respublika.lt

Sicilijos mafija XXI a. praranda įtaką

(16)
Publikuota: 2025 balandžio 04 16:11:59, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Jaunoji karta nesilaiko tylėjimo įstatymo ir labai lengvai tampa informatoriais. Bet kartu jie nori, kad jų gyvenimas būtų panašus į „Krikštatėvio“. O taip nebūna. Pixabay nuotr.

Viena didžiausių pastarojo meto tarptautinių naujienų - grandiozinės „Cosa Nostra" narių gaudynės Palerme. Apie 1200 Italijos policininkų per dieną sučiupo apie 150 „garbingų žmonių", o prokuratūra iš viso išrašė 183 arešto orderius.

 

Netrukus pasirodė informacija, kad Sicilijos mafija patiria didžiausią krizę per visą savo istoriją. Ar „Cosa Nostra" išties gali išnykti?

Didžiausios gaudynės per 40 metų

Po mafijos gaudynių vasarį žiniasklaida iškart ištrimitavo apie suduotą dar vieną didelį smūgį nusikalstamumui Sicilijoje. Per vieną dieną buvo suimta per šimtą „garbingų žmonių", o 36 iš jų jau sėdėjo už grotų už anksčiau padarytus nusikaltimus. Sulaikytųjų pavardės ir padėtis „Cosa Nostra" hierarchijoje neskelbiami, tačiau Italijos ministrė pirmininkė Džordžija Meloni (Giorgia Meloni) padėkojo Sicilijos policininkams už puikų darbą ir pareiškė, kad jų operacija „patvirtina valdžios siekį nenuilstamai kovoti su organizuotu nusikalstamumu".

Specialistų, tyrinėjančių Italijos nusikalstamą pasaulį, skaičiavimais per tokio masto gaudynes kiekvieną kartą sulaikoma apie 8-10 proc. aktyvių mafijos narių. Sprendžiant iš vasarį sulaikytųjų skaičiaus, Palerme ir jo apylinkėse veikia apie 1500 vadinamųjų garbingų žmonių.

Bet skaičius - dar ne viskas. Iš mafijos bosų susirašinėjimo ir pokalbių telefonu, kuriuos perėmė ir paskelbė policija, aiškėja, kad kadaise legendinės „Cosa Nostra" reikalai nėra itin geri. Net pats mafiozas Džankarlas Romanas (Giancarlo Romano) skundėsi, kad organizacija prarado buvusią įtaką.

Dėl mafijos nesėkmių Dž.Romanas kaltino jaunąją kartą. Pasak jo, „zumeriai" nesilaiko omertos kodekso (tylėjimo įstatymo) ir labai lengvai tampa „pentito" (informatoriais). Bet kartu jie nori, kad jų gyvenimas būtų panašus į „Krikštatėvio". O taip nebūna". Dž.Romano likimas patvirtina, kad jis buvo teisus ir mafija yra jau ne ta: 2024 m. vasarį įtakingas mafiozas buvo nušautas Palermo gatvėje.

Ginčo objektas, dėl kurio kilo susišaudymas, buvo 2,5 tūkst. eurų bendrininko skola - apgailėtina suma, kurią ankstesnių laikų mafijos bosas būtų per vakarą tiesiog prašvilpęs restorane.

Mafiozų karai ir mafijos sutriuškinimas 9-10 deš.

Vasario operaciją būtų galima lyginti su vadinamaisiais šv.Mykolo dienos areštais 1984 m. rugsėjo 29-ąją. Pagrindinis vaidmuo juose teko legendiniams teisėjams - Džovaniui Falkonei (Giovanni Falcone) ir Paolui Borselinui (Paolo Borsellino). Tada buvo išrašyti 366 Palermo mafiozų arešto orderiai.

Buvo sulaikyta didžioji jų dalis. O dar po mėnesio, tęsiant tą pačią operaciją buvo išduoti orderiai suimti dar 127 žmonėms, nuo Palermo iki Bolonijos, tai yra, visoje Italijoje. Tie areštai prieš 40 metų bei garsiausio per visą istoriją „pentito" Tomazo Bušetos (Tommaso Buscetta) parodymai tapo grandiozinio „Cosa Nostra" vadeivų teismo proceso pagrindu.

