Pirmadienio rytą mirė 88-erių popiežius Pranciškus, pranešė Vatikanas.
„Šį rytą (8.35 val. Lietuvos laiku) į Tėvo namus grįžo Romos vyskupas Pranciškus”, – teigiama kardinolo Kevino Farrello pareiškime, kurį Vatikanas paskelbė savo „Telegram“ kanale.
Katalikų Bažnyčios vadovas mirė Vatikano „Casa Santa Marta“ rezidencijoje, pranešė Vatikano naujienų tarnyba.
„Visas jo gyvenimas buvo pašvęstas tarnystei Viešpačiui ir Jo Bažnyčiai“, – sakė kardinolas C. Farrellas.
Apie Pranciškaus mirtį paskelbta praėjus vos dienai po jo pasirodymo Šventojo Petro aikštėje. Tuomet popiežius tūkstančiams tikinčiųjų palinkėjo „Linksmų Velykų“, o tradiciniame palaiminime „Urbi et Orbi“ („Miestui ir pasauliui“) ragino siekti minties laisvės ir tolerancijos.
Popiežius Pranciškus šiemet sunkiai ir ilgai sirgo plaučių uždegimu. Iš ligoninės jis buvo paleistas kovo 23 d., po 38 dienas trukusio gydymo.
Energingas reformatorius
Buvęs kardinolas Jorge Mario Bergoglio (Chorchė Marijus Bergoljas) buvo išrinktas penktuoju 2013 metais vykusios konklavos, kuri buvo sušaukta atsistatydinus popiežiui Benediktui XVI, balsavimu.
Pranciškaus mirtis reiškia, kad bus inicijuojamos šimtmečių senumo tradicijos, kurių kulminacija taps kardinolų konklavos susirinkimas, rinksiantis įpėdinį.
Pranciškus buvo pirmasis jėzuitas, vadovavęs beveik 1,4 mlrd. pasaulio katalikų, ir pirmasis iš Šiaurės ar Pietų Amerikos.
Buvęs Buenos Airių arkivyskupas, mėgęs futbolą, Pranciškus siekė sukurti atviresnę ir užjaučiančią Bažnyčią.
Jis tvirtai gynė socialinį teisingumą, migrantų teises, kalbėjo apie aplinkosaugą, taip pat vykdė valdymo reformas ir kovojo su dvasininkų seksualinio vaikų išnaudojimo skauduliu, apėmusiu Bažnyčią.
Energingas reformatorius įkvėpė platų katalikų pamaldumą, bet piktino tradicinės krypties šalininkus.
Kritikai jį kaltino kėlus doktrininę painiavą ir nesugebėjus apginti tradicinių katalikų įsitikinimų tokiais klausimais kaip abortai ir skyrybos.
Pranciškaus noras pasirinkti kitokį kelią buvo akivaizdus iki pat pabaigos – jis pasirinko būti palaidotas ne Šventojo Petro bazilikoje, o Romos Švenčiausiosios Mergelės Marijos bazilikoje.
Jis taps pirmuoju popiežiumi per daugiau nei 100 metų, kuris bus palaidotas ne Vatikane.
Pranciškus taip pat atsisakė tradicijos, pagal kurią popiežiai turi tris karstus, o pasirinko būti palaidotas tik viename, pagamintame iš medžio ir cinko, kad atspindėtų jo, kaip kuklaus ganytojo, vaidmenį.