Jungtinės Valstijos trečiadienį pranešė įšaldžiusios 95 mln. JAV dolerių Sakartvelo vyriausybei skirtos pagalbos, kaip priežastį nurodydamos „antidemokratiškus veiksmus“ – pastaruoju metu priimtą įstatymą, primenantį Rusijoje galiojančius teisės aktus.
„Sakartvelo vyriausybės antidemokratiški veiksmai ir melaginti pareiškimai yra nesuderinami su narystės ES ir NATO normomis“, – pranešime spaudai pareiškė valstybės sekretorius Antony‘is Blinkenas.
A. Blinkeno teigimu, įšaldoma „daugiau nei 95 mln. JAV dolerių pagalbos, tiesiogiai skirtos Sakartvelo vyriausybei“.
Tačiau „Jungtinės Valstijos toliau rems programas ir veiklas, nešančias naudą Sakartvelo gyventojams – stiprinančias demokratiją, teisinę valstybę, užtikrinančias žiniasklaidos nepriklausomumą ir ekonomikos plėtrą“.
Per paskutinius tris dešimtmečius nuo tada, kai Sakartvelas pakilo iš Sovietų Sąjungos griuvėsių kaip nepriklausoma šalis, Jungtinės Valstijos skyrė daugiau nei 6,2 mlrd. JAV dolerių padėti atkurti jo ekonomiką, demokratines institucijas, karinę ir švietimo infrastruktūrą, paaiškino A. Blinkenas.
„Mes toliau atkakliai remsime Sakartvelo liaudį ir jos euroatlantinius siekius“, – pasakė jis.
Po to, kai valdančiosios „Sakartvelo svajonės“ partijos pastangomis buvo priimtas radikalus įstatymas, sieną su Rusija turinčiame Sakartvele kilo suirutė.
Pagal šį įstatymą, kuris, anot jo kritikų, primena Rusijoje galiojančius teisės aktus, kuriais siekiama užtildyti kitaminčius, ne mažiau nei penktadalį savo finansavimo iš užsienio gaunančios grupės privalo registruotis kaip „organizacijos, veikiančios užsienio šalies interesais“.
Nepaisant savaičių savaites trukusių gatvės protestų ir perspėjimų, kad šis teisės aktas gali daryti neigiamą poveikį senam Tbilisio siekiui tapti ES nariu, įstatymas gegužę visgi buvo priimtas.