti ir tapti mažiau patrauklios, o tai galiausiai gali skaudžiai atsiliepti gamintojams Kanadoje.
D. Trumpas taip pat, be kita ko, kritikuoja didelius fentanilio srautus į JAV iš Kinijos. Kol tai nesiliaus, bus taikomi muitai, argumentuoja jis. Tikėtina, kad naujieji JAV muitai taps tolesne našta ir taip sunkumų patiriančiai Kinijos ekonomikai. Nors Pekinas jau ne vienerius metus stengiasi išplėsti savo prekybą, JAV išlieka svarbiausia eksporto rinka, o kartu svarbus ramstis daugeliui bendrovių. Dėl muitų kiniškoms prekėms vėlgi tikriausiai didės kainos JAV.