respublika.lt

Prancūzų pyktis dėl bitėms žalingo pesticido įteisinimo didina spaudimą prezidentui

(7)
Publikuota: 2025 liepos 25 20:45:00, Karolis Broga, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
EPA - Eltos nuotr.

Prancūzijoje studento inicijuota peticija prieš bitėms pražūtingą pesticidą įžiebė visuomeninį judėjimą, o kai kurie žmonės mano, kad tai gali būti didėjančio nusivylimo politikos elitu ženklas.

 

 

Liepos 10 d. 23 metų magistratūros studentas užregistravo peticiją ragindamas Prancūzijos valdžią atšaukti įstatymą, kuriuo vėl leidžiama naudoti ekosistemoms žalingą pesticidą acetamipridą. Nepaisant ekosistemoms daromos žalos šią priemonę mėgsta naudoti Europos ūkininkai.

Prancūzijoje šis pesticidas buvo uždraustas 2018 m., bet jį buvo galima toliau naudoti kitose Europos Sąjungos valstybėse. Už jį pasisakantieji teigia, kad prancūzų ūkininkams jis padeda išlikti konkurencingais.

Tačiau daug prancūzų palaiko peticiją, jai paramą išreiškė universitetų dėstytojai, aktoriai, kairiųjų pažiūrų parlamentarai ir žinomi virėjai.

Iki ketvirtadienio popietės ją buvo pasirašę 1,9 milijonai žmonių.

Kontraversiškas teisės aktas vėl leidžiantis naudoti minimą pesticidą pramintas L. Duplombo įstatymu, pagal jį pasiūliusio kraštutinių dešiniųjų Respublikonų partijos senatoriaus Laurento Duplombo pavardę.

Įstatymas buvo priimtas liepos 8 d., tačiau be tinkamų diskusijų, kad neatsidurtų aklavietėje itin susiskaldžiusiame parlamente.

Peticiją palaikantys žmonės ragina Prancūzijos prezidentą Emmanuelį Macroną nepasirašyti įstatymo. Peticijoje teigiama, kad įstatymas yra „išpuolis prieš visuomenės sveikatą“.

Ją pasirašiusieji teigia, kad jų nepasitenkinimas susijęs ne vien su aplinkosauga. Toks palaikymas taip pat suprantamas kaip nusivylimo išraiška tuo, kad Nacionalinėje Asamblėjoje, Prancūzijos parlamento žemuosiuose rūmuose, nei viena partija neturi daugumos. Žmonės taip pat nori, kad jų balsas būtų labiau girdimas svarstant politikos reikalus.

46-erių Elodie Germain sako, pasirašiusi peticiją siekdama „demokratinio keršto“ už tai, kad 2023 m. E. Macrono pastangomis buvo priimta kontraversiška pensijų reforma, o pernai jis paleido Nacionalinę Asamblėją, po ko vėliau parlamente nei viena partija neužsitikrino daugumos.

Jeigu Prancūzijos Nacionalinės Asamblėjos internetiniame puslapyje patalpintą peticiją pasirašo 500 000 asmenų, parlamentas gali surengti vieša diskusiją joje keliamu klausimu.

Nors mažai tikėtina, kad šioje stadijoje įstatymas būtų pakeistas, tačiau valdžia susiduria su vis didesniu spaudimu reaguoti.

Kelios kairiosios partijos ir aplinkosaugos draugijos ragina E. Macroną reikalauti, kad įstatymas būtų iš naujo svarstomas parlamente.

Trečiadienį E. Macronas pareiškė lauksiąs Konstitucinės Tarybos sprendimo, kuri rugpjūčio 10 d. turi paskelbti, ar įstatymas teisėtas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
1
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (7)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar protestai Ukrainoje pakeis Lietuvos valdžios požiūrį į V.Zelenskį?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo sveikatos būklę?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+16 +21 C

+15 +22 C

+17 +21 C

+22 +28 C

+21 +28 C

+21 +22 C

0-4 m/s

0-4 m/s

0-5 m/s