JAV valstybės sekretorius Marco Rubio sekmadienį pagrasino, kad jei padėtis, leidžianti Kinijai daryti įtaką kanalui, tuojau pat nepasikeis, Panamos atžvilgiu bus imtasi veiksmų, tačiau šalies vadovas teigė JAV invazijos nebijąs ir pasiūlė surengti derybas.
Savo pirmosios kelionės po užsienį aukščiausiojo rango JAV diplomato pareigose M. Rubio dalyvavo ekskursijoje po kanalą, kurioje jį lydėjo kanalo administratorius iš Panamos. Ekskursijos metu šiuo svarbiu Atlanto ir Ramųjį vandenyną jungiančiu vandens keliu praplaukė Pietų Korėjos naftos tanklaivis ir krovininis laivas, virš kurio plevėsavo Maršalo Salų vėliava.
Tačiau teigiama, kad už uždarų durų M. Rubio Panamai turėjo griežtesnę žinutę, pareikšdamas, kad JAV prezidentas Donaldas Trumpas yra nustatęs, jog šalis pažeidė sutarties, kuria 1999 m. pabaigoje buvo perduotas kanalas, sąlygas.
Jis bedė pirštu į tai, kad Kinija daro „įtaką ir kontroliuoja“ kanalą, kuriuo praplaukia maždaug 40 proc. JAV konteinerių srautų.
Susitikęs su prezidentu Jose Rauliu Mulino, M. Rubio „aiškiai pasakė, kad tokia padėtis yra nepriimtina kad jeigu ji nedelsiant nepasikeis, Jungtinės Valstijos bus priverstos imtis reikalingų priemonių, kad apgintų sutartyje numatytas savo teises“, – paaiškino Valstybės departamento atstovė Tammy Bruce.
Pasekmių ji nekonkretizavo, tačiau D. Trumpas yra ne kartą atsisakęs atmesti galimybę pasinaudoti karine jėga. Šeštadienį jis įvedė didelius tarifus pagrindinėms JAV prekybos partnerėms Kanadai, Kinijai ir Meksikai.
Oficialiais statistikos duomenimis, beveik 75 proc. krovinių, 2024 m. praplaukusių Panamos kanalu, keliavo iš Jungtinių Valstijų, dar 21 proc. – iš Kinijos, likusi dalis – iš Japonijos ir Pietų Korėjos.
M. Rubio ir D. Trumpo teigimu, kanalą supanti infrastruktūra Kinijai suteikė tiek daug galios, kad galimo konflikto atveju ji galėtų kanalą tiesiog uždaryti, o tai Jungtinėms Valstijoms taptų tikra katastrofa.
Tačiau po susitikimo su M. Rubio kalbėdamas su žurnalistais J. Mulino teigė nemanąs, kad sutarčiai ar jos galiojimui yra iškilusi kokia nors grėsmė – negresia ir karinė kanalo okupacija.
„Kanalo suverenumas nėra diskutuotinas“, – pareiškė J. Mulino.
Siekiant išspręsti susirūpinimą keliančius klausimus, jis pasiūlė Jungtinėms Valstijoms surengti techninio lygio derybas.