Lenkijos užsienio reikalų ministerija ketvirtadienį pranešė, kad visam laikui atšaukė savo pasiuntinį Vengrijoje dėl „priešiško veiksmo“ – prieglobsčio suteikimo buvusiam Lenkijos viceministrui, kuriam pateikti kaltinimai korupcija.
Dviejų ES ir NATO narių santykiai ėmė blogėti po to, kai 2023 m. į valdžią atėjo Lenkijos ministro pirmininko Donaldo Tusko koalicija, pakeitusi konservatorius, kurie buvo išvien su Vengrijos vadovu Viktoru Orbanu.
„Lenkijos ambasadorius Vengrijoje savo misiją baigė liepos 15 dieną. Apie priežastį buvo pranešta, kai pernai buvo priimtas sprendimas atšaukti ambasadorių konsultacijoms“, – AFP sakė Lenkijos užsienio reikalų ministerija.
„Tai buvo priešiškas veiksmas Lenkijos atžvilgiu – politinio prieglobsčio suteikimas buvusiam viceministrui Marcinui Romanowskiui, kuris yra ieškomas dėl kriminalinių nusikaltimų“, – pridūrė ji.
Ministerija nepranešė, ar naujas ambasadorius vyks į Budapeštą.
Vengrijos užsienio reikalų viceministras Levente Magyaras šį žingsnį pavadino „apgailėtinu“.
„Lenkija visam laikui atšaukė savo ambasadorių iš Vengrijos, oficialiai pažemindama dvišalių diplomatinių santykių lygį“, – sakė L. Magyaras feisbuko įraše.
„Šis apgailėtinas žingsnis yra laipsniško mūsų politinių ryšių blogėjimo rezultatas – tai beprecedentis įvykis per visą mūsų santykių su bet kuria Vidurio Europos partnere istoriją, – pridūrė jis. – Vis dėlto manome, kad tai laikina situacija... Nepaisant dabartinių politinių nesutarimų, išliekame atviri dialogui ir tikimės, kad mūsų šalių aljansas vėl sulauks geresnių laikų.“
Gruodžio mėnesį Lenkija atšaukė savo pasiuntinį ir taip pat iškvietė Vengrijos ambasadorių po to, kai Budapeštas paskelbė apie pabėgėlio statuso suteikimą M. Romanowskiui.
M. Romanowskis buvo dešiniosios partijos „Teisė ir teisingumas“ (PiS) įstatymų leidėjas ir buvęs teisingumo ministro pavaduotojas.
Jam pateikti kaltinimai dėl dalyvavimo organizuotoje nusikalstamoje grupėje ir bandymo pasisavinti beveik 40 mln. eurų iš nusikaltimų aukų fondo, kuriam jis vadovavo.
M. Romanowskis dingo gruodžio mėnesį, kai Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja (ETPA) panaikino jo neliečiamybę, o teismas nurodė jį suimti.
Vengrija suteikė jam prieglobstį, sakydama, kad „nėra garantijos, kad jo teisinė byla gimtojoje šalyje tikrai bus nagrinėjama nešališkai ir be jokios politinės įtakos“.