Turkija, siekdama užtikrini saugią laivybą Juodąja jūra, du mėnesius vedė derybas su Rusija ir Ukraina, tačiau Kijevas nusprendė iš jų pasitraukti, remdamasi šaltiniais pranešė agentūra „Reuters".
Jų turima informacija, šalis derėtis paskatino JTO, Ankara veikė kaip tarpininkas. Ukraina sutiko, kad kovo 30 d. turkų lyderis Redžepas Tajipas Erdoganas (Recep Tayyip Erdogan) praneštų apie pasiektą susitarimą, tačiau paskutinę akimirką apsigalvojo.
Kas paskatino Kijevą taip pasielgti, nežinoma.
Agentūros dispozicijoje atsidūrusiame susitarimo projekte rašoma, kad šalys įsipareigojo užtikrinti Juodojoje jūroje plaukiojančių prekybinių laivų saugumą, neatakuoti jų ir netikrinti, jeigu tik laivai negabena deklaruotų karinių krovinių. Susitarimas turėjo įsigalioti nuo jo pasirašymo akimirkos.
R.T.Erdoganas vasario pabaigoje pareiškė, kad būtina sutarti dėl saugios laivybos Juodojoje jūroje.
Pasak jo, bendradarbiaujant su JTO ruošiamas naujas reglamentas, numatantis atitinkamus įpareigojimus.
Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Veršininas patikslino, kad turkų prezidento iniciatyva nesusijusi su grūdų gabenimo sandėriu.
Grūdų gabenimo sandėris nutrūko 2023 m. liepos 17 d. Rusija kelis kartus pratęsė 2022 metais sudarytą sutartį, tačiau galiausiai dėl toliau rusiškos žemės ūkio produkcijos eksportui taikomų ribojimų iš jos pasitraukė.