respublika.lt

Pavasario sesijos darbų programoje – 433 teisės aktai

(41)
Publikuota: 2024 kovo 09 16:15:00, Jadvyga Bieliavska, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi Eltos nuotr.

Krašto apsaugos stiprinimas ir jos finansavimo didinimas, socialinio saugumo projektai, energetinės nepriklausomybės stiprinimas, ekonomikos ir finansų srities klausimai – tai sekmadienį prasidėsiančios Seimo pavasario sesijos prioritetai.

 

Sesijos darbų projekte – daugiau kaip 430 teisės aktų projektų (be lydimųjų). Vyriausybė į sesijos darbų programą pasiūlė įrašyti 89, Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda – 7, Seimo nariai (frakcijos) – 228 teisės aktų projektus. Dalis į darbų programą įrašytų projektų jau yra pateikti ankstesnėse sesijose ir bus tęsiamas tolesnis jų svarstymas.

Sekmadienį pirmajame pavasario sesijos posėdyje jos būsimus darbus pristatys Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Vyriausybės teikiamus įstatymų projektus – ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė, savo svarbiausius siūlomus projektus apžvelgs Seimo frakcijos.

Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen pažymi, kad ir ši pavasario sesija vyksta neslopstant įtampoms regione bei pasaulyje.

„Apie visa apimantį saugumą, kaip esminį Seimo sprendimų tikslą, pirmą kartą pasisakiau prieš trejus metus. Šiandienos aktualijos nepasikeitė, Seimo sesijoje daugiausia dėmesio bus skiriama būtent bendram saugumui užtikrinti – sprendžiami tiek nacionalinio, tiek ekonominio, tiek socialinio saugumo klausimai. Privalėsime rasti sprendimus gynybos biudžetui didinti, socialiai jautriausių grupių pajamoms užtikrinti ir ekonomikai stiprinti. Skatinti pasitikėjimą ir nekelti nereikalingų įtampų“, – apie būsimus sesijos darbus sako Seimo vadovė.

Pavasario sesijos metu Seimas išklausys prezidento Gitano Nausėdos metinį pranešimą, bus pateikta Vyriausybės 2023 m. veiklos ataskaita.

Prioritetas šalies saugumo stiprinimui išliks

Kaip informuoja Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento Spaudos biuras, atsižvelgdama į geopolitinę situaciją Vyriausybė į pavasario sesijos darbų programą įtraukiamais projektais siūlys didinti Lietuvos kariuomenės pajėgumus, įteisinti naują kibernetinio saugumo modelį. Rusijai tęsiant karinę agresiją prieš Ukrainą bus sprendžiama dėl ribojamųjų priemonių Rusijos ir Baltarusijos piliečiams pratęsimo ir rusiškų ir baltarusiškų televizijos programų retransliavimo draudimo pratęsimo.

Sesijoje planuojama grįžti prie diskusijų dėl įstatymų projektų, susijusių su šaukimo į privalomąją pradinę karo tarnybą sistemos tobulinimu, pinigų plovimo ir terorizmo prevencijos stiprinimu, krašto apsaugos sistemos stiprinimu.

Parlamento darbotvarkėje taip pat turėtų atsirasti siūlymai papildomai finansuoti šalies gynybą. Seimo narių inicijuojamomis Labdaros ir paramos įstatymo pataisomis siūloma nuo gegužės 1-osios leisti gyventojams ir įmonėms savanoriškai prisidėti prie krašto apsaugos finansavimo. Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisa siūloma apskaičiuojant apmokestinamąsias pajamas leisti iš žmogaus pajamų atimti jo tikslinę paramą, skirtą kariuomenei bei Šaulių sąjungai.

Pavasario sesijoje Seimo nariai planuoja pateikti Žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatymo pataisas, kuriomis siūloma uždrausti į Lietuvą įvežti, importuoti žemės ūkio produktus ir pašarus, kurių kilmės šalis yra Rusija ar Baltarusija.

Bus siūlomi ambicingesni Lietuvos energetikos tikslai

Vyriausybė Seimui planuoja pateikti Nacionalinę energetinės nepriklausomybės darbotvarkę, kuria bus siekiama įtvirtinti naujus, dar ambicingesnius Lietuvos energetikos tikslus – iki 2050 m. pasigaminti 100 proc. švarios energijos ir tapti visiškai energetiškai nepriklausoma valstybe. Bus siekiama užtikrinti energijos išteklių prieinamumą vartotojams, saugią ir patikimą energetikos infrastruktūrą, sukuriant naują energetikos pramonę Lietuvoje.

Siekiant kuo palankesnių sąlygų vartotojams planuojama svarstyti įstatymo projektą, leisiantį Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai, esant objektyvioms aplinkybėms, dažniau nei kartą į pusmetį perskaičiuoti tarifus buitiniams energijos vartotojams.

Dėmesys – vaiko apsaugai

Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimais bus siekiama sustiprinti vaikų apsaugą nuo seksualinio smurto, efektyvinti tokiais atvejais teikiamą specializuotą pagalbą ir užkirsti kelią šio pobūdžio nusikaltimus padariusiems asmenims vykdyti profesinę veiklą, susijusią su tiesioginiais ir reguliariais kontaktais su vaikais.

