respublika.lt

Kodėl rusai karą Ukrainoje vis dar vadina „specialiąja karine operacija“?

(632)
Publikuota: 2024 lapkričio 03 17:58:51, Sergijus TROFIMAS
×
nuotr. 3 nuotr.
Kijevas trečiaisiais visiškai beprasmio karo metais. Sergijaus Trofimo nuotr.

Po 2014 m. revoliucijos dauguma Ukrainos piliečių į savo mobiliuosius telefonus gavo grasinančią žinutę: „Gerbiamas abonente, jūs esate užregistruotas kaip masinių neramumų dalyvis". Tada, net praėjus 23 metams po šalies nepriklausomybės atgavimo, Ukrainoje buvo tvirtai įsispaudęs sovietinis ideologinis mėšlas. Visą šį laiką jos teritorijoje tai buvo kaip tam tikras neišvengiamas blogis, kaip nuobodus, bespalvis lietus, ilgam užklojantis šaltą žemę nakties tamsoje.

 

Netikėti invazijos padariniai

Sovietinio homo doktrina pamažu artėjo prie savo logiškos pabaigos, tačiau per lėtai. Nes žmonės dažniausiai bijo to, ką mažiausiai supranta. Arba to, prie ko jie nėra pripratę. Dabar kalbame apie laisvę. Beje, modernioji era sukėlė aršaus pasipriešinimo rusų invazijai proveržį. Kaip dainoje: „Aš niekada niekam neatiduosiu savo namų". Ukrainos žmonės su ginklu rankoje sukilo prieš savo likimo amputavimą. Tai praktiškai kasdien patvirtina įvykiai šalyje.

Vienas iš invazijos padarinių Kremliui galbūt yra netikėtas. Labiausiai rusakalbiai Ukrainos miestai - Charkovas, Nikolajevas, Odesa - dabar yra aiškiai ukrainietiški, o jų gyventojai iš visos širdies nekenčia šalies agresorės.

Karas, kurį agresorius vadina „specialia karine operacija", privertė milijonus ukrainiečių palikti savo namus. Šiandien karo pabėgėlių yra beveik dvigubai daugiau nei lietuvių - 6,2 mln. ukrainiečių, išsibarsčiusių po visą pasaulį. Tų, kurie oficialiai vadinami „šalies viduje perkeltaisiais asmenimis", šiandien yra beveik penki milijonai. Ukrainos sostinė Kijevas priėmė daugiau kaip 400 000 pabėgėlių.

Rusija, kaip visada, žmonių neskaičiuoja

Kremliaus ambasadorius šiuolaikinio pasaulio civilizacijoje yra tankai. Šiuo metu jie dega Ukrainos stepėse, keliuose, miestų ir miestelių pakraščiuose. Ukrainos duomenimis, rudenį jų buvo sunaikinta 9113, šarvuotų kovos mašinų - 18355. Taip pat prarasti 369 lėktuvai ir 329 sraigtasparniai. Kalbant apie okupantų karių nuostolius, skaičiai milžiniški - daugiau kaip 689 040 tų, kurie Ukrainoje vadinami „orkais", arba „rusais", dažniau „rašistais", arba „mobikais" (palyginimui, Vilniuje gyvena 592 156 žmonės). Kalbant apie rusų nuostolius, duomenys yra preliminarūs, tačiau jie vis tiek puikiai atskleidžia praradimų apimtis.

Antrąją invazijos dieną Rusijos Federacija patyrė didžiausius karinius nuostolius per vieną dieną savo šiuolaikinėje istorijoje. Ketvirtąją karo dieną Ukrainos vyriausybė oficialiai paprašė Raudonojo Kryžiaus padėti išvežti Rusijos karių palaikus iš Ukrainos. Tą dieną jų buvo trys su puse tūkstančio. Vaikinai iš Rusijos vis tiek turi „grįžti" namo. Tai yra krikščioniškas dalykas, o televizijos pasakymas, kad „rusai nepalieka savų", iš tiesų yra visiškas melas.

Tuo metu, pirmosiomis plataus masto invazijos savaitėmis, Ukraina manė, kad 50 000 žuvusių okupantų yra „raudona linija", kuri privers Rusijos žmones (beje, ir vyriausybę) susivokti ir nutraukti agresiją. Bet to nenutiko.

Propagandos aukos - nepagydomos?

Vidutiniam posovietinės Rusijos gyventojui nuo pat gimimo į smegenis buvo įkalta geležinė propagandos „vinis". Ta „vinis" surūdijo jo galvoje, ir, ko gero, neįmanoma jos ištraukti. Kremliaus praktika įrodė, kad propaganda greitai virsta oficialia šalies ideologija.

