respublika.lt

Sakartvelo parlamento pirmininkas pasirašė „užsienio įtakos“ įstatymą

(47)
Publikuota: 2024 birželio 03 12:49:00, Lina Linkevičiūtė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
„Užsienio įtakos“ įstatymas sukėlė masinius protestus. Epa-Eltos nuotr.

Sakartvelo parlamento pirmininkas pirmadienį pranešė, kad pasirašė kontroversišką „užsienio įtakos“ įstatymą, kuris buvo priimtas nepaisant masinių protestų, Vakarų smerkimo ir prezidentės veto.

 

Sakartvelo parlamentas praėjusią savaitę atmetė prezidentės veto ir priėmė šį skaldantį teisės aktą. Kritikai tvirtina, kad jis yra nedemokratiškas ir yra visiška Rusijos įstatymų, skirtų kitaminčiams nutildyti, kopija.

Briuselis perspėjo, kad šis žingsnis išves Sakartvelą iš kelio link narystės Europos Sąjungoje (ES), o JAV dėl įstatymo pagrasino įvesti vizų apribojimus ir sankcijas tam tikriems asmenims.

„Šiandien pasirašiau įstatymą dėl užsienio įtakos skaidrumo, kurio pagrindinis tikslas yra stiprinti Sakartvelo politinių, ekonominių ir socialinių sistemų tvarumą“, – pareiškime cituojamas parlamento pirmininkas Šalva Papuašvilis.

Jo parašas buvo paskutinis etapas, kurį reikėjo įveikti norint, kad įstatymas įsigaliotų.

Šis teisės aktas įpareigoja nevyriausybines organizacijas ir žiniasklaidos priemones, gaunančias bent penktadalį finansavimo iš užsienio šaltinių, užsiregistruoti kaip veikiančias „užsienio jėgų interesais“.

Jis sukėlė masinius protestus, per kuriuos policija panaudojo ašarines dujas ir vandens patranką, kad išvaikytų mitinguotojus, ir sumušė bei sulaikė kai kuriuos demonstrantus.

Valdančiajai partijai „Sakartvelo svajonė“ vis dažniau metami kaltinimai grąžinant šalį į Rusijos orbitą.

Vis dėlto, pati partija tikina, kad išlieka įsipareigojusi Sakartvelo stojimui į ES, ir savo ruožtu nurodo, jog „užsienio įtakos“ įstatymas padės padidinti skaidrumą nevyriausybinių organizacijų finansavimo klausimu.

Dešimtys Sakartvelo teisių gynimo grupių ir žiniasklaidos organizacijų pažadėjo nesilaikyti šio įstatymo ir planuoja kreiptis į šalies Konstitucinį Teismą bei Europos Žmogaus Teisių Teismą.

Sakartvelo aktyvistai, nepriklausomi žurnalistai ir opozicijos politikai kaltina vyriausybę vykdant smurto ir grasinimų kampaniją prieš nevyriausybinių organizacijų lyderius.

Šioje Kaukazo šalyje tvyro įtampa prieš spalį numatytus parlamento rinkimus, kurie laikomi svarbiu demokratijos išbandymu.

Sakartvelo siekis prisijungti prie ES yra įtvirtintas šalies Konstitucijoje. Remiantis apklausomis, jį palaiko daugiau nei 80 proc. gyventojų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
13
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (47)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kokį poilsį renkatės Lietuvoje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia oro temperatūra vasarą jums labiausiai komfortiška?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+11 +21 C

+17 +28 C

+12 +18 C

+27 +30 C

+16 +26 C

+15 +23 C

0-8 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s