Federalinė saugumo tarnyba (FSB) paskelbė filmuotą medžiagą, kurioje užfiksuota Uzbekistano piliečio, įtariamo Rusijos cheminės ir biologinės gynybos pajėgų vado, generolo Igorio Kirilovo ir jo padėjėjo Iljos Polikarpovo nužudymu, tardymas.
Nužudymas už pinigus
Joje vyras teigia, kad į Maskvą atvyko Ukrainos specialiųjų tarnybų nurodymu prieš kelis mėnesius. Pasak jo, tuomet jis nusipirko paspirtuką ir ėmė laukti, kol atkeliavo bombai pagaminti reikalingos medžiagos, kurias jis taip pat pasiėmė.
„Visus paruošė, išrikiavo šalia generolo namų. Tada, kai jis išėjo, aš paspaudžiau mygtuką", - pasakojo įtariamasis.
Pasak vyro, už teroristinio išpuolio įvykdymą jam neva buvo pažadėta 100 tūkst. JAV dolerių ir kažkurios Europos šalies pasas. Įtariamasis buvo sulaikytas Pamaskvėje, Černoje kaime. Pasak „Shot", sulaikytasis yra 29 metų Achmadas Kurbanovas. Maskvoje jis dirbo arbatinėje.
Tyrimų komitetas pranešė, kad savadarbį sprogstamąjį įtaisą vyras paliko ant elektrinio paspirtuko, kurį pastatė prie įėjimo į I.Kirilovo namus. Namui stebėti buvo išnuomotas dalijimosi platformos automobilis, kuriame įtariamasis įrengė stebėjimo kamerą.
Filmavimas buvo transliuojamas teroristinio išpuolio organizatoriams internetu į Ukrainos Dniepropetrovsko miestą. Sulaikytasis nuotoliniu būdu detonavo sprogstamąjį įtaisą po to, kai pamatė, kad I.Kirilovas ir I.Polikarpovas išėjo iš pastato.
Įtariamasis kaltinamas teroristiniu išpuoliu, nužudymu, neteisėtu sprogmenų ar sprogstamųjų įtaisų laikymu ir gaminimu. FSB patikino, kad už išpuolį atsakingi Ukrainos specialiųjų tarnybų pareigūnai taip pat bus rasti bei patraukti atsakomybėn.
Trečiadienį „Telegram" kanalas 112 pranešė, kad dėl generolo I.Kirilovo nužudymo sulaikyti du asmenys, tačiau antrojo tapatybės neįvardino.
I.Kirilovas ir jo padėjėjas žuvo gruodžio 17-osios rytą, po šalia namo Riazanskij prospekte nugriaudėjusio sprogimo. Užsienio ir Ukrainos žiniasklaida, cituodama šaltinius, teigė, kad žmogžudystė buvo Ukrainos saugumo tarnybos operacija. I.Kirilovas ne kartą kaltino Ukrainos ginkluotąsias pajėgas naudojant cheminį ginklą. Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova pabrėžė, kad generolas daugelį metų sistemingai ir remdamasis faktais, demaskavo anglosaksų vykdomus nusikaltimus.
Taškento reakcija
Uzbekistano vidaus reikalų ministerija tikrina informaciją apie savo piliečio dalyvavimą nužudant Rusijos generolą ir jo padėjėją, pranešė TASS, remdamasi šaltiniu departamente.
„Vidaus reikalų ministerija aktyviai veikia šia kryptimi, bet mes jos atliekamų veiksmų nekomentuojame", - nurodė agentūros pašnekovas.
Už generolo nužudymą Kremlius apkaltino Ukrainą „terorizmu"
Kremlius apkaltino Ukrainą įvykdžius „teroro aktą", kai Maskvoje buvo nužudytas Rusijos generolas ir jo padėjėjas. Tai - pirmieji Kremliaus komentarai apie Maskvoje įvykdytą sprogdinimą.
„Dabar akivaizdu, kas užsakė šį teroristinį išpuolį. Dar kartą patvirtinta, kad Kyjivo režimas nevengia teroristinių metodų", - praėjus daugiau nei parai po sprogimo žurnalistams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.
Anksčiau atsakomybę už Rusijos generolo likvidavimą prisiėmė Ukrainos saugumo tarnyba.
Medvedevas po publikacijos apie Kirilovą ragina leidinio „The Times" darbuotojus būti atsargius
Rusijos saugumo tarybos pirmininko pavaduotojas Dmitrijus Medvedevas paragino britų leidinio „The Times" darbuotojus būti atsargius po publikacijos apie generolo leitenanto Igorio Kirilovo susprogdinimą Maskvoje.
Kaip rašo buvęs Rusijos prezidentas „Telegram" kanale, dabar laikraščio redaktoriai ir vadovybė yra teisėtas karinis taikinys.
Pasak Medvedevo, „The Times" straipsnyje teroro aktas prieš Kirilovą ir jo padėjėją vadinamas „teisėtu gynybos aktu", todėl, pagal tą pačią logiką, galima bausti NATO šalių, teikiančių karinę pagalbą Ukrainai, pareigūnus.
„Jų vardas - legionas. Nevardinsiu, gaila vietos. Ir visi šie asmenys gali ir turi būti laikomi teisėtu kariniu taikiniu Rusijos valstybei", - rašo Medvedevas.
Prie „nusikaltimų Rusijai" bendrininkų Medvedevas priskiria ir „The Times" darbuotojus. Pasak Medvedevo, jie „pasislėpė" už redakcinio straipsnio. „Be careful! Juk Londone daug kas nutinka...", - apibendrino jis.