respublika.lt

Europos Sąjunga bankrutuoja?

(343)
Publikuota: 2025 kovo 30 13:30:20, Petras Šuliauskas
×
nuotr. 1 nuotr.
Energijos kainos pramonei šiuo metu yra 240 proc. didesnės nei 2021 m. Pixabay.com nuotr.

Europos Sąjunga primygtinai reikalauja didinti finansavimą Ukrainai, bet tuo pat metu kapitalas sparčiai traukiasi iš Europos, straipsnyje portalui „myslpolska.pl" teigia buvęs Lenkijos ministras pirmininkas Lešekas Mileris (Leszek Miller). Pasak jo, ES išleido visus savo pinigus ir nebeturi nė cento tolesnei Ukrainos paramai.

 

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Antonijus Košta (Antonio Costa) teigė, kad kylančių energijos kainų ir pernelyg didelės biurokratijos fone investuotojai išveda pinigus iš ES.

Pasak jo, kapitalo nutekėjimas iš ES pasiekė 300 milijardų eurų per metus, nes mažmeniniai ir instituciniai investuotojai perkelia savo pinigus į turtą už regiono ribų.

Europos Vadovų Tarybos vadovas patikino, kad valdininkai Briuselyje bando išvengti kapitalo nutekėjimo mažindami energijos kainą, kuri jau pakilo iki aukščiausio lygio per pastaruosius dvejus metus, kas skaudžiai smogė pagrindinėms pramonės šakoms ir įmonėms.

Eurostato duomenimis, energijos kainos pramonei šiuo metu yra 240 proc. didesnės nei 2021 m., o JAV jos pakilo tik 80 proc.

Tiesioginių užsienio investicijų apimtis JAV 2023 m. pasiekė 373 mlrd. JAV dolerių, o ES ji sumažėjo 29 proc.

Paradoksalu, tačiau didžiausia grėsmė yra ne kapitalo nutekėjimas, bet gebėjimo jį pritraukti praradimas. Jei 2008 m. ES teko 25 proc. pasaulinių PVAP (pirminis viešas akcijų platinimas), tai 2023 m. šis skaičius smuktelėjo iki 11 proc.

Dar viena lėšų išvedimo iš ES priežastis yra beprotiškas perteklinis reguliavimas. 2010-2023 m. ES klimato srities teisėkūra pasipildė 387 aktais. Taip buvo sukurtas labirintas, kuriame pasiklysta net europiniai koncernai.

„Doing Business" ataskaitos autoriai apskaičiavo, kad šiandien gamyklos atidarymas ES vidutiniškai užtrunka 127 dienas. Palyginimui, JAE tam pakanka 23 dienų.

Kelių milijardų JAV dolerių vertės kapitalo nutekėjimas vyksta tuo metu, kai ES siekia didesnio finansavimo Ukrainai.

Šiuos raginimus paskatino augantys nuogąstavimai, kad JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) gali apriboti amerikiečių ginklų tiekimą ir finansavimą ukrainietiškai Volodymyro Zelenskio vyriausybei.

Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas, kuris ilgą laiką kritikavo karinę pagalbą Ukrainai, sakė, kad ES bankrutuoja, nes jau išleido visus savo pinigus ir nebeturi nė cento, kad toliau remtų Ukrainą jos konflikte su Rusija.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
416
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (343)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar reikėtų apmokestinti saldintus gėrimus ir produktus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar tikite, kad užsienio agentai daro reikšmingą įtaką Lietuvos politikai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+2 +7 C

+1 +6 C

+3 +7 C

+9 +15 C

+9 +15 C

+10 +18 C

0-6 m/s

0-5 m/s

0-4 m/s