Amerikos kariškiai vasario 4 d. numušė JAV oro erdvėje buvusį kinų oro balioną. Pekinas išreiškė protestą.
Asmeninis prezidento įsakymas
Pastarąsias kelias dienas Amerikos kariškiai įdėmiai sekė virš šiaurinės šalies dalies skridusį kinų oro balioną. Valstybės departamentas pareiškė, kad oro baliono buvimas JAV oro erdvėje yra nepriimtinas suvereniteto ir tarptautinės teisės pažeidimas. Galiausiai, vasario 4 d. JAV kariai numušė pakrantę pasiekusį oro balioną ir organizavo nuolaužų surinkimo operaciją.
Prezidentas Džo Baidenas (Joe Biden) patikino, kad įsakymą numušti skraidantį aparatą davė dar vasario 1 d., tačiau Pentagonas, laukdamas, kol balionas pasieks saugią zoną, operaciją porai dienų atidėjo.
Dėl šio incidento suplanuotą vizitą į Kinijos Liaudies Respublika atšaukė valstybės sekretorius Entonis Blinkenas (Antony John Blinken).
JAV gynybos ministras Loidas Ostinas (Lloyd James Austin) pabrėžė, kad kinai oro balioną naudojo strateginių Amerikos objektų žvalgybai, informavo CNN.
Kiek vėliau Pentagonas pranešė, kad dar vienas kinų skraidantis aparatas buvo pastebėtas virš Lotynų Amerikos.
Pekinas pagrasino atsaku
Kinijos Užsienio reikalų ministerija, reaguodama į tai, kad amerikiečiai numušė į JAV oro erdvę įskridusi kinų balioną, pareiškė, jog šalis pasilieka sau teisę į bet kokią būtiną atsaką, informuoja agentūra „Bloomberg".
Vašingtono veiksmus Pekinas pavadino akivaizdžiai pertekline reakcija ir galiojančių tarptautinių praktikų pažeidimu. Taip pat buvo nurodyta, jog oro balionas buvo naudojamas išimtinai civiliniams tikslams ir į JAV oro erdvę pateko atsitiktinai. Kinų URM patikino, kad JAV valdžia buvo apie tai informuota.
„Dėl Amerikos sprendimo panaudoti jėgą prieš bepiločius civilius dirižablius Kinija reiškia nepasitenkinimą ir protestą", - sakoma institucijos išplatintame pranešime.
Pirmą kartą kinų oro balionas virš Montanos, kurioje įsikūrusi JAV karinių oro pajėgų bazė „Malmstromas" ir yra branduolinių raketų paleidimo šachtos, buvo pastebėtas vasario pradžioje.
Skraidantis aparatas tapo diskusijų ir ginčų objektu. Pekinas, patikinęs, kad jis yra naudojamas tik meteorologiniais tikslais, kilusį triukšmą pavadino spekuliacijomis ir paragino laikytis rimties.