Ukrainos ministras pirmininkas Denysas Šmyhalis savo „Telegram" kanale pranešė, kad Kijevas pasiūlė reparacijų mechanizmą, kurį būtų galima taikyti Rusijai, taip priverčiant ją atlyginti žalą.
Kaip tai atrodytų
„Siūlome įvesti specialų muitą rusiškų prekių importui, o tokiu būdu gaunamos pajamos būtų pervedamos į Ukrainos atstatymo fondą. Tai yra ekonominių reparacijų mechanizmas, leidžiantis veikti nelaukiant politinių pokyčių Rusijoje", - aiškino Ukrainos ministrų kabineto vadovas.
Jis pridūrė, kad Ukrainos tikslas - konfiskuoti visą įšaldytą Rusijos turtą. Pasak jo, Ukraina jau pasiekė 50 mlrd. JAV dolerių pervedimo iš užblokuoto turto gauto pelno, tačiau šalis tiesiogiai šių lėšų negauna, nes jomis dengiama ES suteikta paskola.
Tai, kad žalos atlyginimas būtų viena iš tiesioginių derybų pradžios sąlygų, Ukrainoje buvo aptarta dar 2023 m.
„Tai yra pagrindiniai, universalūs principai, kurie tinka bet kokiai situacijai. Jeigu derybos bus paremtos šiais principais, Ukraina labai, labai rimtai apie jas pasvarstys", - patikino Ukrainos prezidento atstovas spaudai Serhijus Nikiforovas.
D.Šmyhalis patikslino, kad Kijevas kartu su sąjungininkais siekia sukurti mechanizmą, kuris leistų konfiskuoti įšaldytą Rusijos turtą ir naudoti jį Ukrainos teritorijų atkūrimui.
„Reparacijų mokėjimo mechanizmą", kaip paaiškino Ukrainos ministras pirmininkas, sudarys tarptautinis nuostolių registras, kompensavimo komisija, kuri svarstys prašymus dėl žalos atlyginimo, kompensavimo fondas, iš kurio bus gaunama kompensacija, ir kompensavimo komisijos sprendimų įgyvendinimo mechanizmas.
Ar Rusija mokės?
JT Generalinė Asamblėja priėmė rezoliuciją, kurioje numatyta, kad reparacijos turėjo būti sumokėtos dar 2022 m. pabaigoje.
Tiesa, tik 94 iš 193 organizacijos narių balsavo už dokumentą. Didžiosios Britanijos nuolatinė atstovė prie JT Barbara Vudvard (Barbara Woodward) pabrėžė, kad tik Rusija yra atsakinga už žalą Ukrainai, ir visiškai teisinga, kaip teigiama rezoliucijoje, kad Rusija turi ją atlyginti.
Rusijos Federacijos nuolatinis atstovas organizacijoje Vasilijus Nebenzia pavadino dokumentą teisiškai niekiniu, pridurdamas, kad priimdami jį Vakarai bando pagilinti konfliktą ir planuoja tam panaudoti Rusijos pinigus.
Vėliau jo pavaduotojas Dmitrijus Polianskis pabrėžė, jog JT sistemoje nebus įmanoma sukurti tokio mechanizmo.
Kalbėdama apie turto konfiskavimą, Rusijos valdžios institucijos taip pat ne kartą pavadino šį žingsnį neteisėtu.
Anksčiau šalies užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova ES diskusijas dėl Rusijos įšaldyto turto likimo palygino su nusikaltimo planavimu ir vykdymu.
Departamentas taip pat pažadėjo, kad „eksperimentų" su kažkieno suverenia nuosavybe pasekmes pajus visi kolektyviniai Vakarai.