Jei fašizmą galima laikyti išprievartautu nacionalizmu, tai modernusis „rašizmas" yra barbariškas šovinizmo ir šiuolaikinio fašizmo mišinys. Prieš pat invaziją į Ukrainą federalinis Rusijos kanalas pareiškė, kad rusai jau nebėra tauta, o iš tikrųjų - supertauta. Pagrindinė moralinė ir etinė diktatūros pergalė yra ta, kad pavaldūs žmonės visa širdimi myli savo valdytoją. Kaip šuo, kurį už kiemo saugojimą maitina kaulu ar džiovintos duonos gabalėliu. Tas šuo mušamas už kiekvieną nusižengimą, bet pabrukęs uodegą jis susitaiko ir prisiglaudžia prie šeimininko bato. Baimė yra patikima diktatūros pagalbininkė. Šiuolaikinė Rusija kaip komunizmo atgyvena. Atrodo, kad šiuolaikinė Rusija laikinai paslėpė savo budionovką, komjaunuolio ženklelį, partinį ir KGB karininko pažymėjimą.

Pagrindinė Kremliaus propagandos sudedamoji dalis yra savotiškas socialinis greitasis maistas - valgomas, bet nenaudingas. Elektoratas jį suvokia kaip maistingą. Visa tai lemia, kad visuomenė tampa paklusni ir neužduodanti bereikalingų klausimų. Štai kodėl po barbariško moderniausios ir didžiausios vaikų ligoninės Kijeve susprogdinimo 2024 m. liepos 8 dieną - 866-ąją karo dieną - statistinis Rusijos gyventojas, vykdydamas Kremliaus nurodymus, tvirtai tikėjo, kad nelaimę sukėlė ukrainiečių raketa. Priminsiu, kad liepos 8 d. per raketų ataką žuvo 34 žmonės, penki iš jų - vaikai. Ir daugiau kaip 120 sužeistų. Kremlius turi būti patenkintas.

Iš Kijevo kilęs Volodymyras Kistenas, kuriam vasarą sukako 70 metų, tiki, kad tą dieną jį išgelbėjo piktžolės. Dieną prieš tai jis nuvyko į savo sodybą ir dirbo vynuogyne, kur ravėjo usnis. Vyras pasakojo, kad Kijeve buvo karšta vasara, jis buvo pavargęs, todėl nusprendė nakvoti sode. Ryte, grįžęs į Kijevą, rado suniokotą savo butą. Priešo raketos šrapnelis buvo pramušęs langus ir balkono duris bei perskrodęs tą kambario dalį, kurioje jis visada miegodavo. Kaimynystėje esančio pastato fasadas sugriuvo, dar keli butai liko skendėti pelenuose. Kieme mėtėsi kelių sudegusių automobilių liekanos. Ir daugelio aplinkinių namų langų šukės.

Nacių laikų propagandos ir grynai sovietinės propagandos derinys yra negailestingas kokteilis, kuris vis dar veikia protą, garbę ir sąžinę. Ir veiksmų pasirinkimą. Taip gimė „rašizmas". Rašizmo ir fašizmo požymiai identiški. Daigas - įžūli, pergalinga Čingischano laikų agresija; prieš tai vyksta „mažas pergalingas karas" - prisiminkime svajingą, drąsų „Kijevas per tris dienas, Lvovas per tris savaites" - derinamas su visuomenės konstravimu ant vienvaldžio mąstymo monoteizmo pagrindo. Dalyvauja kariuomenė ir džiūgaujanti propaganda.

Informacinio lauko „valymas" oficialiu istorinių nesąmonių aiškinimu turi neatsilikti. Kartu tai jau duoda gerą derlių. Veiksminga sudedamoji dalis yra pusiau oficialus, bet nuolatinis su atkaklumu vykdomas įvykių - ypač istorinių ir politinių - aiškinimas apie išskirtinį titulinės valstybės (ar tautos joje) išskirtinumą. Greta fiurerio, tai yra, vadovo, didybės ir absoliutinimo šlovinimo. Vaisius, visuomenė, bendrija, brolija, bendruomenė, tauta, liaudis, o svarbiausia - elektoratas, yra paruoštas propagandos vartojimui. Ir jis ją vartoją. Kol kas - Ukrainoje.

Fašizmas - supergražuolis bjaurumo dimensijoje - kaip reiškinys gali gimti kadaise didžios tautos širdyse. Tuomet tokia tauta tampa vargšė. Ir tai suveikia kaip paskutinė vinis į pažemintos tautos sveiko proto karstą. Panašiai atsitiko ir Rusijos Federacijoje. 25 metus jos piliečiai didžiavosi, kad Rusija nustojo klūpėti ir stojasi. Deja, tikrovė yra tokia, kad ji „atsistojusi" ėmė mojuoti militaristine lazda.

Nuolatinis neapykantos demokratiniam pasauliui ir „kolektyviniams Vakarams" virusas, cituojant rašistinę televiziją, apėmė 1/8 Žemės planetos. Ten XXI amžiuje atsirado ir išpopuliarėjo daina, kurios priedainis: „Mums Stalinas - tėvas, mums Tėvynė - motina, sesuo ir draugė - sovietų valdžia".

