Rusijoje antikarinį plakatą laikiusi senolė bus teisiama dėl administracinės tvarkos pažeidimo.
Būdama dar vaikas, 84-erių Liudmila Vasiljeva išgyveno Antrojo pasaulinio karo metais vokiečių kariuomenės vykdytą Leningrado blokadą. Dabar ši pensininkė, kuriai gresia bausmė už tai, kad ragino siekti taikos Ukrainoje, sako jaučianti „skausmą“ dėl to, į ką pavirto jos šalis.
Nuo tada, kai 2022 m. vasarį prasidėjo Rusijos karinis puolimas, ji ir tūkstančiai kitų buvo apkaltinti ginkluotųjų pajėgų „diskreditavimu“. Penktadienį jos laukia teismo posėdis.
„Kartėlis. Štai, ką jaučiu. Jaučiu nepakeliamą skausmą dėl šalies“, – savo namuose Sankt Peterburge kalbėdamasi su naujienų agentūros AFP korespondentu sakė ji.
Ji parodė ir savo teisinių bėdų kaltininką – plakatą, kuriame ranka parašyti paprasti žodžiai.
„Žmonės, baikime karą. Esame atsakingi už taiką Žemės planetoje. Su meile – Liudmila Vasiljeva, Leningrado blokados vaikas.“
Kovą priešais save laikydama šį plakatą ji išėjo į gatvę.
Rusijos karui Ukrainoje tęsiantis jau daugiau nei trejus metus, o rusų valdžios institucijoms prieš kitaminčius imantis vis griežtesnių priemonių, tokio poelgio pakako, kad prokuratūroje L. Vasiljevai būtų pareikšti kaltinimai.
Jai gresia iki 50 000 rublių (620 JAV dolerių) bauda – gana švelni bausmė, lyginant su ilgais metais, kuriuos už grotų teks praleisti tiems, kurie išdrįso griežčiau kritikuoti karą Ukrainoje ir dėl to stojo prieš baudžiamąjį teismą.
Rusijos karinės kampanijos metu jau žuvo dešimtys tūkstančių žmonių, daugelis jų – rusų kariai, o Maskva sugebėjo užimti maždaug penktadalį Ukrainos teritorijos.
Pačioje Rusijoje Maskva įvedė karinę cenzūrą ir vis griežčiau baudžia jos puolimo kritikus.
Rusijoje šią savaitę uždraustos organizacijos „Amnesty International“ teigimu, bausmes dėl armijos „diskreditavimo“ numatantys įstatymai „naudojami, siekiant nusikaltimu paversti bet kokią reiškiamą nuomonę, kuria kritikuojama“ karinė kampanija.