2025 m. vasarį Ukrainos gynybos ministerija pradėjo projektą „Sutartis 18-24". Tai - savanoriška iniciatyva 18-24 metų ukrainiečiams, pasirengusiems vieneriems metams prisijungti prie šalies Gynybos pajėgų.
Nuo balandžio mėnesio 1 mln. Ukrainos grivinų (apie 21 000 eurų) žadamas ne tik jiems, bet ir tarnaujantiems Nacionalinėje gvardijoje bei pasienyje.
Žadama daug
Dokumentas numato, kad sutartį pasirašę Ukrainos piliečiai turėtų gauti 1 mln. grivinų, iš kurių 200 000 (apie 4050 eurų) sumokama nedelsiant, o likusi dalis mokama tarnybos metu.
Savanoriai taip pat gali tikėtis: standartinių išmokų kariškiams iki 120 000 grivinų; nulinės hipotekos; valstybės apmokamo mokslo; nemokamos medicininės priežiūros, įskaitant dantų protezavimą; teisės keliauti į užsienį po metų tarnybos.
Be to, pagal naujausius įstatymų pakeitimus, pasibaigus sutarčiai tokie asmenys 12 mėn. bus atleisti nuo naujos mobilizacijos.
Teisę į minėtą atlygį įgyja tie, kurie: į karo tarnybą karo metu buvo priimti arba pašaukti iki jiems suėjo 25 metai; ne mažiau kaip 6 mėnesius tiesiogiai dalyvavo kovose karo veiksmų zonoje; tarnavo kariuomenėje vyriausybės nutarimo įsigaliojimo metu; nebuvo patraukti baudžiamojon ar administracinėn atsakomybėn už karinius nusižengimus du ar daugiau kartų ir neturi galiojančių drausminių nuobaudų.
Visa suma taip pat išmokama kariams, kurie dalyvavo kovos veiksmuose mažiau nei 6 mėnesius, tačiau buvo sužeisti ar pateko į nelaisvę (išskyrus savanoriško pasidavimo atvejus).
Asmenys, pasitraukę iš karinės tarnybos iki 2025 m. vasario 13 d., neturi teisės į išmoką, net jei jie atitiko amžiaus kriterijus.
Atlyginimas mokamas vienkartine išmoka už visą tarnybos laikotarpį ir pervedamas į kario sąskaitą. Tiems, kurie dalyvavo karo veiksmuose mažiau nei 6 mėnesius (nuo 2025 m. vasario 13 d.), suma išmokama proporcingai: 1/6 nuo 1 000 000 grivinų už kiekvienas 30 tiesioginio dalyvavimo karo veiksmuose dienų.
Norintys tarnauti pagal sutartį, gali anketas užpildyti svetainėje „18-24.army.gov.ua" arba per programėlę „Reserve+". Toliau seka konsultacija su įdarbintoju, sutarties sudarymas ir apie tris mėnesius trunkantys kariniai apmokymai, po kurių jaunuoliai siunčiami į frontą.
Abejonės
Minėtą programą savo „You Tube" kanale „Evropa dlia ukraincev" birželio viduryje aptarė daugiau negu 200 tūkst. sekėjų turintis ukrainiečių tinklaraštininkas Maksimas.
Dar 2014 m. šalį palikęs, faktiškai kiekvienoje laidoje kritikos dabartinei Kijevo valdžiai negailintis vyras, atkreipė dėmesį į tai, kad pastaruoju metu „Sutartis 18-24" yra plačiai reklamuojama.
Vėliau jis parodė jaunuolį, kuris pasakojo, kaip esą išėjo į frontą ir grįžo laimingas bei su pinigais. Tiesa, dėl vaikino išvaizdos Maksimas suabejojo ar jis tikrai kariavo. Klausimų jam kėlė ir vaikino kalba - iš pradžių kalbėjęs laužyta ukrainiečių kalba, vėliau jis laisvai prabilo rusiškai.
Maksimas, perspėjęs, kad negali patvirtinti dokumento autentiškumo, parodė kito, esą pagal programą į frontą išėjusio jaunuolio, algalapį. Pasak tinklaraštininko, 19-metis fronte išbuvo mėnesį, užlipo ant minos, neteko kojos ir grįžo namo.
Sutarties pasirašymo dieną 19-metis esą gavo 45 tūkst. grivinų avansą, o už tarnybą kas mėnesį turėjo gauti dar 90 tūkst. grivinų, tačiau iš šios sumos, išskaičiavus jo pragyvenimo ir maitinimosi išlaidas, jam liko 8 tūkst.
Maksimo, skaičiavimu, per mėnesį realiai jaunuolis uždirbo apie 53 tūkst. grivinų (apie 1100 eurų), o toliau turės gyventi iš neįgaliojo pašalpos bei pamiršti apie visas sutartininkams žadėtas lengvatas.
Liepos pradžioje pasirodžiusioje laidoje Maksimas priminė šią istoriją, vėl pažėrė kritikos projektui „Sutartis 18-24" ir paragino susidomėjusius atidžiai skaityti visus sutarties punktus.
„Vakaro žinios" pabandė susisiekti su Maksimu ir gauti daugiau informacijos. Deja, tinklaraštininkas bendrauti nepanoro. Taip pat į užklausą apie ukrainiečio viešai išsakytus teiginius neatsakė ir Lietuvoje veikianti Ukrainos ambasada.
