Robertas Francis Prevostas tapo 267-uoju Katalikų bažnyčios pontifiku – popiežiumi Leonu XIV.
69-erių metų Čikagos kardinolas yra pirmas iš Jungtinių Valstijų kilęs popiežius Katalikų bažnyčios istorijoje.
R. Prevosto išrinkimas laikomas kardinolų, jį rinkusių slaptoje, apie parą trukusioje konklavoje, kompromiso ir vienybės ženklu.
Būdamas kilęs iš Amerikos, pasidavęs Lotynų Amerikos įtakai ir turėdamas vadovavimo bažnyčiai patirties, jis tapo kandidatu, dėl kurio pavyko susitarti visiems 133 konklavoje dalyvavusiems kardinolams, kuriems renkant velionio popiežiaus Pranciškaus įpėdinį teko įveikti savo kultūrinius ir dvasinius skirtumus.
„Ramybė tebūna su jumis visais!“, – kaip popiežius Leonas XIV pradėdamas savo pirmąją viešai pasakytą kalbą bylojo R. Prevostas.
Kalbėdamas nuo Šv. Petro bazilikos balkono, R. Prevostas sakė: „Visi galime eiti petys petin“.
R. Prevostas gimė 1955 m. Čikagoje prancūzų, ispanų ir italų kraujo turinčių tėvų šeimoje.
Iki 1977 m. įstodamas į Šv. Augustino ordiną, R. Prevostas studijavo matematiką.
Į kunigus jis buvo įšventintas 1982 m., o po to buvo išsiųstas į Peru dirbti misionieriumi.
Šioje šalyje jis steigė parapijas, vadovavo seminarijai ir aktyviai rengė vyskupus, o šalyje vykusių politinių krizių metu siekė stabilumo.
2015 m. Čiklajaus vyskupijoje šiaurinėje Peru dalyje amžinatilsį popiežius Pranciškus jį įšventino į vyskupus.
2023 m. R. Prevostas ėmė vadovauti įtakingajai Vyskupų dikasterijai – Vatikano institucijai, visame pasaulyje renkančiai vyskupus – ir tais pačiais metais tapo kardinolu.
Nepaisant šių svarbių pareigų, jis neprarado santūrumo ir vengė patekti į žiniasklaidos akiratį.
Tarp dvasininkų R. Prevostas yra laikomas pragmatišku ir nuosaikiu, rašo Italijos dienraštis „La Repubblica“.
R. Prevostas – artimas Pranciškaus bendražygis, kartu su velioniu popiežiumi kalbėjęs, kad būtina imtis ryžtingų veiksmų kovoti su klimato kaita – pasisako už tvarumą ir yra laikomas geru klausytoju, tarpininku ir žmogumi, kuris nori kažką pakeisti, nieko nesupriešindamas.
Būdamas nuosaikiu reformatoriumi, jis ne kartą pabrėžė, kad bažnyčia turi būti skaidresnė ir labiau įsiklausyti į tikinčiųjų balsus.
Jo nuomone, tai reiškia, kad būtina stiprinti pasauliečių vaidmenį ir atsisakyti vadovavimo pagal hierarchiją.
Kita vertus, R. Prevostas nesutinka, kad į bažnytines pareigas būtų skiriamos moterys, o 2023 m. Pasaulinį sinodą perspėjo dėl „moterų klerikalizavimo“.
Tiesa, jo karjeroje yra buvę ir prieštaringai vertinamų dalykų.
R. Prevostas buvo kaltinamas tuo, kad pirma dirbdamas Čikagoje, o paskiau eidamas vyskupo pareigas Čiklajuje nesugebėjo nuosekliai tirti priekabiavimo atvejų, tačiau ir jis pats, ir vyskupija šiuos kaltinimus neigia.