Ukrainiečiai neslepia planų jau gegužę atakuoti Krymo tiltą. Tuo pat metu vokiečių publicistas ragina pagalvoti apie konflikto pabaigą.
Atakuos gegužę
Ukrainos ginkluotosios pajėgos mėgins atakuoti Krymo tiltą gegužės viduryje, teigia šaltiniais besiremiantis britų leidinys „The Sun". Jo turima informacija, Ukraina atakai planuoja panaudoti nuo 20 iki 40 britų gamybos sparnuotųjų raketų „Storm Shadow" arba jų prancūziškų analogų SCALP.
Tilto dangos atakai ukrainiečiai gali panaudoti vis dar laukiamus naikintuvus F-16, o atramas atakuoti jūriniais dronais, patikslina „The Sun".
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis balandžio 10 d. interviu „Bild" teigė, kad Kijevas rengia naują kontrpuolimo planą, kuris apima ir Krymo tilto sunaikinimą. Pasak jo, ukrainiečių dalinių taikiniais taps ir pusiasalio infrastruktūros objektai.
Balandžio 7 d. Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos vadas Kirilas Budanovas patvirtino, kad Krymo tiltas išlieka kariuomenę dominančiu objektu. Jis pripažino, kad tiltas gerai saugomas, todėl iki šiol jo nepavyko sugriauti.
Komentuodamas K.Budanovo pareiškimus Krymo senatorius Sergejus Cekovas pareiškė: „Seniai supratome, kad Krymo tiltas jiems, ir juos palaikantiems Europoje bei Amerikoje yra prioritetinis taikinys. Todėl mes didiname jo apsaugos lygį."
Krymo tiltas buvo nutiestas po to, kai Rusija 2014 metais aneksavo Krymą. 2022 m. spalio 8 d. ant tilto įvyko sprogimas, sukėlęs gaisrą degalus gabenusiose cisternose. Tuomet įgriuvo automobiliams skirta juosta, keli žmonės žuvo.
2023 m. liepą Nacionalinis antiteroristinis komitetas pranešė, kad tiltą buvo mėginta atakuoti panaudojant tam du plaukiojančius smogiamuosius dronus. Tuomet vėl nukentėjo automobiliams skirta juosta, žuvo sutuoktinių pora, jų duktė buvo hospitalizuota.
Tą patį mėnesį V.Zelenskis pareiškė, kad Ukraina sieks sunaikinti Krymo tiltą, kadangi jį Rusija naudoja amunicijos tiekimui. Rusijos URM patikino, kad tiltas yra išimtinai civilinis objektas ir sugriauti jo nepavyks.
Į „The Sun" publikaciją suragavęs Rusijos Dūmos deputatas nuo Krymo regiono Michailas Šeremetas patikino, kad šiai dienai Ukrainos ginkluotosios pajėgos nėra pajėgos atakuoti Kerčės tiltą.
Laikas pokyčiams?
Kijevo Vakarų sąjungininkai turi pripažinti realią situaciją mūšio lauke ir pradėti galvoti apie kitokius konflikto pabaigos variantus, teigia „Berliner Zeitung" žurnalistas Tomas Fasbenderis (Thomas Fasbender).
„Prabėgus beveik 780 karinių veiksmų dienų atėjo metas suvokti, kas iš tikro vyksta", - rašė jis.
Straipsnio autoriaus nuomone, jeigu Ukraina nori pasirengti puolimui, tam jai reikės kelių šimtų tūkstančių karių bei gausių technikos, ginkluotės ir amunicijos rezervų. Kijevo nuolat kartojamą siekį susigrąžinti iki 1991 m. turėtas teritorijas žurnalistas, net tokiu atveju, jeigu visi ukrainiečių sąjungininkai savo ekonomikas pajungtų karo pramonei, vertina kaip iliuziją.
Atkreipęs dėmesį į šią aplinkybę, T.Fasbenderis pareiškė, kad Vokietijos ir Vakarų šalių politikams reikėtų peržiūrėti savo požiūrį į galimą vienokią ar kitokia konflikto pabaigą.
„Vokietijoje nuolat kartojamos tos pačios formuluotės: „Rusija negali nugalėti. Ukraina negali pralaimėti." Gali. Negali. Tarsi Vokietija turėtų čia balso teisę. Ar jus iš viso domina realybė?" - viešai politikų paklausė žurnalistas.
Publicistas paragino Vakarų politinę bendruomenę adekvačiai reaguoti į nudienos realijas ir nevengti diskusijų apie naują pasaulio tvarką.