XX a. 9-me deš. vyko vadinamasis antrasis mafiozų karas, kartu ir „šeimų" karas. Vadinamųjų Korleonezių ,vadovaujamų Salvatorės Rinos (Salvatore Riina) pravarde Žvėris, ir šeimų, kurioms vadovavo Salvatorė Inzerilas (Salvatore Inzerillo), Stefanas Bontatė (Stefano Bontade), Tanas Badalamentis (Tano Badalamenti ), kova dėl valdžios įsiliepsnojo ne tik Sicilijoje. Šūviai ir sprogimai aidėjo visoje Italijoje, JAV, Vokietijoje, kitose šalyse.

Oficialiai yra laikoma, kad kova tęsėsi nuo 1981 iki 1984 metų, tačiau tos datos yra sąlyginės, nes niekas karo oficialiai neskelbė ir paliaubų nepasirašė: tai ne atviri kovos veiksmai, o daugybė žmogžudysčių, santykių aiškinimosi ir epizodų, kai žmogus tiesiog dingsta - jis aiškiai buvo nužudytas, bet kūno niekas nerado. Galima spėti, kad kruvini įvykiai tęsėsi net iki 9-ojo deš. pabaigos.

Kruvino konflikto laimėtoju tapo Totas Rina, faktiškai tapęs bosų bosu (nors tokio posto mafijos hierarchijoje nebuvo). Tačiau jis triumfavo neilgai: 1992 m. sausį „maksiproceso" nuosprendžiai buvo galutinai patvirtinti, nepaisant mėginimų juos pakeisti su korumpuoto Aukščiausiojo teismo teisėjo Korado Karnevalės (Corrado Carnevale) pagalba. Iš viso buvo nuteisti 346 mafiozai. 19 - kalėti iki gyvos galvos, o bendras kaltinamųjų įkalinimo laikas sudarė 2665 metus. T.Rinai dvi bausmės iki gyvos galvos buvo skirtos už akių, nes jis tuo metu dar buvo laisvėje.

Į tai Žvėris reagavo smurto banga. 1992 m. gegužės 23-ąją teisėjas Džovanis Falkonė, jo žmona ir trys karabinieriai buvo susprogdinti automobilyje kelyje į Palermą. Birželio 19-ąją taip pat buvo susidorota su Paolu Borselinu. Kaip vėliau pasakojo atgailaujantys mafiozai, jų vadeiva atšventė šiuos žvėriškus nusikaltimus, atsikimšęs šampano butelį ir skelbdamas bravūriškus tostus. Įdomu, kad bandydamas išsigelbėti ir išlaikyti „Cosa Nostra" įtaką, T.Rina žengė labai ekstravagantišką žingsnį:

per savo ryšius JAV labai atsargiai zondavo, ar JAV aukščiausiuose sluoksniuose nėra planų kelti klausimą dėl Sicilijos separatizmo ir vėlesnio Sicilijos kaip naujos valstijos prisijungimo prie JAV. Idėja jungtis prie JAV Sicilijoje sklandė jau Antrojo pasaulinio karo metais, kai sąjungininkai, vykdydami operaciją „Haski" užėmė salą. Beje, teigiamo atsakymo į šį klausimą Sicilijos mafijos galva negavo.

O ilgai gerti šampaną T.Rinai taip pat nebuvo lemta - jis buvo sučiuptas 1993 m. sausį. Suimtas jis aiškino, kad dirba paprastu buhalteriu, o apie mafiją išvis girdi pirmą kartą. Tačiau apgauti tyrėjų nepavyko, dviejų įkalinimo iki gyvos galvos bausmių niekas neatšaukė, ir bosų bosas 2017-iais baigė gyvenimą kalėjime.

Gandai apie mafijos mirtį - perdėti

Ilgai atrodė, kad mafija po sutriuškinimo taip ir neatsigavo, ir tokia nuomonė jai buvo naudinga. Dvejus metus trukęs tyrimas, kuriam vadovavo Palermo vyriausiasis prokuroras Mauricijus De Liučija (Maurizia De Lucia), parodė, kad šiandien „Cosa Nostra" vis dar išsaugojo įtaką regione ir net bando plėstis.

