Vokietijos chemijos pramonė - trečia pagal dydį šalies pramonės sritis - atsidūrė nepavydėtinoje padėtyje. Tai šalies kancleriui Olafui Šolcui (Olaf Scholz) pareiškė chemijos sektoriaus atstovai, informuoja „Bild".
„Tikėtina, kad jokia kita pramonės šaka nėra tiek priklausoma nuo energetinių išteklių kainų kaip chemijos pramonė", - pabrėžė leidinys. Taip pat buvo priminta, kad energetiniai ištekliai ėmė brangti nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios.
2023 metais, lyginant su praėjusiais metais, Vokietijos chemijos pramonės gamybos apimtys sumažėjo 16,5 proc. 2022 metais smukimas buvo dar didesnis ir siekė 20 proc. Tokią informaciją pateikė 14 federalinių žemių, kuriose veikia chemijos pramonės įmonės, atstovai.
Informacijos autoriai perspėjo, kad tuo atveju, jeigu gamyba bus perkelta į užsienio šalis, kuriose darbo jėga yra pigesnė, Vokietijoje prasidės masiniai žmonių atleidimai. Įvertinus kokį vaidmenį chemijos pramonė vaidina bendroje šalies ekonomijoje, tai jai būtų ypač skausmingas smūgis.
Chemijos pramonėje veikia daugiau kaip 8 tūkst. įmonių, kuriose dirba apie 1,1 mln. žmonių. Dar apie 2,4 mln. darbo vietų, kaip ir 240 mlrd. eurų pridėtinės vertės, vienaip ar kitaip, priklauso nuo chemijos pramonės būklės.
„Gamybos apimčių mažėjimas ir prarandami užsakymai sėja nepasitikėjimą. Nė vienas politikas negali pasilikti nuošalėje ir tik stebėti tai, kas vyksta. Chemijos ir kitų svarbių sričių trūkumai jau daro poveikį bendrai nacionalinei ekonomikai", - teigiama Chemijos pramonės asociacijos (VCI) šalies kancleriui adresuotame laiške.
Susitikimo su O.Šolcu išvakarėse VCI vykdantysis direktorius Volfgangas Grosė Entrupas (Wolfgang Große Entrup) „Bild" pareiškė, kad būtinas sprendimų paketas, leisiantis efektyviai sumažinti išlaidas elektros energijai. Taip pat jis pabrėžė, jog laikas sutramdyti biurokratinę beprotybę.
Po Federalinėje Vokietijos kanceliarijoje įvykusio susitikimo vietos žiniasklaida pranešė, kad pramoninkus susitikimas su kancleriu nuvylė. Jie tikėjosi, jog O.Šolcas bent jau pažadės sumažinti elektros energijos kainas.
Federalinės kanceliarijos parengtame deklaracijos projekte kalbama tik apie tai, jog Vyriausybė supranta, kad pramonei, įskaitant ir chemijos, yra labai svarbios konkurencingos elektros energijos kainos, todėl ji tarsis su parlamentu dėl elektros energijos tiekimo užtikrinimo taip, kad būtų galima stabilizuoti kainas ir padidinti planavimo saugumą.
Taip pat dokumente deklaruojamas federalinės Vokietijos valdžios siekis ES lygiu sukurti efektyvią elektros energijos rinką bei plėsti vandenilio tinklą. Valdžia tikisi rasti būdų, leidžiančių įmonėms laisviau naudoti jų pačių gaminamą elektros energiją.
Generalinis VCI direktorius Markusas Steilemanas (Markus Steilemann), taip pat vadovaujantis ir plastmasės gamintojui „Covestro", pareiškė, kad federalinė valdžia, siekdama skubiai sumažinti elektros energijos kainas, privalo sutarti dėl trumpalaikių, į energetikos sferą orientuotų, priemonių.
Profesinių sąjungų IGBCE vadovas Michaelis Vasiliadis (Michael Vassiliadis) negailėjo kritikos O.Šolco pateiktoms elektros energijos kainų mažinimo garantijoms, kurias jis įvertinto kaip neapibrėžtas. Pasak jo, Vokietijos valdžia turi nedelsiant imtis priemonių, leisiančių jai grįžti į kitų išsivysčiusių šalių lygį. „Priešingu atveju chemijos pramonė taip nukraujuos, kad mes praradimų nepajėgsime kompensuoti nei žiūrint per ekonomikos prizmę, nei vertinant iš socialinės ar klimato politikos pozicijų", - apibendrino IGBCE prezidentas.