JAV administracijoje vis mažiau tikėtinomis laikomos prezidento Donaldo Trumpo pažadėtos greitos paliaubos tarp Ukrainos ir Rusijos.
Agentūros „Reuters“ informacija, aukšti vyriausybės pareigūnai praėjusiomis dienomis svarstė, ar JAV ateinančiais mėnesiais pavyks pasiekti taikos susitarimą. Aptarti būdai daryti spaudimą tiek vyriausybei Kijeve, tiek vyriausybei Maskvoje, agentūrai „Reuters“ sakė su situacija susipažinę pareigūnai.
Savo kadencijos pradžioje D. Trumpas ir aukšti jo patarėjai užsibrėžė tikslą iki balandžio arba gegužės pasiekti visiškas paliaubas.
Jie vylėsi, kad po to bus galima susiderėti dėl ilgalaikės taikos. Tačiau, anot vyriausybės pareigūnų, nei paliaubų, nei taikos susitarimo kol kas nematyti. Todėl didėja tikimybė, kad trejus metus trinkantis karas užsitęs.
Tai esą smarkiai erzina D. Trumpą, nes jis ne kartą žadėjo greitą konflikto pabaigą.
Po to, kai amerikiečių derybininkai pradžioje buvo nepatenkinti Ukrainos vyriausybe ir ypač jos svarstymais dėl retųjų iškasenų susitarimo, pastaruoju metu kaip kliūtis buvo kritikuojama Rusijos pozicija.
Tvyro vis didesnis nusivylimas dėl Rusijos, tvirtino aukšti JAV vyriausybės atstovai. Per virtinę susitikimų ir pokalbių telefonu praėjusį savaitgalį Baltųjų rūmų ir Valstybės departamento pareigūnai esą buvo vieningos nuomonės, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas aktyviai priešinasi amerikiečių pastangoms pasiekti taiką.
JAV valstybės sekretorius Marcas Rubio susitikime su Baltijos šalių užsienio reikalų ministrais praėjusią savaitę, remiantis pokalbio protokolu, jau pripažino, kad pažangos praktiškai nėra. Jis esą davė suprasti, kad Jungtinėms Valstijoms dar toli iki susitarimo.
Europos ir JAV žvalgybos jau seniai daro prielaidą, kad V. Putinas nėra suinteresuotas tikromis taikos derybomis, kol jo daliniai mūšio lauke turi pranašumą.
V. Putinas kelia maksimalius reikalavimus, pavyzdžiui, dėl saugumo garantijų atsisakymo ir NATO veiklos apribojimo.
Todėl aukšti JAV administracijos darbuotojai, įskaitant M. Rubio, patarėją nacionalinio saugumo klausimais Mike‘ą Waltzą ir generolą Keithą Kelloggą, kelia klausimą, kaip įtikinti V. Putiną pakeisti savo poziciją JAV ir Europai nedarant didelių nuolaidų.
Aukštas vyriausybės pareigūnas „Reuters“ sakė, kad Baltieji rūmai svarsto muitus ir sankcijas, tačiau Rusijai esą tokios ekonominės priemonės veikiausiai įspūdžio nepadarys.