Regis, mafija grįžo prie pirminių pajamų šaltinių, tokių senamadiškų metodų kaip, pvz. galvijų nuvarymas, mėsos, daržovių prekybos, žvejybos kontrolė. Be to, kaip tvirtina ekspertai, mafija ėmėsi veiklos, kurios anksčiau vengdavo: „Cosa Nostra" pradeda kontroliuoti azartinius žaidimus, lošimus interneto kazino.

Sicilijos banditai net pradėjo aktyviai lupikauti, ko „garbingų žmonių" taisyklės anksčiau neleisdavo. Pinigai skolinami per trečiuosius asmenis, tačiau tai leidžia legalizuoti nusikalstamai gautas pajamas. Bosai įsisavino šiuolaikines technologijas ir toliau vadovavo parankiniams iš už grotų, naudodamiesi šifruotomis svetainėmis.

Policininkams pavyko perimti įsakymus bausti nepaklusniuosius. Iš įkalintų mafijozų buvo konfiskuota šimtai SIM kortelių ir telefonų, kuriuos jiems atnešdavo laisvėje likę sėbrai. Vieno boso telefone buvo rastas žiauraus susidorojimo su kovotoju, kažkuo nusikaltusiu „šeimai", įrašas. Pati egzekucija buvo transliuojama tiesiai į kalėjimą, kad bosas galėtų pats stebėti baudžiamąją operaciją.

Taip pat paaiškėjo, kad 2024 m. lapkritį Palermo prokuratūroje buvo išaiškintas informatorius, kuris mafijai perdavė duomenis apie tyrėjų darbą.

Mafija - Sicilijos kultūros dalis

Istorikai daro prielaidą, kad dabar yra organizacijos transformacijos laikotarpis. Kai kas iš senųjų bosų išėjo, bet labai daug kas negalėjo, daugelis pradėjo įdavinėti vienas kitą. Omertos, tradicijų šventumas naujųjų kartų akimis tapo ne toks jau ir šventas. Ji keičiasi ir jau niekada nebus ta mafija, kurią įprato matyti knygų ir filmų apie „Cosa Nostra" gerbėjai. Maža to, tokių laikotarpių jos istorijoje jau buvo.

XX a. 3-me deš. vyko, Benito Musolinio (Benito Mussolini) „geležinio prefekto" Čezarės Morio (Cesare Morio) represijos. Dėl jų fašistinė valstybė formaliai nugalėjo mafiją. Bet veikiausiai tai buvo mafijos maskuotė, dalis jos galėjo susivienyti su fašistų funkcionieriais.

Kai Siciliją 1943 m. užėmė sąjungininkų karinės pajėgos, mafija iškart atgimė. Kitas ramybės laikotarpis - 1963 m., kai baigėsi pirmasis mafijos karas. Tada Čiakulyje buvo susprogdintas automobilis su 7 karabinieriais. Po to buvo imtasi tokių represijų, kad mafijos valdymo organas, susidedantis iš didžiausių klanų bosų, nutarė išsiskirstyti kas sau.

Tyrinėtojai neabejoja, kad viena ar kita forma mafija išliks ir šįkart. „Cosa Nostra" tradicijai - mažiausia 150 metų, ir ją sunaikinti praktiškai yra neįmanoma. Čia yra daugybė veiksnių, tarp jų ir giliai įsišaknijęs salos gyventojų sąmonėje Sicilijos separatizmas, kurio šalininkai centrinę Romos valdžią laiko okupantais.

Mafija Sicilijai faktiškai visada buvo alternatyvi, sava valdžia, ir kažin ar tai artimiausiu metu pasikeis. Mafija - tai beveik neatskiriama Sicilijos kultūrinės tradicijos ir jos visuomenės dalis. Tai būtų tas pats, kas žmogui nupjauti ranką. Gyventi jis, greičiausiai, gyvens. Bet vis dėlto tai ranka!

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
18
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (16)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar jau spėjote peršalti dėl apgaulingo pavasario oro?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar tikite, kad užsienio agentai daro reikšmingą įtaką Lietuvos politikai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +3 C

-4 0 C

-5 +5 C

0 +4 C

+1 +6 C

+3 +8 C

0-10 m/s

0-7 m/s

0-7 m/s