Parlamentui taip pat bus siūloma svarstyti įstatymų pakeitimus dėl finansinių paskatų pirmą būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms, palankesnių sąlygų asmenims su negalia įsidarbinti sudarymo.

Darbų programoje – azartinių lošimų griežtinimas

Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento Spaudos biuras praneša, kad Seimui bus teikiami Azartinių lošimų įstatymo pakeitimai, kuriais siekiama stiprinti probleminių lošėjų apsaugą, įtvirtinant pareigą lošimų organizatoriams taikyti atsakingo lošimo priemones, ir sugriežtinti atsakomybę už lošimo bendrovių padarytus nusižengimus. Seimo nariai taip pat teiks projektus, kuriais bus siekiama nustatyti vienodą visų azartinių lošimų dalyvių minimalų amžių – 21 metus.

Šalies vadovas teiks siūlymus dėl didesnio šeimų rėmimo

Siekdamas mažinti socialinę atskirtį ir pajamų nelygybę prezidentas G. Nausėda į Seimo pavasario sesijos darbų programą pasiūlė įtraukti Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimus. Jų tikslas – daugiau paremti dirbančias ir vaikus auginančias šeimas, sumažinti šeimų pajamų apmokestinimą ir padidinti vaikus auginančiųjų pajamas įvedant papildomą neapmokestinamąjį pajamų dydį (PNPD) už vaiką, nepriklausomai nuo to, kokia forma (darbo santykių ar individualios veiklos) uždirbamos pajamos.

Šalies vadovas siūlo Seimui svarstyti Socialinio draudimo pensijų įstatymo pakeitimus, kuriais būtų tobulinamas papildomo pensijų indeksavimo mechanizmas.

Baudžiamojo kodekso pakeitimais bus siekiama tobulinti skyriuje „Nusikaltimai valstybės nepriklausomybei, teritorijos vientisumui ir konstitucinei santvarkai“ įtvirtintas nusikalstamų veikų sudėtis ir nustatyti proporcingas bausmes už pačius pavojingiausius, didžiausią žalą sukeliančius nusikaltimus. Taip pat tarp Prezidento pasiūlymų – didinti važiavimo keleiviniu transportu galimybes labiausiai pažeidžiamoms ir didžiausią skurdo riziką patiriančioms visuomenės grupėms, suteikti savivaldybėms daugiau savarankiškumo vykdant kelių ir su jais susijusios infrastruktūros priežiūrą ir plėtrą.

Seimas imsis mokesčių pertvarkos, akcizų ir kitų aktualių klausimų

Kaip praneša Seimo Informacijos ir komunikacijos departamento Spaudos biuras, į darbų programą įtraukti ir mokesčių sistemos peržiūros įstatymų projektai, kuriais planuojama persvarstyti neterminuotų lengvatų ir kitų specialiųjų apmokestinimo sąlygų reglamentavimą. Be to, siūlomais projektais siekiama sudaryti palankesnes sąlygas vartotojams naudotis būtiniausiomis mokėjimo paslaugomis.

Taip pat bus siūloma svarstyti pensinio pobūdžio išmokų sistemos pertvarką.

Vyriausybė ketina pateikti svarstyti trejų metų akcizų tarifų etilo alkoholio ir alkoholinių gėrimų bei tabako produktams ir jiems alternatyviems produktams didinimo planą.

Pavasario sesijoje planuojama svarstyti Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pakeitimus, kuriais siekiama sustiprinti atgrasymo nuo neatsakingo vairavimo priemones. Planuojama numatyti griežtesnę vairuotojų atsakomybę už pavojingą vairavimą ir apribojimus gauti administracines paslaugas asmenims, piktybiškai nemokantiems baudų.

Tarp aktualių darbų programos temų – efektyvesnio keleivių pavėžėjimo sektoriaus reguliavimo užtikrinimas, vientiso sporto modelio nuo fizinio aktyvumo pagrindų iki aukšto meistriškumo sporto sukūrimas, valstybės valdomų įmonių pertvarkos įgyvendinimas. Taip pat planuojama spręsti dėl nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos stiprinimo, pedagoginių profesinių studijų modelio išplėtimo, žaliojo kurso idėjos įgyvendinimo ir efektyvesnio žemės naudojimo skatinimo, pagrindinių pieno kainodaros principų nustatymo.

Pagal Seimo valdybos patvirtintą posėdžių grafiką sesijos metu, nuo kovo 10 d. iki birželio 30 d., planuojama surengti 54 posėdžius. Iš jų 4 bus skirti opozicinių frakcijų darbotvarkėms.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
4
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (41)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar gerai atidirbo Seimas šią pavasario sesiją?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar kada nors šaudėte iš šaunamojo ginklo?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+13 +19 C

+13 +20 C

+14 +22 C

+19 +27 C

+22 +28 C

+21 +27 C

0-6 m/s

0-4 m/s

0-4 m/s