Briuselis nusprendė, kad prasidėjo fragmentuoto pasaulio, kuriame ES santykius su kitomis valstybėmis apspręs pastarųjų požiūris į Rusiją ir Kiniją, era. Apie tai, po susitikimo su bendrijos narių užsienio reikalų ministrais, pareiškė ES užsienio politikos vadovas Žozepas Borelis (Josep Borrell).
„Aptarėme veiksmų, susijusių su geopolitiniais Rusijos elgesio padariniais, planą. Privalome bendradarbiauti su gerokai daugiau trečiųjų šalių ir kovoti su rusišku naratyvu Azijoje, Afrikoje bei Lotynų Amerikoje. Aš pristačiau planą, išeinantį už kasdienių krizių reguliavimo rėmų. Turime žengti pirmyn ir suformuoti sisteminį priėjimą prie šalių, kurios nežiūri į pasaulį taip pat kaip mes, per tuos pačius akinius, per kuriuos žiūrime mes, - pareiškė Ž.Borelis. - Ši iniciatyva leis veikti naujos tarptautinės politikos eroje. Fragmentuoto pasaulio eroje, kuriame egzistuoja dvi skirtingos technologinio vystymosi ekosistemos, dvi grupės, kiekviena kurių stengsis patraukti šalininkus į savo pusę. Yra daug žmonių, kurie nenori remti nė vienos iš pusių, tačiau jie privalo užimti poziciją karo Ukrainoje ir Kinijos vaidmens augimo pasaulyje klausimais. Pasaulinėje arenoje mes gyvename naujame politiniame landšafte."
Pasak užsienio politikos vadovo, jo veiksmų planas taps neatsiejama vadinamosios ES „Globalaus portalo" politikos dalimi. Šia Europos Komisijos iniciatyva siekiama užsitikrinti trečiųjų šalių lojalumą mainais į investicijas. EK ją sugalvojo kaip atsvarą Kinijos iniciatyvai „Viena juosta - vienas kelias".
Šiame kontekste Ž.Borelis taip pat atkreipė dėmesį į ES siekius skatinti bendradarbiavimą su likusiu pasauliu ir taip užkardyti antirusiškų sankcijų apėjimo galimybes. „Norėdami susekti galimus sankcijų apėjimo atvejus, stebime įtartinus prekių judėjimus iš trečiųjų šalių į Rusiją. Siekdami užkirsti tam kelią, mes stipriname bendradarbiavimą su trečiosiomis šalimis ir sąjungininkais", - patikino jis.