Vyriausiasis karalienės Elžbietos II ir Edinburgo hercogo Filipo sūnus, princas Čarlzas, gegužės 6 d. bus oficialiai karūnuotas Jungtinės Karalystės ir 15 Sandraugos šalių karaliumi Karoliu III. Kuo jis išsiskiria ir kuo yra įdomus britų karališkosios šeimos gerbėjams?
Sosto laukė ilgiau už kitus
Princas Čarlzas gimė 1948 m. Bakingemo rūmuose Londone. Jam buvo vos treji, kai jo motina Elžbieta tapo karaliene, o jis sosto įpėdiniu. Kaip teigiama Karolio III biografijoje karališkosios šeimos tinklalapyje, jis - pirmasis sosto įpėdinis, matęs motinos karūnavimą. O po to savo karūnavimo laukė net 70 metų, ilgiau negu bet kuris kitas sosto paveldėtojas per visą šalies istoriją.
Jis taip pat yra seniausias karūnuojamas monarchas. Būtent todėl kai kurių karališkųjų istorikų nuomone jam valdant Anglijos monarchija nepatirs kokių nors sukrėtimų ir radikalių permainų, nes jis neturės tiek daug laiko kaip jo motina karalienė Elžbieta II.
Įgijo aukštąjį išsilavinimą
Tačiau Čarlzas ne vien tik „sėdėjo ir laukė" sosto. Jis daugeliu atžvilgių tapo pirmuoju šiuolaikišku britų sosto įpėdiniu. Pavyzdžiui, anksčiau karališkieji asmenys, kaip ir Elžbieta II, mokydavosi tik namuose, padedant daugybei repetitorių. O Čarlzas buvo išsiųstas į mokyklą internatą Gordonstoune (Škotija), kurioje kadaise mokėsi jo tėvas.
Princas Filipas baiminosi, kad sūnaus charakteris yra per švelnus, todėl išrinko mokymo įstaigą, garsėjančią griežta drausme. Tokia griežta, kad būsimasis karalius šią vietą yra pavadinęs „tikru pragaru". Karalienės sūnui kliūdavo ne tik nuo mokytojų, bet ir nuo bendraamžių, kurie jį erzino dėl atlėpusių ausų ir antsvorio.
Elžbieta II suteikė sūnui Velso princo titulą 1969 m. po jo studijų Velso universiteto koledže, kur jis išmoko kalbėti valų kalba. Po dvejų metų Čarlzas užėmė vietą Jungtinės Karalystės parlamento Lordų rūmuose. 1970 m. Čarlzas baigė Kembridžo universitetą menų bakalauro laipsniu, tapdamas pirmuoju sosto įpėdiniu, įgijusiu aukštąjį išsilavinimą. Vėliau mokymo įstaiga jam suteikė humanitarinių mokslų magistro laipsnį.
Keletą vėlesnių metų Čarlzas praleido tarnaudamas karališkajame laivyne ir Karališkosiose karinėse oro pajėgose.
Pirmoji žmona - ne pirmoji, kuriai piršosi
1981 m. Čarlzas vedė ledi Dianą Spenser. Jam buvo 32-eji, jai - 20, ir jų santuoka tapo pasauline sensacija. Tačiau Diana - ne pirmoji, kuriai Čarlzas siūlė ranką ir širdį. Karališkoji šeima tiesiog privertė ji pasipiršti Amandai Načbul (Amanda Knatchbull), savo tolimai giminaitei ir paskutiniojo Indijos vicekaraliaus Luiso Mauntbeteno (Louis Mountbatten) anūkei. Ji turėjo būti puiki partija būsimajam monarchui, bet nesutiko tekėti. Princas Čarlzas tapo pirmuoju karališkosios šeimos nariu, dalyvavusiu gimstant savo vaikams.
Pirmasis išsiskyręs sosto įpėdinis
Monarchai nesiskiria - šis principas D.Britanijoje galiojo daugybę amžių. Bet visa pasikeitė, kai Čarlzas pradėjo reikalauti skyrybų su ledi Di. Karolis III yra pirmasis monarchas, viešai prisipažinęs buvęs neištikimas žmonai: duodamas interviu britų žurnalistui Dž. Dimblbiui (J.Dimbleby), princas Čarlzas atvirai prisipažino, kad būdamas susituokęs su Diana buvo jai neištikimas su Kamila Parker Boulz (Camilla Parker Bowles).
1996 m. Velso princas vis dėlto oficialiai išsiskyrė. Būsimasis karalius liko ištikimas sau ir neatsisakė svajonės vesti tą, kurią mylėjo visą gyvenimą. O vėliau jam vėl pavyko neįmanomas dalykas: jis išsireikalavo, kad Anglikonų bažnyčia atšauktų draudimą pakartotinai tuoktis.
