Saudo Arabija perspėjo G7 šalis nekonfiskuoti 300 mlrd. eurų siekiančio įšaldyto Rusijos turto, praneša „Bloomberg", cituodama šaltinius. Priešingu atveju, Rijadas leido parduoti kai kuriuos Europos skolinius įsipareigojimus.
Šalies Finansų ministerija privačiai išreiškė nepritarimą planui konfiskuoti Rusijos turtą ES ir G7 šalyse. Pasak vieno iš „Bloomberg" šaltinių, departamento įspėjimas skambėjo kaip „užslėpta grėsmė". Kalbama apie galimą Prancūzijos iždo vertybinių popierių ir kitų europinių obligacijų, kurias turi Saudo Arabijos finansų ministerija, pardavimą.
Gegužę ir birželį G7 šalys nagrinėjo įvairias galimybes, kaip panaudoti įšaldytas Rusijos banko lėšas.
Galiausiai jos sutiko Ukrainos paramai panaudoti pelną iš Rusijos turto, bet ne patį turtą. JAV ir Didžioji Britanija paragino visiškai konfiskuoti įšaldytą turtą, bet kai kurios ES šalys dėl galimų neigiamų pasekmių šiai idėjai nepritarė.
Pasak „Bloomberg" šaltinių, būtent Saudo Arabijos įspėjimas turėjo įtakos tų šalių pozicijai.
Tuo pat metu agentūra rašo, kad nors Saudo Arabijos investicijos į eurus ir Prancūzijos obligacijas gali siekti dešimtis milijardų eurų, tikėtina, jų nepakanka, kad jas pardavus būtų reikšmingai paveikta rinka.
Nepaisant to, Europos pareigūnai buvo susirūpinę, kad kitos šalys gali pasekti Saudo Arabijos pavyzdžiu.
Neįvardytas Saudo Arabijos pareigūnas teigė, kad neįprasta, jog vyriausybė grasina tokiomis priemonėmis, tačiau jos galėjo nusakyti G7 narėms tikėtinas pasekmes. Saudo Arabijos finansų ministerija patikino, kad niekas niekam negrasino.
„Mūsų santykiai su G7 ir kitomis šalimis grindžiami abipuse pagarba, ir mes toliau aptariame visus klausimus, kurie prisideda prie pasaulinės plėtros bei didina tarptautinės finansų sistemos stabilumą", - sakoma „Bloomberg" komentare.
G7 lyderiai po birželį įvykusio viršūnių susitikimo paskelbė apie paskolos Ukrainai išdavimą, kuri bus užtikrinta būsimomis pajamomis, gautomis iš įšaldyto Rusijos banko turto naudojimo.
Manoma, kad iki metų pabaigos Ukrainai bus suteikta 50 mlrd. JAV dolerių paskola, suformuota iš visų G7 šalių įnašų.
Tačiau tikslios JAV, Kanados, Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Vokietijos, Japonijos ir Italijos dalys dar nenustatytos.
Rusijos užsienio reikalų ministerija perspėjo, kad Maskva parengė galimas ekonomines ir politines atsakomąsias priemones.