Sirijos islamistų sukilėlių lyderis antradienį pažadėjo patraukti atsakomybėn buvusius aukšto rango vyriausybės pareigūnus, vykdžiusius kankinimus ir karo nusikaltimus, kitą dieną po to, kai pradėjo derybas dėl valdžios perdavimo po prezidento Basharo al Assado nuvertimo.
B. al Assadas pabėgo iš Sirijos, kai islamistų vadovaujamas opozicijos aljansas įsiveržė į sostinę Damaską ir sekmadienį įspūdingai nutraukė penkis dešimtmečius trukusį brutalų jo klano valdymą.
Jis vadovavo 2011 metais prasidėjusio demokratinio judėjimo malšinimui ir sukėlė karą, per kurį žuvo 500 000 žmonių, pusė šalies gyventojų buvo priversti palikti namus, o milijonai jų turėjo ieškoti prieglobsčio užsienyje.
„Mes nedvejodami patrauksime atsakomybėn nusikaltėlius, žudikus, saugumo ir kariuomenės pareigūnus, kurie dalyvavo kankinant Sirijos žmones“, – antradienį „Telegrame“ paskelbtame pareiškime sakė sukilėlių lyderis Abu Mohammedas al Jolanis, dabar pasivadinęs tikruoju – Ahmedo al Sharaa – vardu.
„Pasiūlysime atlygį visiems, kurie suteiks informacijos apie karo nusikaltimuose dalyvavusius aukštus kariuomenės ir saugumo pareigūnus“, – sakė jis, pridurdamas, kad būsimoji valdžia sieks susigrąžinti į užsienį pabėgusius pareigūnus.
Kaip teigiama anksčiau „Telegrame“ paskelbtame pranešime, pirmadienį A. al Sharaa surengė derybas su nueinančiu ministru pirmininku Mohammedu al Jalali, siekiant „koordinuoti valdžios perdavimą, kuris užtikrintų tarnavimą“ Sirijos žmonėms.
Karas Sirijoje vyko daugiau kaip 13 metų, o vyriausybė žlugo per kelias dienas, prasidėjus žaibiškam puolimui, kuriam vadovavo A. al Sharaa islamistų judėjimas „Hayat Tahrir al Sham“ (HTS).
Kol vieni sirai džiaugėsi, o kiti skubėjo ieškoti artimųjų liūdnai pagarsėjusiuose B. al Assado kalėjimuose, Izraelis toliau vykdė oro antskrydžius, kuriais buvo siekiama sunaikinti buvusios vyriausybės karinius pajėgumus, pranešė Didžiojoje Britanijoje įsikūrusi organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“.
Anksti antradienį AFP žurnalistai išgirdo daugiau garsių sprogimų Damaske.
Izraelio smūgiai
Organizacija „Syrian Observatory“ antradienį pranešė, kad Izraelis „sunaikino svarbiausius karinius objektus Sirijoje“, nes nuo B. al Assado žlugimo surengė daugybę oro antskrydžių.
Jos teigimu, per pastarąsias 48 valandas Izraelis surengė „apie 250 oro smūgių Sirijos teritorijoje“. Jie buvo nukreipti į ginklų sandėlius, B. al Assado vyriausybės karinius laivus ir mokslinių tyrimų centrą, kuris, kaip įtaria Vakarų šalys, buvo susijęs su cheminių ginklų gamyba.
Netoli Latakijos uostamiesčio Izraelis smogė oro gynybos objektui ir apgadino Sirijos karinių jūrų pajėgų laivus bei karinius sandėlius.
Sostinėje Damaske ir jo apylinkėse smogta kariniams objektams, mokslinių tyrimų centrams ir elektroninės karybos administracijai.
Kalėjimo košmaras
Valdymo sistemos, kurią B. al Assadas paveldėjo iš savo tėvo Hafezo, pagrindas buvo brutalus kalėjimų ir sulaikymo centrų kompleksas, naudotas siekiant pašalinti disidentus, įtariamus nesilaikant valdančiosios partijos „Baath“ linijos.
Tūkstančiai sirų pirmadienį susirinko prie kalėjimo, siejamo su didžiausiais B. al Assado valdymo žiaurumais, ieškoti artimųjų, kurių daugelis metų metus praleido Seidnajos kalėjime netoli Damasko, pranešė AFP korespondentai.
Sirijos „Baltųjų šalmų“ organizacijos gelbėtojai anksčiau sakė, kad ieško galimų slaptų durų ar rūsių šiame kalėjime.
„Bėgau kaip išprotėjusi“, norėdama patekti į kalėjimą, sakė 65 metų Aida Taha, ieškanti 2012 metais suimto brolio. „Tačiau sužinojau, kad kai kurie kaliniai vis dar yra rūsiuose. Po žeme yra trys ar keturi aukštai“, – sakė ji.
Damasko gatvėmis vaikštinėjo minios išlaisvintų kalinių, kuriuos buvo galima atskirti pagal išbandymų paliktas žymes – suluošinti kankinimų, nusilpę nuo ligų ir išsekę nuo bado.
„Skerdykloje“ kalinių nebėra
Pasak dpa, „Baltieji šalmai“ pranešė, kad, atlikus nuoseklią paiešką Seidnajos kalėjimo komplekse, jame kalinių nebėra.
„Per paiešką neaptikta jokių neatidarytų ar slaptų patalpų“, – sakoma Sirijos civilinės gynybos organizacijos pirmadienį paskelbtame pareiškime.
Grupė pranešė baigusi sistemingą didžiulio komplekso apžiūrą ieškant slaptų kamerų, rūsių, tikrinant kalėjimo kiemus ir aplinkines teritorijas.
„Mes užjaučiame ir suprantame gilų nusivylimą, kurį išgyvena šeimos tūkstančių dingusių asmenų, kurių likimai lieka nežinomi“, – sakoma „Baltųjų šalmų“ pranešime.
Pasak „Baltųjų šalmų“ vadovo Raido al Saleho, iš viso apie 150 000 žmonių buvo įkalinti komplekse, kuris dėl žiaurių sargybinių veiksmų ir liūdnai pagarsėjusių kankinimo metodų tarp sirų vadinamas „skerdykla“. Organizacija nurodė, kad tarp kalėjime laikomų asmenų buvo tūkstančiai nekaltų civilių, kuriuos įkalino buvęs B. al Assado režimas.
Išgyvenusieji ir giminaičiai tikėjosi, kad po B. al Assado žlugimo ir opozicijos pajėgų įsiveržimo į kalėjimą kai kurie kaliniai vis dar gali būti įkalinti užrakintose kamerose ir slaptuose kambariuose. Dabar daugelis šių vilčių skaudžiai žlugo.
„Baltieji šalmai“ perspėjo neskleisti dezinformacijos ir gandų apie kalėjimus ir kalinius socialinėje žiniasklaidoje, taip pat nevykdyti paieškų be leidimo ir nieko nedaryti kalėjimų teritorijose, nes taip gali būti sunaikinti įrodymai, reikalingi norint patraukti kaltininkus atsakomybėn.