Serbijos prezidentas Aleksandaras Vučičius trečiadienį atskrido į Maskvą dalyvauti gegužės 9-osios iškilmėse, skirtose pergalės prieš nacistinę Vokietiją 80-osioms metinėms, ir rizikuoja užsitraukti Briuselio pyktį, bandydamas suderinti ir ryšius su Rusija, ir europinius siekius.
Rusijos valstybinė televizija parodė filmuotą medžiagą, kaip A. Vučičius atvyksta į Maskvą, kur jis, kaip anksčiau pranešė Kremlius, po penktadienio parado taip pat susitiks su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.
Europos Sąjunga ne kartą įspėjo, kad į tokius valstybių narių ar šalių kandidačių, kokia Serbija yra nuo 2012 m., veiksmus žiūrės nepalankiai.
„Santykiai su Rusija negali būti įprasti“, – praėjusią savaitę sakė Europos Komisijos atstovas Markusas Lammertas, turėdamas omenyje Maskvos agresiją prieš Ukrainą. Tačiau jis atsisakė spėlioti apie kokias nors pasekmes.
Dėl to A. Vučičiui, kuriam V. Putinas 2019 m. įteikė aukščiausią apdovanojimą už ryšių tarp šalių skatinimą, liko erdvės manevrams.
Apie tai, kokiu įtemptu lynu vaikšto A. Vučičius, valdžioje esantis nuo 2012 m., rodo faktas, kad jis, prieš išvykdamas į Maskvą, trečiadienį priėmė Rusijos ambasadorių, o netrukus po to – beje, praėjus vos kelioms dienoms po vizito JAV – ir Jungtinės Karalystės ambasadorių.
Balkanų šalis jau seniai palaiko glaudžius ryšius su Rusija ir jos abi jaučia bendrą priešiškumą NATO nuo 1999 m. Kosovo bombardavimo laikų.
Atvyko Brazilijos ir Kinijos prezidentai
Naujienų kanalas „Rossija 24“ tiesiogiai transliavo ir Brazilijos prezidento Luizo Inacio Lula da Silvos atvykimą, parodė, kaip jis išlipa iš Brazilijos vėliavos spalvomis paženklinto lėktuvo.
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas trečiadienį atvyko į Maskvą svarbaus trijų dienų vizito, kurio metu dalyvaus iškilmingame Pergalės dienos parade ir demonstruos paramą V. Putinui.
Maskva ir Pekinas paskelbė apie „neribotą partnerystę“ likus kelioms savaitėms iki V. Putino įsakymo pradėti Rusijos puolimą Ukrainoje 2022 m. vasario mėnesį. Nuo to laiko išsiplėtę jų kariniai ir prekybiniai ryšiai kelia nerimą Vakarams.
Trečiadienį laikraštyje „Rossijskaja gazeta“ paskelbtame straipsnyje Xi sveikino „tvirtus“ Kinijos ir Rusijos ryšius ir ragino kitas šalis nesikišti į jų santykius. Dieną anksčiau Kremlius gyrė Rusijos ir Kinijos santykius kaip „tikrą bendradarbiavimo pavyzdį“ ir teigė, kad jie yra „aukščiausiame taške“.
Į minėjimą buvo laukiama atvykstant Indijos ministro pirmininko Narendros Modi, tačiau, kaip praneša žiniasklaida, jis neatvyks dėl karinio konflikto su Pakistanu.