Užsidirbdavo pardavinėdamas paveikslus
Investicijos, nekilnojamasis turtas, gausus palikimas - Karolis III užsidirbo ne tik taip, kaip jo artimiausi giminaičiai. Jis daug tapo ir faktiškai daug metų yra vienas paklausiausių Anglijos dailininkų. Dauguma jo kūrinių - akvareliniai peizažai, kuriuos pardavęs nuo 1997 m. dabartinis karalius užsidirbo ne mažiau kaip 3 milijonus, kurie atiteko jo paties fondui. Atvykęs į plenerą, princas kalbėdavosi su augalais ir, prieš pradėdamas tapyti medžius, paspausdavo jiems rankas, tai yra, šakas.
Jį domina žemės ūkis ir sodininkavimas
Karaliaus pomėgiai sutampa su žmonos, kuri net blizgaus žurnalo viršeliui sutiko nusifotografuoti su sodinukais ir kastuvėliu rankose. Karolis turi savo ūkį ir keletą šiltnamių, kuriuose ekologiškai augina daržoves, vaisius ir prieskonines žoles, kuriuos karaliui priklausanti firma „Duchy Originals" parduoda parduotuvėms ir restoranams. Taip pat jis mėgsta dirbti sode, o ypač - karpyti gyvatvores Haigrouvo dvare.
Naujasis monarhas stengiasi rūpintis ekologija net kasdieniniame gyvenime: neseniai jam prašant automechanikai pertvarkė jo retro automobilį „Aston Martin", gautą iš motinos 21-ojo gimtadienio proga, kad šis galėtų vietoj benzino naudoti bioetanolį, pagamintą iš augalinių vyno gamybos atliekų.
Tarnavimas karūnai
Velso princas Čarlzas buvo daugiau kaip 400 labdaros organizacijų globėjas arba prezidentas. „Manau, kad gimiau būtent šioms pareigoms [darbui labdaros ir paramos organizacijose], - kartą interviu sakė Čarlzas. 2008 m. laikraštis „The Daily Telegraph" Čarlzą pavadino „darbščiausiu karališkosios šeimos nariu". 2008 m. jis dalyvavo 560 oficialių renginių, 2010 m. - 499, o 2011 m. - per 600. 2022 m. jis dalyvavo parlamento sesijos atidaryme ir pirmą kartą pasakė kalbą Elžbietos II vardu.
Per daugiau kaip 50 tarnystės monarchijai metų princas Čarlzas daugiau kaip 100 kartų vyko į užsienio keliones, tapo Karališkųjų karinių oro pajėgų maršalu. Buvo susitikęs su visais Amerikos prezidentais, pradedant Džimiu Karteriu (Jimmy Carter), per 1994 m. vizitą į Australiją į jį buvo pasikėsinta, jis pirmasis iš karališkosios šeimos nuvyko į Airijos Respubliką. Ir susilaukė penkių anūkų.
Pikantiškos smulkmenos
Karalienė apsieidavo su pusšimčiu asmeninių tarnų, o princas visada laikė 80 -120 patarnautojų. Nieko keista, juk jam, pavyzdžiui, yra lyginami batų raišteliai kiekvieną kartą, kai jis juos nusiauna, o specialiai paskirtas žmogus išspaudžia dantų pastos ant šepetėlio. Ir net į pašto skyrių (jeigu Čarlzui prisireikdavo asmeniškai ten užeiti) su juo eidavo sekretorius, liokajus, kamerdineriai, mašininkė ir nežinia kam - vyriausiasis virėjas.
Kostiumus jis gali keisti po kelis kartus per dieną, nusivilktą numesdamas ant grindų. Bet jis nesigėdija tuos pačius sulopytus švarkus ar paltus dėvėti po 40 metų.
Į visas keliones Karoliui gabenama jo lova su ortopediniu čiužiniu, lovos skalbiniai, balta odinė unitazo sėdynė ir konkrečios rūšies tualetinio popieriaus, komoda, 7-o deš. radijo imtuvas irt du paveikslai su raminančiais Škotijos peizažais. Suprantama, jis skraido asmeniniu lėktuvu.
Karolis - reakcionierius, jis nekenčia elektroninių įrenginių ir nesižavi technologijomis. Jo padėjėjai turi būti pasirengę bet kuriuo paros metu prisistatyti bosui, užrašyti popieriuje jo nurodymus ir perduoti juos vykdytojams. Bet geriau taip, negu rašytų pats: pavaldiniai savo šefo keverzones vadina „juodojo voro užrašais".