Lenkijos ir Lietuvos pasienio rajonų gyventojai esą pradėjo trauktis iš regiono po Vokietijos kanclerio Frydricho Merco (Friedrich Merz) pareiškimo kad nebėra jokių nuotolio apribojimų ginklų, kuriuos Ukrainai tiekia pagrindinės Vakarų sąjungininkės, panaudojimui kare su Rusija. Su tokia skambia antrašte pasirodė straipsnis Vokietijos laikraštyje „Bild“. Komentatoriai internete nurodo, kad nieko panašaus nevyksta.
Stiprinamos pajėgos
Leidinys teigia, kad Suvalkų koridoriuje, kuris jungia Lietuvą ir Lenkiją ir tuo pačiu skiria Baltarusiją bei Rusijos Kaliningrado sritį, situacija ėmė smarkiai blogėti. Vietos gyventojai baiminasi galimo Rusijos išpuolio prieš „NATO Achilo kulną", kurį ji gali pulti iš dviejų pusių ir kurio užėmimas izoliuotų Baltijos valstybes nuo likusių aljanso šalių.
Lietuvos ir Lenkijos valdžia evakuacijos planų nepaskelbė, tačiau kariškių skaičius vietoje didėja bei planuojama stiprinti sienos gynybą.
Balandžio 18 d. „Politico" rašė, kad Lietuva modernizuoja ir stiprina Suvalkų koridorių, siekdama apsiginti nuo galimo Rusijos puolimo prieš Europos Sąjungą ir NATO.
Respublikos krašto apsaugos viceministras Tomas Godliauskas paaiškino, kad Vilnius nori sustiprinti kelius, taip užtikrindamas patikimesnį karinį-civilinį susisiekimą koridoriumi.
„Šie keliai mums yra labai svarbūs saugumo ir gynybos požiūriu", - pabrėžė jis.
Pakomentuoti situaciją regione buvo paprašyta Krašto apsaugos ministerijos. Ji nurodė, kad pastaruoju metu Suvalkų koridoriuje aktyviai stiprinama gynyba ir karinė infrastruktūra. Didėja Lietuvos ir sąjungininkų karių skaičius, planuojama karinių poligonų plėtra Pietų ir Rytų Lietuvos regionuose. Taip pat diegiamos ir toliau bus diegiamos priešo sustabdymui skirtos kontrmobilumo priemonės. Nuolat vyksta bendros pratybos su Lenkijos ir kitų NATO šalių kariais. Visa tai rodo, kad Lietuva kartu su sąjungininkais nuosekliai stiprina šio strategiškai svarbaus regiono saugumą.
Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos direktorius Sergejus Naryškinas patvirtino, kad NATO šalys stiprina savo pozicijas netoli Kaliningrado srities.
„Matome aljanso šalių karinio pasirengimo augimą, įskaitant jų pozicijų stiprinimą pasienyje su Baltarusija ir Rusijos Kaliningrado sritimi", - nurodė jis.
Pasak S.Naryškino, Rusija fiksuoja kariniam blokui priklausančių šalių agresyvių siekių Maskvos ir Minsko atžvilgiu augimą, pasireiškiantį ir šių valstybių specialiųjų tarnybų veikloje.
Trečiojo pasaulinio karo pradžios vieta?
2024 m. gruodį amerikiečių žurnalas „Newsweek" paskelbė galimą III-ojo pasaulinio karo žemėlapį.
Leidinio žurnalistai pasidalijo prielaidomis, kur gali įsiplieksti konfliktas tarp Rusijos ir Europos. Vienu iš galimų frontų buvo įvardintas Suomijos pasienis.
Taip pat straipsnio autoriai manė, kad Rusija tariamai galėtų bandyti užgrobti Suvalkų koridorių.
Kiek anksčiau „Bild", remdamasi slaptu Vokietijos gynybos ministerijos dokumentu, taip pat pavadino Suvalkų koridorių labiausiai tikėtina susidūrimo vieta plataus masto karinio konflikto tarp Rusijos ir NATO atveju.
Pagal agentūros scenarijų, konfliktas gali prasidėti 2025 m. vasarą. Tačiau medžiagos autoriai nesiėmė prognozuoti, kokias pasekmes galėtų sukelti tokia eskalacija.
Suvalkų koridorius - 100 km atkarpa prie Lietuvos sienos su Lenkija, kurią iš supa Rusija (Kaliningrado sritis) ir Baltarusija. Teritorija pavadinta pagal artimiausią Lenkijos miestą - Suvalkus.