Sekmadienį Prancūzijos ūkininkai surengė protestą prieš siūlomą Europos Sąjungos ir Pietų Amerikos ekonominio aljanso „Mercosur“ laisvosios prekybos susitarimą, argumentuodami, kad dėl jo nukentėtų aplinka ir ekonomika.
Žemės ūkio darbuotojų profsąjungos FNSEA vadovas Arnaud Rousseau susitarimą sukritikavo, teigdamas, kad jis neatitinka Paryžiaus klimato susitarimo ir neužtikrina vienodų gamybos standartų.
„Mes nepritariame nesubalansuotos sutarties, kuri gali sunaikinti dalį Prancūzijos žemės ūkio sektoriaus, pasirašymui“, – laikraščiui „La Tribune Dimanche“ sakė A. Rousseau.
ES ir „Mercosur“ susitarimu, kuris apimtų Braziliją, Argentiną, Paragvajų ir Urugvajų, siekiama sukurti vieną didžiausių pasaulyje laisvosios prekybos zonų, aprėpsiančią daugiau kaip 700 mln. žmonių. Pagrindinis tikslas – sumažinti muitus ir paskatinti prekybą.
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, šiuo metu keliaujantis po Lotynų Ameriką, taip pat išreiškė susirūpinimą dėl šio susitarimo.
Po susitikimo su Argentinos prezidentu Javieru Milei E. Macronas pareiškė, kad Prancūzija nepritars susitarimui jo dabartine forma, ir pridūrė, kad apskritai šios sutarties nepalaiko.
Prancūzijos ūkininkai jau seniai reiškia pasipiktinimą mažėjančiomis pajamomis, griežtomis ES aplinkosaugos taisyklėmis ir, jų nuomone, pertekliniais vyriausybės reikalavimais.
Anksčiau šiais metais per demonstracijas buvo blokuojami greitkeliai, ir vyriausybė galiausiai pažadėjo ūkininkams plataus masto paramą.
Tačiau A. Rousseau tvirtina, kad iki šiol buvo imtasi tik minimalių veiksmų, todėl ūkininkai ir toliau nepatenkinti ir pasiryžę dėti dar daugiau pastangų ginti savo tikslui.
Kaip rašo laikraštis „Le Parisien“, ūkininkų profsąjungos FNSEA ir „Jeunes Agriculteurs“ paskelbė, kad pirmadienį ir antradienį visoje šalyje – 80 iš maždaug 100 Prancūzijos departamentų – vyks protesto akcijos.