respublika.lt

Ukrainiečių protestas: su korupcija valdžioje jie taikstytis neketina

(499)
Publikuota: 2025 liepos 23 13:30:03, Parengė Petras ŠULIAUSKAS
×
nuotr. 1 nuotr.
Protestas Kijeve prieš antikorupcinių institucijų galių ribojimą. „YouTube“ stop kadras

Antradienio vakarą per Ukrainos miestus nusirito masinių protestų banga. Taip žmonės sureagavo į šalies Aukščiausiosios Rados ir prezidento Volodymyro Zelenskio bandymą varžyti antikorupcinių institucijų veiklos galimybes.

 

Pirmieji protestai

Nacionalinis kovos su korupcija biuras (NABU) kovą informavo, kad per Rusijos plataus masto karą prieš Ukrainą nuo 2022 iki 2024 m. pranešė apie įtarimus 41 deputatui.

Liepą Nacionalinė korupcijos prevencijos agentūra pranešė, kad bausmių, skiriamų už korupcinius nusikaltimus Ukrainoje skaičius kasmet didėja. 2024 m. buvo nuteisti 2195 asmenys arba beveik 80 proc. visų kaltinamųjų tokiose bylose.

Matyt, efektyvi antikorupcinių struktūrų veikla užkliuvo Kijevui, todėl liepos 22 d. Rada balsavo už įstatymo projektą Nr. 12414. Jį anksčiau kritikavo kai kurie parlamentarai ir „Transparency International" kaip bandymą atimti NABU ir Specializuotos kovos su korupcija prokuratūros (SAPO) nepriklausomybę. Biuro direktorius Semionas Kryvonosas įspėjo, kad šis įstatymas kelia grėsmę Ukrainos siekiui tapti ES ir paragino prezidentą Volodymyrą Zelenskį nepasirašyti projekto, nes jis sunaikintų Ukrainos antikorupcinę infrastruktūrą. Prezidentas į jo nuomonę neįsiklausė ir įstatymo pataisas pasirašė. Tai netruko sulaukti neigiamos tiek Vakarų, tiek ukrainiečių reakcijos.

Už plėtrą atsakinga eurokomisarė Marta Kos išreiškė susirūpinimą dėl tokio įstatymo projekto priėmimo ir pažymėjo, kad tai yra rimtas žingsnis atgal.

Po to, kai tapo aišku, kad įstatymas priimtas Kijeve, Lvove, Dniepre ir Odesoje žmonės išėjo į gatves. Protestuotojai mano, kad jis panaikina kovos su korupcija sistemos nepriklausomybę. Tai tapo pirmąją didele protesto prieš V.Zelenskio vyriausybę akcija nuo daugiau negu tris metus trunkančio karo pradžios.

Į kilusį nepasitenkinimą netruko sureaguoti ir V.Zelenskis, kuris savo „Telegram" kanale paskelbė kreipimąsi į piliečius. Jis pareiškė apie būtinybę atsikratyti Rusijos įtakos kovojant su korupcija šalyje. Pasak V.Zelenskio, NABU ir SAPO įgaliojimų apribojimas buvo būtinas siekiant išvalyti juos nuo išorinės įtakos. Prezidento teigimu, tokią įtaką rodo tai, kad kai kurie žinomi korumpuoti pareigūnai laisvai gyvena emigracijoje, o Rusijos struktūros pernelyg lengvai gauna prieigą prie reikalingos informacijos Ukrainoje. Pirmadienį teisėsauga surengė didelio masto reidus NABU būstinėje, sulaikė vieną darbuotoją, įtariamą šnipinėjimu Rusijai.

2025 m. vasarį „Socis" apklausoje, kurią paskelbė portalas NV, teigiama, kad dauguma ukrainiečių (57,4 proc. respondentų) mano, jog už aukštą korupcijos lygį šalyje yra atsakinga vyriausybė. Šalies gyventojai dėl aukšto korupcijos lygio taip pat kaltina antikorupcines institucijas (39,3 proc.), prezidentą (35,6 proc.), pačius žmones ir visuomenę (31,6 proc.), Aukščiausiąją Radą (30,2 proc.) ir vyriausybę (24,9 proc.).

Valdžia problemos nemato

Interviu „Bloomberg" naujoji Ukrainos premjerė Julija Svyrydenko paminėjo neįvardytas apklausas, remiantis kuriomis, nors dauguma ukrainiečių mano, kad kyšininkavimas yra plačiai paplitęs, retas kuris su tuo susidūrė asmeniškai.

„Atvirai kalbant, Ukrainos visuomenėje ir tam tikrose socialinėse grupėse šis klausimas yra perdėtai išpučiamas", - mano J.Svyrydenko. Išorės stebėtojai, anot jos, vertina Ukrainą pagal kitus rodiklius.

Premjerė gynė Vyriausybės sprendimą atmesti kandidatūrą į Ekonominio saugumo biuro vadovo postą, nepaisant to, kad kandidatą patvirtino konkurencijos komisija, o jo paskyrimo paprašė TVF ir Europos Komisija.

„Ministrų kabinetas veikė pagal nustatytą tvarką: gavome konkurso komisijos kandidatūrą, balsavome kolektyviai ir grąžinome sprendimą komisijai",- patikslino J.Svyrydenko.

JAV trigrašis

Ukraina galėjo ne pagal paskirtį panaudoti dalį lėšų, kurias kaip karinę pagalbą pervedė buvusio JAV prezidento Džo Baideno (Joe Biden) administracija, pareiškė Baltųjų rūmų vadovas Donaldas Trampas (Donald Trump).

„Dž.Baidenas skyrė Kijevui paramos pinigais ar karine įrangą už maždaug 350 mlrd. JAV dolerių. Buvo planuojama, kad ukrainiečiai patys pirks techniką, tačiau jaučiu, kad ne kiekvienas doleris buvo skirtas technikai", - pabrėžė Amerikos lyderis per susitikimą su JAV Kongreso respublikonais.

D.Trampas išreiškė įsitikinimą, kad jo administracija vieną dieną norės gauti daugiau informacijos apie finansinę ir karinę pagalbą, kurią Kijevas gavo iš Dž.Baideno administracijos.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
119
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (499)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bedarbiams turėtų būti taikomas reikalavimas priklausyti Šaulių sąjungai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo sveikatos būklę?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+18 +21 C

+13 +20 C

+15 +20 C

+19 +24 C

+18 +23 C

+21 +23 C

0-5 m/s

0-4 m/s

0-3 m/s