Neklausykite propagandistų
Užtat savo pastebėjimais apie šią istoriją pasidalino skaitytojams jau pažįstamas ukrainiečių rašytojas ir publicistas Serhijus Dyšlenko.
Jo vertinimu, tinklaraštininkas yra grynai prorusiškas, skelbia Maskvai naudingą informaciją ir, greičiausiai, gyvena ne Ukrainoje, nes pagal amžių turėtų būti fronte.
Publicistas nurodė, kad prorusiškų tinklaraštininkų šalyje netrūksta ir jie nuolat pasakoja, kaip viskas blogai, tačiau „pamiršta", jog būtent Rusija atnešė kruviną karą į Ukrainos žemes.
Patvirtinęs, jog projektas „Sutartis 18-24" tikrai vyksta, jis teigė, kad didelio susidomėjimo tarp jaunimo jis nesulaukia ir niekas į frontą nesiveržia. Vertindamas 19-mečio istoriją,
S.Dyšlenko atkreipė dėmesį į tai, jog vaizdo įraše ne tik nerodomas pats vaikinas, bet ir plačiau nepapasakota jo istorija, nepasakomas vardas bei nepatikslinama, kuriame mieste visa tai nutiko. Publicisto nuomone, greičiausiai, susidurta su manipuliacija.
Vertinant situaciją iš kitos pozicijos, vaizdo įraše sakoma, kad vaikinas fronte neišbuvo sutartyje numatytų metų, todėl logiška, kad neįvykdžius sutarties sąlygų visa žadėta suma nebuvo išmokėta.
Galiausiai S.Dyšlenko papasakojo, kad bendravo su interneto kanalų atstovais ir pastarieji prasitarė, jog nemažą dalį į viešumą patenkančios informacijos jau generuoja dirbtinis intelektas (DI).
Publicistui buvo parodyti 5 reportažai ir paprašyta nustatyti - kurie iš jų yra tikri, kuriuos sukūrė DI. 25 metų darbo Ukrainos televizijoje patirtį turintis vyras spėjo, kad sugeneruoti DI buvo du, tačiau paaiškėjo, kad visi 5 reportažai yra parengti išmaniųjų technologijų.
Jo nuomone, technologijoms toliau tobulėjant, po metų kitų atskirti tikrą žmogų nuo DI kūrinio taps neįmanoma, todėl publicistas jau šiandien ragino aklai netikėti viskuo, kas sakoma internete.
O štai pafrontės miesto gyventojas (vardas slepiamas asmens saugumo sumetimais) išsakė prielaidą, jog kažkas panašaus į tinklaraštininko papasakotą istoriją tikrai galėjo nutiki, bet informacijos apie jaunimą kariuomenėje nėra daug, nes šalyje galioja griežta cenzūra.
Asmenų, kurie būtų išėję tarnauti pagal projektą „Sutartis 18-24" jis sakė nepažįstantis, tačiau papasakojo apie atvejį, kai Teritorinio verbavimo ir socialinės paramos centro pareigūnai sugavo vyrą ir keturias dienas jį „auklėjo". Paleido tik po to, kai žmogus pasirašė sutartį su kariuomene.
Kalbėdamas apie šalies kariuomenę, vyras teigė, kad ji tapo tikra „vagysčių industrija" ir vagia visi, kas tik turi galimybę.
Tiesiog skiriasi vadovybės ir eilinių kariškių galimybės bei naudojamos schemos. Jeigu sėdintys aukštai savaip tvarkosi su parama ar viešiesiems pirkimams skirtais pinigais, tai eiliniai kariai, užėmę išvykusių gyventojų namus kaip „kovines pozicijas", pasitraukdami iš jų pasiima ką nori.
Ir kitos istorijos
Po Europą ir Skandinaviją keliaujantis tinklaraštininkas, pasivadinęs „Pagranduku iš Odesos", pastarojo meto savo laidose irgi daug pasakoja apie korupciją armijoje bei apie naujuosius, karo metais atsiradusius, milijonierius.
Liepos 4 d. buvo pranešta, jog Nacionalinis antikorupcijos biuras atliko kratą buvusio Ukrainos gynybos ministro Oleksejaus Rezniko namuose.
Skirtingi šaltiniai pateikia skirtingas šios istorijos detales - vieni rašo, kad krata surengta tęsiant korupcijos bylą, kiti - kad bylą, kurią inicijavo pats O.Reznikas, tačiau visi sutinka, kad krata buvo ir tai - dar ne pabaiga.
Liepos 5 d. Rados deputatė Ana Skorochod pareiškė, jog Ukrainos ginkluotosiose pajėgose yra plačiai paplitę atvejai, kai kariams, kurie nėra fronto linijose, skiriamos kovinės premijos, o vėliau šiuos pinigus pasiima vadai, informavo „Telegram" kanalas „Politika Strany".
Liepos 7 d. Rados deputatas Oleksandras Kačura informavo, kad policija, tirdama galimo grobstymo, statant įtvirtinimus Sumų srityje atvejus, tikrina darbus vykdžiusius šešis rangovus.
Liepos 8 d. portale „Politeka" pasirodė interviu su kariškiu Sviatoslavu Dubina, kuris teigė, kad, remiantis apklausų duomenimis, net ir vykstant karui daugiausia nerimo ukrainiečiams kelia korupcija. Pasak jo, nors gynybai šiemet skirta 2,2 trilijono grivinų, 1 trilijonas tikrai bus išvogtas.