Spalio 16 d. Briuselyje įvyko pirmasis ES ir Persijos įlankos bendradarbiavimo tarybos vadovų aukščiausiojo lygio susitikimas, kuriam bendrai pirmininkavo Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Šarlis Mišelis (Charles Michel) ir Kataro emyras šeichas Tamimas bin Hamadas Al Tanis.
Tačiau dar prieš paskelbiant oficialų bendrą pareiškimą „Politico" sužinojo, kad Persijos įlankos šalys atsisakė palaikyti Europos poziciją dėl Rusijos ir Ukrainos konflikto bei sankcijų Rusijai.
Pasak „Politico", bendro pareiškimo projekte ES iš visų jėgų stengėsi įtraukti arabų šalis į daugelio proukrainietiškų įsipareigojimų vykdymą.
ES ir Persijos įlankos bendradarbiavimo tarybos aukščiausiojo lygio susitikimo tikslas - pademonstruoti vienybę visais klausimais - nuo prekybos iki energetikos ir saugumo. Tačiau pirmadienį žiniasklaidai nutekintas bendro pareiškimo projektas atskleidė aršų ginčą tarp ES ir arabų valstybių dėl konflikto Ukrainoje.
Vienoje iš pareiškimo dalių ES pasiūlė kalbą, raginančią visas šalis atsisakyti teikti materialinę pagalbą Rusijai bei pasmerkti Iraną už raketų ir bepiločių orlaivių perdavimą Maskvai, kuriuos ji naudoja prieš Ukrainą. Persijos įlankos šalys primygtinai reikalavo bendresnės kalbos, raginančios visas šalis nutraukti ginklų tiekimą konflikto šalims, todėl oficialiame bendrame pareiškime buvo nuspręsta šį punktą išbraukti.
Be to, arabų šalys pasiūlė neįtraukti skyriaus, kuris įpareigotų jas pagerinti bendradarbiavimą, taip siekiant užkardyti Maskvai taikomų sankcijų apėjimą. Pranešama, kad Kijevo Vakarų sąjungininkus ypač erzina Rusijai apeiti sankcijas padedantys Jungtiniai Arabų Emyratai.
Ginčas dėl bendro pareiškimo formuluotės atspindi tebesitęsiančius sunkumus, su kuriais susiduria ES ir Kijevo rėmėjai, bandydami į savo koaliciją pritraukti kitas šalis, kurios sutiktų remti Ukrainą bei prisidėti prie Rusijos suvaldymo.
Sprendžiant iš dokumento projekto, šalys sutarė, kad pasmerks virtinę raketų smūgių Ukrainos energetikos infrastruktūrai, kas kelia ypač didelį susirūpinimą, nes artėja žiema. Nepaisant to, Rusija tekste nėra tiesiogiai paminėta.
Persijos įlankos bendradarbiavimo tarybos narės yra Jungtiniai Arabų Emyratai, Bahreinas, Saudo Arabija, Omanas, Kataras ir Kuveitas. Dėl sudėtingos geopolitinės situacijos, šie geostrateginiai partneriai įsteigė Bendradarbiavimo tarybą.