Tai, žinoma, liaudies menas.

Taigi, kodėl ne karas, o operacija?

Jei paklaustumėte sveiko proto nepraradusių žmonių, kaip interpretuoti Kremliaus „specialiąją karinę operaciją", atsakymas būtų maždaug toks: „specialioji karinė operacija" - tai propagandinis eufemizmas, įvestas Rusijos vadovybės ir naudojamas prorusiškuose šaltiniuose Rusijos invazijai į Ukrainą apibūdinti. Pirmą kartą šis terminas buvo pavartotas 2022 m. vasario 24 d. Rusijos prezidento Vladimiro Putino kreipimesi. Taip pat „specialioji karinė operacija" yra vienintelis invazijos pavadinimas, kurį leidžia naudoti Rusijos cenzoriai."

Įdomu paskaityti ir apie eufemizmą: „Eufemizmas - tai žodis ar apibūdinamoji išraiška, neutrali savo reikšme ir emociniu „krūviu", paprastai vartojamas tekstuose ir viešuose pasisakymuose vietoj kitų žodžių ir posakių, kurie laikomi nepadoriais ar netinkamais. Politikoje eufemizmai dažnai vartojami siekiant sušvelninti tam tikrus žodžius ir posakius, kad būtų suklaidinta visuomenė ir suklastota tikrovė."

Šiuo metu, kaip ir 2022 m. vasarį, Rusijos Federacijoje nėra įstatymo, kuris reglamentuotų, taigi ir leistų vykdyti „specialiąją operaciją". Todėl Rusijos valstybė veikia ne pagal įstatymus, arba, paprasčiau tariant, neteisėtai. V.Putinas apie invaziją į Ukrainą paskelbė, cituoju: „Aš nusprendžiau..." ir taip toliau. Trumpai ir aiškiai - „Aš"!

O štai vyšnia ant sveiko proto torto - Rusijos Federacijos baudžiamojo kodekso 353 straipsnis: „Agresyvaus karo planavimas, rengimasis jam, jo pradžia ar vykdymas... baudžiamas laisvės atėmimu nuo septynerių iki penkiolikos metų".

Atrodo, kad garsusis karaliaus Saliamono posakis, jog viskas praeis, taigi ir tai praeis, šiuolaikinėje Ukrainoje nepasiteisina. Nes „aš priėmiau sprendimą..." ir įsigalėjo visuotinės kančios būsena, apėmusi didžiausios pagal plotą Europos šalies miestus ir miestelius, kaip ir per Černobylio katastrofą.

Tačiau yra skirtumas. 1986 m. radiacijos kvapo ar skonio nebuvo galima užuosti. Šiandien tikros sparnuotosios raketos ir bombos naikina Ukrainos miestus ir miestelius. Ir žmones. Dabar Ukraina susiduria su tuo, ką maskvietiškos propagandos lyderiai visoje didžiulėje valstybėje vadina „karine operacija".

Šiandien, kaip ir Černobylio valandą, žmones vienija baisi realybė - naujai atsiradusi nelaimės zona. Lygiai taip pat, kaip ir 1986 m. Ukrainoje atsiradus Černobylio zonai. Nauja ukrainiečių karta susidūrė su nauja katastrofa. Ukrainoje jos žmonės išgyveno ir įveikė Černobylio katastrofą, o paskui atlaikė visuotinės emigracijos iš SSRS į nepriklausomą Ukrainą išbandymą. Vėliau jie surengė dvi revoliucijas kaip tikrą pasipriešinimą Maskvos kėsinimuisi į jų gimtąjį kraštą. O dabar karas. Rusų terminais tariant, „specialioji karinė operacija". Dėl to į Ukrainą ji įsiveržė keturiais frontais trimis kryptimis.

Beje, praėjus dviem dienoms po invazijos, Ukrainos liaudies artistė Kateryna Kisten (daugiau nei šimtas vaidmenų teatre ir kine) skubiai krovėsi lagaminą. Gelbėti gyvybes karo metu taip pat svarbu. Ji vos išvilko išsipūtusį lagaminą pro duris, o apačioje prie įėjimo nervingai kaukė automobilio signalas - skubėk, skubėk, skubėk! Virš Kijevo pasigirdo oro pavojaus sirenos. Ji paskutinį kartą apsižvalgė, tyliai atsisveikindama su namais. Bet po akimirkos ji atsigręžė atgal ir žvilgtelėjo į vazonais apstatytus namų langus. Laistyti namuose esančias gėles yra grynai žmogiškas bruožas, net kai išvykstate į nežinią. Nes tai rodo, jog žmogus, nepaisant to, su kokiomis negandomis susiduria, nepraranda vilties sugrįžti...

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
65
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (632)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar laikotės advento tradicijų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje Baltijos valstybėje gyventi geriausia?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +3 C

-2 +2 C

-5 0 C

-1 +3 C

-3 0 C

+1 +2 C

0-5 m/s

0-6 m/s

0-6 m/s