Nei Meksika, nei Vietnamas neprisijungė prie Jungtinių Valstijų ar Kinijos blokų ir nepadėjo pasaulinei ekonomikai, pripažino Tarptautinis valiutos fondas (TVF). Vertindamas idėjas perduoti įšaldytus rusiškus aktyvus Kijevui, jis priminė, kad būtina išsaugoti šalių pasitikėjimą.
Veikiant nūdienos geopolitinėms problemoms, pasaulinė ekonomika susiskirstė į tris blokus: darinius aplink JAV, aplink Kiniją ir neprisijungusius. Tai, kalbėdama Stenfordo universitete, pareiškė pirmoji TVF direktoriaus pavaduotoja Gita Gopinat (Gita Gopinath).
Ekonomistė akcentavo, kad pasaulinė ekonomika vis labiau fragmentuojasi bei priminė, jog per pastaruosius šešis metus dėl nuolatinių prekybinių ginčų Kinijos importo į JAV dalis sumažėjo 8 procentiniais punktais (dviejų statistinių dydžių, išreikštų procentais ir skaičiuojamų nuo tos pačios bazės, skirtumo matavimo vienetas).
Per tą patį laikotarpį JAV importas į Kiniją sumažėjo 4 proc. Galiausiai, dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą, nebeliko tiesioginės Maskvos ir Vakarų prekybos, priminė ji.
Tai, kad JAV ir Kinijos konkuravimas neturėjo didesnės įtakos pasaulinei prekybai, specialistė paaiškino trečiųjų šalių, atlikusių „tarpininkių" vaidmenį, įtaka.
Labiausiai prie to prisidėjo Meksika ir Vietnamas. Per jas judėjo tam tikra prekių bei investicijų dalis, taip kažkiek kompensuodama vis silpnesnius tiesioginius Pekino ir Vašingtono ryšius.
Siekiant stabdyti tolesnės fragmentacijos tendencijas, TVF atstovė pasiūlė kelis žingsnius, tarp kurių buvo įvardinta ir būtinybė laikytis galiojančių teisinių rėmų. G.Gopinat nuomone, tai sustiprintų pasitikėjimą tarptautine valiutos sistema.
Kaip pavyzdį ji pateikė diskusijas dėl įšaldytų Rusijos aktyvų, įskaitant ir Centrinio banko rezervus, panaudojimą Ukrainos naudai. „Nors tokius klausimus privalėtų spręsti atitinkami teismai ir jurisdikcijos, TVF svarbu, kad bet koks veiksmas turėtų rimtą teisinį pagrindimą ir nekenktų tarptautinės valiutos sistemos funkcionavimui", - pabrėžė ekonomistė.