respublika.lt

Vokiečiai nori dirbti keturias dienas

(68)
Publikuota: 2024 spalio 30 17:05:00, Petras ŠULIAUSKAS
×
nuotr. 1 nuotr.
Vokiečių atliktas eksperimentas parodė, kad keturių dienų darbo savaitė yra potencialiai geras sprendimas. Asociatyvi „Eltos“ nuotr.

Vokietijoje baigėsi eksperimentas su keturių dienų darbo savaite. Po jo paaiškėjo, kad daugelis dalyvių nebenori dirbti penktadieniais. Pasak „Bloomberg", rezultatai parodė, kad trumpesnė darbo savaitė pagerina fizinę ir psichinę darbuotojų sveikatą.

 

Naujojoje Zelandijoje įsikūrusi advokatų grupė „4 Day Week Global" susivienijo su Miunsterio universitetu ir Berlyne įsikūrusia konsultacine įmone „Intraprenior", kad atliktų tyrimą. Eksperimentas truko šešis mėnesius, jame dalyvavo 45 įmonės, kurių darbuotojai dirbo mažiau valandų, tačiau gavo įprastus atlyginimus.

Naudą pastebėjo ne tik darbuotojai, bet ir darbdaviai: 70 proc. jų nurodė, kad įvedus keturių dienų darbo grafiką tapo lengviau susirasti darbuotojų. Nemažai dalyvių pateikė išsamią informaciją apie asmeninius finansus, rodančius stabilų pajamų ir pelno lygį.

„Nebenoriu dirbti penktadieniais. Aš tiesiog nenoriu. Penktadienis tapo trečiąja poilsio diena. Dirbi tik tada, kai nėra kitos išeities", - atviravo renginių organizavimo bendrovės „Solidsense" bendraįkūrėjas Siorenas Frikė (Soren Fricke).

Vykdydami projektą, Vokietijos mokslininkai išmatavo streso hormono kortizolio lygį, naudodami plaukų mėginius, taip pat išanalizavo duomenis, surinktus naudojant išmaniuosius laikrodžius. Jie nustatė, kad įmonės darbuotojai pradėjo miegoti vidutiniškai 38 min. per savaitę ilgiau ir padidėjo jų fizinis aktyvumas.

Dauguma eksperimento dalyvių - 73 proc. - teigė, kad jie yra pasirengę visiškai pereiti prie keturių dienų darbo savaitės arba toliau tęsti bandymo laikotarpį.

Tiesa, ne visos įmonės eksperimente dalyvavo iki jo pabaigos. Dvi iš jų tam tikru momentu nusprendė pasitraukti, nurodydamos ekonominius sunkumus (nebūtinai susijusius su darbo valandų skaičiaus sumažėjimu) arba mažą darbuotojų palaikymą. Iš likusių įmonių 20 proc. nusprendė grįžti prie penkių dienų darbo savaitės.

„Nemanau, kad turėtume sakyti, jog visoms Vokietijos įmonėms reikia keturių dienų darbo savaitės", - pabrėžė projekto vadovė Julija Bekman (Julia Backman) iš Miunsterio universiteto.

Nepaisant to, pasak jos, tokia tvarka puikiai tinka organizacijoms, norinčioms padidinti savo patrauklumą potencialių darbuotojų akyse.

Vykdantysis langų gamybos įmonės „Eurolam" direktorius Heningas Rioperis (Henning Roper) neslėpė, kad žinia apie grįžimą prie penkių dienų grafiko buvo pasitikta šokiruojančia tyla. Pasak jo, ilgiausiai gamyboje dirbęs darbuotojas keturių dienų darbo savaitę apibūdino kaip geriausią dalyką savo karjeroje.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
8
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (68)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kada puošite namus Kalėdoms?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje Baltijos valstybėje gyventi geriausia?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-6 +4 C

-5 +6 C

+1 +6 C

-4 +5 C

-1 +3 C

+3 +8 C

0-11 m/s

0-7 m/s

0-7 m/s