Ukrainos kariniai ir vyriausybės analitikai laukia naujo Rusijos puolimo, kuris esą padidintų spaudimą Kijevui ir sustiprintų Maskvos pozicijas prieš derybas, rašo AP.
Kovo 27 d. kalbėdamas viršūnių susitikime Paryžiuje Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis užsiminė apie Rusijos puolimo įvairiomis kryptimis rengimą. Jis tai siejo su bandymu vilkinti derybas. Kijeve esantys du G7 šalių diplomatai sutiko su tokiu vertinimu.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas vasarį tikino, kad rusų kariai sėkmingai juda pirmyn. Praėjusią savaitę, kalbėdamas su „Archangelsko" povandeninio laivo jūreiviais, V.Putinas teigė, kad visoje fronto linijoje strateginė iniciatyva yra Rusijos ginkluotųjų pajėgų pusėje. „Mūsų kariai, mūsų vaikinai juda į priekį ir išlaisvina vieną teritoriją po kitos, vieną gyvenvietę po kitos kiekvieną dieną", - džiaugėsi jis, išreikšdamas įsitikinimą, kad Rusijos pajėgos sutriuškins Ukrainos kariuomenę.
Jis taip pat nurodė, kad vienas iš derybų su Kijevu variantų galėtų būti laikinosios vyriausybės, globojamos JT bei prižiūrimos JAV ir ES, paskelbimas Ukrainoje. „Tai reikalinga tam, kad būtų surengti demokratiniai rinkimai ir į valdžią ateitų galinti dirbti bei žmonių pasitikėjimą turinti vyriausybė. Su ja galėtume pradėti derybas dėl taikos ir pasirašyti teisėtus dokumentus, kurie būtų patikimi, stabilūs ir pripažįstami visame pasaulyje", - patikslino V.Putinas.
Baltieji rūmai į tai atsakė, kad valstybės valdymo klausimą Ukrainoje apsprendžia jos Konstitucija ir žmonės.
Kovo 24 d. Saudo Arabija surengė konsultacijas tarp JAV ir Ukrainos bei Rusijos delegacijų. Baltieji rūmai paskelbė apie susitarimus, kuriais siekiama užtikrinti saugią laivybą, neleisti naudoti jėgos ir užkirsti kelią komercinių laivų naudojimui kariniais tikslais Juodojoje jūroje. O štai Rusija ir Ukraina kalbėjo apie skirtingas sandorio sąlygas. Maskva paskelbė esanti pasirengusi užtikrinti Juodosios jūros grūdų iniciatyvos įgyvendinimą, jei bus panaikintos kelios sankcijos, o Kijevas atsakė, kad laikinas ugnies nutraukimas nesudaro sąlygų šalies atstatymui.
JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) perspėjo, kad įves antrinius muitus naftos eksportui iš Rusijos, jei nebus pasiektas susitarimas dėl konflikto Ukrainoje užbaigimo, pranešė „NBC News".
„Jei Rusija ir aš negalime susitarti sustabdyti kraujo praliejimą Ukrainoje ir jeigu aš nuspręsiu, kad dėl to kalta Rusija - o taip gali ir nebūti - bet jei manysiu, kad tai buvo Rusijos kaltė, tada įvesiu antrinius muitus visai naftai, gaunamai iš Rusijos", - televizijos kanalas citavo Amerikos lyderį.
D.Trampas taip pat pagrasino galimomis pasekmėmis naftos importuotojams iš Rusijos.
„Tai reikš, kad jei pirksite naftą iš Rusijos, negalėsite užsiimti verslu Jungtinėse Valstijose", - pabrėžė jis.
Amerikos lyderis patikslino, kad planuoja įvesti 25-50 proc. muitą visai iš Rusijos eksportuojamai naftai. Vėliau jis pridūrė, jog netrukus planuoja vėl paskambinti prezidentui V.Putinui.
Rusija ne kartą pareiškė, kad šalis susidoros su sankcijų spaudimu, kuris ir toliau didėja. V.Putinas pažymėjo, kad Maskvos spaudimo ir silpninimo politika yra ilgalaikė Vakarų strategija, tačiau jai taikomos sankcijos sudavė rimtą smūgį visai pasaulio ekonomikai. Pasak jo, pagrindinis Rusijos oponentų tikslas yra pabloginti milijonų žmonių gyvenimą.
Sankcijas įvedusiose Vakarų šalyse ne kartą buvo išreikšta nuomonė, kad jos laukiamų rezultatų taip ir nedavė.